Historie tenisek v Hamburku

Reklama

Nosíte rádi tenisky a rádi cestujete po Evropě? Navštivte Hamburské muzeum umění a řemesla, které nyní připravilo unikátní výstavu bot. Nezapomeňte si prohlédnout naší galerii!

Exhibice Sneakers: Design pro rychlé nohy zachycuje ohromný vzestup tenisek během posledních třiceti let. K vidění je okolo 250 exponátů – z toho 120 párů bot, mezi kterými nechybí ani historické modely slavných sportovců zapůjčené ze soukromých sbírek. Druhou součást exhibice tvoří plakáty a reklamní materiály, většinou vytvořené mladými nadějnými autory. Výstava je v muzeu k vidění od 13. května do 28. srpna 2016.

Na výstavě se objevují modely a plakáty více než dvaceti světoznámých společností, jakými jsou Adidas, Asics, Converse, New Balance, Nike, Puma, Reebok nebo Vans. Důraz je kladen zejména na hlavní designové linie, které byly pro dané společnosti typické od 80. let 20. století: například Air Force Ones, Air Jordans nebo Stan Smiths. Dobu před nástupem masové obliby tenisek ukazují extravagantní modely, mezi nimiž vyniká například pár běžeckých bot s ostrými hroty ze 30. let nebo fotbalové boty z roku 1954.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“8241″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“319″}}]]

Také plakáty, ačkoli se často těší menší oblibě než modely bot, rozhodně stojí za zhlédnutí. Mladí designéři na nich představují neotřelé nápady a originální zpracování. Své místo tu má ilustrace, fotografie i počítačová grafika. Vystavené exponáty pocházejí z celého světa od Nového Zélandu, přes Hamburk a Chicago až po Brazílii.

Tenisky se poprvé dostaly do širšího povědomí v roce 1985, kdy je začali nosit mladí lidé a začaly se objevovat zejména v souvislosti s hip-hopovou kulturou. Ve stejný rok si je obul také Joschka Fischer k příležitosti svého jmenování na místo ministra životního prostředí a energetiky Hesenska. Díky tomu si také vysloužil přezdívku „ministr tenisek“. Velmi rychle se pak tenisky vymanily ze zařazení mezi sportovní obuv a staly se světovým hitem a nepostradatelným doplňkem pro život ve městě.

• Otvírací doba: úterý až neděle 10.00 – 18.00, čtvrtek 10.00 – 21.00
• Vstupné: 12 €/plné, 8 €/snížené a ve čtvrtek po 17.00, děti do 18 let zdarma

Tipy:
Do Hamburku se nejlépe dostanete letecky z Prahy se společností Eurowings. Cesta trvá necelou hodinku. Se třemi tarify BEST, SMART a BASIC si můžete  sestavit individuální balíček od letu bez dalších služeb až po nejkvalitnější nabídky letů, které jsou v současné době dostupné v rámci evropských leteckých nízkonákladových spojů.

Komentáře