Deník z Cannes, úterý. Idol Robert Pattinson spatřen!

Dnes již můžu říci, že přináším dojmy ze sluncem zalitého Cannes. Vroucí přání na kost promrzlých českých studentů se vyplnila a dnes jsme si konečně užili francouzskou riviéru v její plné kráse.

To ovšem neplatí o pondělním promítání, které se mělo konat na pláži u Azurového pobřeží Středozemního moře, kvůli nepřízni počasí bylo však přesunuto do zastřešeného filmového sálu, do jehož plechových stěn co chvíli bušil silný vítr a déšť. I tento nečas jsme však přežili pro tu chvíli spatřit na červeném koberci hvězdy nového filmu kanadského režiséra Davida Cronenberga Maps to the Stars. Tento snímek, který se kriticky strefuje do povrchního života hollywoodských celebrit, je velice luxusně obsazen, a v Cannes ho přišli podpořit představitelé hlavních rolí: kromě režiséra také herečka Juliane Moore, Mia Wasikowski, John Cusack a především idol Robert Pattinson, po jehož příchodu před sál Grand Théâtre Lumiére se spustil jednohlasý dívčí jekot.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“2765″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

To je on, Robert (vlevo)

Fanynky byly ochotny na svého oblíbence čekat v prudkém dešti a větru, stejně jako on a jeho kolegové trpělivě pózovali v dokonalých outfitech neodbytým fotografům. A nutno uznat, že i přes veškerou kritiku hollywoodského patosu a falešné sebeprezentace (kterou ostatně kritizuje Cronenbergův soutěžní film), lesk jejich výlučnosti dopadne i na rozumné studenty filmové vědy (kteří se zajímají vlastně jen o výpověď samotného filmu, nikoli o ten veškerý cirkus kolem) a i oni postávají v dešti, se zkřehlými prsty mačkají své fotoaparáty a doufají, že zachytí alespoň temeno té slavné osobnosti, kterou znají ze společenských žurnálů. To přesně se nám stalo v pondělí večer a stálo to za to. 

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“2766″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Tvůrci a herci filmu Maps to the Stars

Úterý však již přineslo opravdu slunečné počasí a nebýt stále přítomného větru, který nás alespoň trochu ochlazoval, tak by se dalo říci, že bylo téměř vedro. Jelikož Cannes je festival především pro filmové profesionály a producenty (běžný návštěvník, který nemá s filmovým průmyslem nic společného, se sem prakticky nedostane), navštívili jsme ráno česko slovenský filmový pavilón, kde je prezentována česká a slovenská filmová tvorba a dojednávají se případné mezinárodní spolupráce. Každá země má v rozsáhlém areálu své stanoviště, pouze v tom našem však nabízejí horké lázeňské karlovarské oplatky 😉 .

„Kdo není v Cannes, jakoby nebyl,“ znělo z úst vedoucí Film Promotion Českého filmového centra, které spravuje náš pavilon v Cannes. Český film zde má letos zastoupení v podobě filmu Petra Václava Cesta ven, jehož nesoutěžní uvedení následovaly příznivé reakce. My jsme dnes ještě na žádný film reagovat nemohli (akreditace máme zajištěny až od středy), proto jsme dnešní den věnovali procházkám po historické části města a polehávání na pláži. A pravděpodobně to byla naše poslední možnost užít si moře a klid, neboť další den nás čekají dlouhé fronty a čekání, jelikož jedině tak se dá prý vystát místo ve filmovém sále. Pokud bychom však chtěli zavítat do hlavního sálu po červeném koberci, naše šance jsou ještě menší – na promítání v hlavní soutěži je potřeba si objednat speciální pozvánky, které získají jen ti privilegovaní. Nám pak zbývá jen malá naděje, že někdo se někdo bude chtít své vstupenky vzdát v náš prospěch. Pak už se musíme jen slušně obléknout, protože bez večerních šatů nebo smokingu vás do sálu nepustí. Pokud se nám tento zázrak podaří, dám vědět zítra. 

Kristýna

Předchozí díl deníku zde: http://www.jomagazin.cz/denik-z-cannes-pondeli-sok-prsi-tady-co-s-temi-vsemi-letnimi-saty#.U3xjBl7ACOc

Komentáře