Zimní zahrada láká k odpočinku po celý rok

Za okny je sychravé a chladné počasí, ale člověk má pocit, že je obklopen přírodou. Velkou výhodou je, že tento pocit klidu a odpočinku si můžete dopřát v bačkorách v pohodlí vašeho domova. Zimní zahrada umožňuje vychutnávat si ranní kávu či večeři s přáteli pohodlně i v mrazivé zimě a dešti. Tímto způsobem zvýšíte kvalitu vašeho bydlení a rozšíříte obytnou plochu bez ohledu na povětrnostní podmínky. Důležitou funkci plní i energetická úspora. Jaké výhody a nevýhody mají zimní zahrady?

Zimní zahrada – příroda na dosah 
Zimní zahradu bychom si neměli plést se skleníkem. Skleník je určený na pěstování teplomilných rostlin, zatímco zimní zahrada rozšiřuje prostor domu a přibližuje nás k přírodě. Zimní zahrada může být krásným místem vašeho domu, kde si užijete relax a pokoj po náročném pracovním dni obklopeni květinami. Pokud je po architektonické stránce dobře řešená, můžete v ní sedět v jakémkoli počasí a ročním období. Nevytápěné „studené“ zahrady slouží v zimním období jen na pasivní zateplení domu a přezimování některých okrasných rostlin. „Teplé“ zimní zahrady si můžeme vychutnávat celoročně díky zabudovanému aktivně vytápějícímu systému. Zimní zahrada může být různého tvaru a stylu – hranatá, oválná či elipsovitá, protože se při její stavbě používají okna z plastu nebo hliníku či dvojizolační skla. Vzniká hermeticky uzavřený prostor. Zasklená veranda i moderní zimní zahrada jsou založeny na stejném principu: sluneční paprsky pronikají přes sklo, zahřívají stěny, podlahu i vzduch uvnitř. Kromě toho zde vzniká skleníkový efekt, který způsobuje, že část tepelného záření už nedokáže proniknout přes sklo nazpět ven, odráží se zpět do interiéru a teplota vzduchu se zde ještě zvyšuje.

Alfa a omega: Zasklívání
Po zasklení zimní zahrady se zvýší teplota v sousední obytné místnosti o 2 – 3 °C. Na energiích potřebných pro vytápění této místnosti tak ušetříte až 35 %. Typ zasklení je důležitý nejvíce v momentě, kdy má zimní zahrada plnit úlohu obytného prostoru. Sklo je transparentní materiál a má specifické vlastnosti. Kromě propustnosti světla dokáže do interiéru propouštět i infračervené sluneční záření, ze kterého se uvolňuje tepelná energie. Tento faktor značně ovlivňuje teplotu prostoru, a to nejvíce v letním období. Vlastnosti skla určuje světelná propustnost, tepelná přístupnost a propustnost UV záření. Čím vyšší je hodnota tepelné přístupnosti, tím více se slunce podílí na vytápění prostoru zimní zahrady, čehož se využije nejvíce v zimě. Zajímavé možnosti nabízí i samotná skla. Dokáží zajistit solární ochranu, tepelnou ochranu i samočištění. Skla se solární ochranou propouštějí méně slunečního záření. Rozdíl teplot uvnitř zimní zahrady v porovnání s běžným tepelnoizolačním sklem může představovat až 5 °C. K novinkám patří i samočistící povrch. Na běžnou údržbu postačí déšť či osprchování obyčejnou vodou.

Nepřítel číslo jedna: vlhkost
Vlhkost vzduchu je nebezpečná nejvíce v momentě, kdy se zimní zahrada staví současně s novostavbou. Vlhkost se zvyšuje pěstováním květin v prostoru zimní zahrady. Pravidelné zalívání květin zvyšuje vlhkost vzduchu. Problémem mohou být i bazény a vířivé vany umístěné v zimní zahradě. Vysoká vlhkost vytváří příznivé podmínky pro vznik a přežívání plísní. Během chladných dní se mohou vyskytnout problémy s kondenzací vodních pár. Skleněné stěny se zarosí a ze střešních tabulí může dokonce kapat voda. Jednou z příčin je nekvalitní zasklení. Většina stavebních technologií se neobejde bez vody. Přebytečná vlhkost se odvětrává několik měsíců či dokonce jeden rok. Vlhkost vzduchu se zvyšuje, pokud majitel domu pěstuje větší množství květin. Při pravidelném zalévání rostlin vodou stoupá vlhkost o více než 10 %. Vlivem vytápění, dýchání, hermetického uzavření místnosti a kumulací pár může dojít k zamlžování oken. Vlhkost vzduchu napomáhá tvorbě plísní, které nejenže znehodnocují majetek, ale mohou ohrozit i zdraví obyvatel.

