Ewa Farna a Tomáš Klus zazpívají Ukolébavky poprvé s filharmonií!

Reklama

Sehraná autorská dvojice básník a textař Robin Král a skladatel a basista Jan Lstibůrek společně stvořili hned několik oceňovaných děl. Poté, co v roce 2012 formou písňového cyklu zpracovali téma psychických poruch na albu Blázinec a v roce 2017 napsali noir muzikál Spejbl a město hříchu pro divadlo Spejbla a Hurvínka, pustili se do tvorby autorských ukolébavek. Na podzim roku 2017 tak vyšla v nakladatelství Pikola „knížkodeska“ Ukolébavky. Texty Robina Krále v knižní podobě doprovázejí ilustrace Jaroslava Róny a na přiloženém CD jsou nahrávky všech písní v multiinstrumentální interpretaci skladatele Jana Lstibůrka, citlivě nazpívané sestrami Michaelou, Petrou a Lucií Páchovými, Tomášem Klusem a Ewou Farnou. Ukolébavky nyní zazní poprvé v orchestrální podobě s původními interprety a Janáčkovou filharmonií Ostrava – mimořádný koncert se koná 10. prosince v Domě kultury města Ostravy.  

Komorní Ukolébavky, které s hravostí i něhou dokáží zavést posluchače do tajemné krajiny na samotných hranicích spánku, Jan Lstibůrek pro první koncertní provedení se symfonickým orchestrem nově zaranžoval. Orchestrální verzi Ukolébavek doplní navíc tři nové písně, které v původní stejnojmenné knížkodesce nenajdete. „Máme velikou radost, že Ukolébavky zazní poprvé naživo, při jejich psaní nás ani ve snu nenapadlo, že  bychom se mohli dočkat jejich provedení s Janáčkovou filharmonií Ostrava a původními interprety,” dodává Jan Lstibůrek.

První a jedinečné uvedení koncertní podoby bude doprovázet malá výstava originálů ilustrací Ukolébavek od Jaroslava Róny v předsálí Domu kultury města Ostravy. Ostravské symfoniky bude dirigovat Jan Kučera.

Jan Lstibůrek spolupracuje s Janáčkovou filharmonií Ostrava již potřetí. Je autorem nevšedních aranží písní na novém albu Tomáše Kluse, Cílové skupiny a Janáčkovy filharmonie Ostrava  Klusymfonie, kterému předcházely společné koncerty. Vyšlo letos na podzim v distribuci Supraphonu a koncem listopadu na něj naváže společné turné. Dále se jedná také o projekt Symphonic Dance Music přinášející propojení klasického orchestru a taneční hudby.

„Knížkodeska” Ukolébavky, určená čtenářům a posluchačům každého věku, byla zařazena do katalogu Nejlepší knihy dětem 2017/ 2018 a je stále k dostání v knihkupectvích. „Nejsou to ani tak písničky k poslechu před usnutím, jako spíš přímo při usínání. Chtěli jsme, aby naše Ukolébavky byly místem, do kterého se budete chtít ponořit všemi smysly – ať už jste děti nebo dospělí – místem, ve kterém se budete chtít s důvěrou rozplynout ve spánku,” říká básník a textař Robin Král, jehož dětské knihy upoutávají pozornost veřejnosti i porotců literárních cen.

Kniha a CD Ukolébavky

Hudba: Jan Lstibůrek

Texty: Robin Král

Ilustrace: Jaroslav Róna

Zpěv: Ewa Farna, Tomáš Klus, Lucie Páchová, Petra Páchová-Lstibůrková, Michaela Páchová-Novotná

Zvuk, mix: Marek Štifter

Natočeno v letech 2016 a 2017 v prostorách ZUŠ J. Jindřicha v Augustiniánském klášteře Domažlice a studiu Marka Štiftera v Praze Nuslích.

Foto Mario Čumpelík

Komentáře