Větrání
Velmi důležitou otázkou při samotné realizaci zimní zahrady je otázka větrání. Pokud se vhodně rozmístí okna a otvírací stěny, dá se zachovat vcelku příjemná teplota, a to v případě, že není intenzita slunečního záření příliš silná. Čerstvý vzduch může proudit do interiéru přes dveře, okna, větracími mřížkami nebo větráky či elektrickými ventilátory. Výklopná střešní okna ovládaná ručně, případně automaticky, mohou být dalším efektivním způsobem odvětrávání. Zasklený balkón či zimní zahradu dostatečně větrejte, aby se nezapařily a nezačala v nich růst plíseň. Větrání je důležité hlavně v zimě, v létě většinou balkón vyschne sám. Při nedostatku či nesprávném větrání se teplota v zimní zahradě může vyšplhat až na 50 °C, kdy může dojít k poškození rostlin či zařízení. Pokud se i navzdory dostatečnému větrání v zimní zahradě objeví plísně, snadno se jich zbavíte díky přípravku Savo Proti plísním. Tento čistící a dezinfekční přípravek účinně odstraňuje plísně a kvasinky a dané místo nejen dezinfikuje, ale i vybělí.

Plísně ohrožují zdraví!
Spory plísní jsou velmi silným alergenem, na který nějakým způsobem reaguje téměř každý. U citlivějších osob se v důsledku pobytu v takovém prostoru může vyvinout silná alergická rýma nebo průduškové astma. U jiných se mohou vyskytnout nepříjemné kožní choroby. Některé druhy plísní jsou původci závažných plicních onemocnění, která ohrožují nejvíce malé děti a starší lidi s oslabenou imunitou. Spory plísní, které se uvolňují do ovzduší obytného prostoru, jsou následně vdechované a projevují se přecitlivělostí, častějším výskytem zánětu spojivek, nosní sliznice a přínosních dutin, opakovanými infekcemi dýchacích cest. „Dnes se zdůrazňuje, že v prostorách, kde se pohybujeme, by měla být při vytápění dostatečná vlhkost vzduchu (50 – 70 %), na druhé straně vysoká vlhkost může podpořit množení plísní. Ty jsou obzvlášť nebezpečné pro lidi s oslabenou imunitou, chronickými onemocněními, pro alergiky, kojence, děti či těhotné ženy. Prevencí by mělo být pravidelné větrání místností. Větrat by se mělo alespoň jednou za dvě hodiny,“ upozorňuje Tereza Jehličková, technická specialistka značky Savo. Plísním nejvíce vyhovuje vlhkost vzduchu mezi 80 – 100 %, ale existují i druhy, kterým stačí vlhkost okolo 65 %. Ideální teplotou je pro ně 18 až 28 °C. Průměrná čtyřčlenná rodina vyprodukuje za týden více než 60 litrů vodní páry. Ta potom může kondenzovat a poškodit stěny a dřevěný nábytek, ale hlavně kvůli ní roste vlhkost a umožňuje tak vznik plísní. Ideální vlhkost v obytných prostorách je okolo 55 %. Pokud si chcete být jisti tím, jak to u vás doma s vlhkostí vypadá, opatřete si vlhkoměr.

Jak se zbavit plísně:
1. Nezapomínejte pravidelně větrat! Větrejte hlavně v zimním období – krátce a intenzivně několikrát za den. Ideálním způsobem je větrání průvanem, kdy se za krátkou chvíli vymění vlhkost za čerstvý sušší vzduch.
2. Dveře mezi místnostmi nechávejte otevřené, abyste zabezpečili volné proudění vzduchu v domě. Nábytek v pokojích odsuňte od stěn, abyste zabezpečili dostatečné proudění vzduchu i za ním.
3. Dostatečně topte, pravidelně odstraňujte prach i z míst za nábytkem, protože plísně využívají jako zdroj živin nejrůznější materiály (nábytek, parkety, omítky, zdivo, prach).
4. Plísním na zdech zamezte vhodnou aplikací barev na stěnu, které ničí hluboko uložené podhoubí. Tyto barvy vám zaručí, abyste ihned po vymalování bydleli ve zdravém prostředí. Pokud se ve vaší zimní zahradě nebo v celém době začnou objevovat plísně, kterých se chcete zbavit, vyzkoušejte dezinfekční prostředek Savo Proti Plísním.

 

Komentáře