Hudební festival Znojmo startuje již tento čtvrtek – hlavním lákadlem je Svár duše s tělem v provedení Czech Ensemble Baroque

Reklama

V osmnácti dnech (od 12. do 29. července) nabídne Hudební festival Znojmo 30 koncertů a doprovodných akcí ve Znojmě a okolí. K programovým vrcholům 14. ročníku oblíbeného znojemského festivalu patří oratorium Svár duše s tělem v interpretaci Czech Ensemble Baroque, vystoupení světově proslulého orchestru Il Giardino Armonico a famózní sopranistky Anny Prohasky, dva koncerty patrona festivalu Pavla Šporcla a dalších uznávaných interpretů.

Téma a ústřední dramaturgickou linku festivalu vnuknulo scénické oratorium italského skladatele Emilia de’ Cavalieriho Svár duše s tělem (12., 13., 14. 7.), které pořadatelé připravili ve vlastní produkci s renomovaným evropským souborem Czech Ensemble Baroque. Více než 50členný umělecký tým v čele s dirigentem Romanem Válkem a režisérkou Ladislavou Košíkovou uvede v kostele sv. Michala jedinečné zpracování alegorického nadčasového díla.

„Snem snad každého dramaturga, pořadatele či hudebního tvůrce, je vystihnout nebo popsat univerzální příběh – jakýsi příběh příběhů, jenž by pak odpovídal na všehomír lidské existence. Takovou pralátkou je odvěký souboj duše a těla – pozemského s nadpozemským, dobra se zlem, snad i prvotní hřích Adama s Evou. Hudební festival Znojmo se letos nebál sáhnout hluboko do historie a představit publiku madrigalovou komedii – oratorium o sváru těla s duší Emilia Cavalieriho z roku 1 600. Vnímavý divák bude překvapen, jak podobně uvažovali lidé na přelomu 16. a 17. století. Že otázky, které si dnes klademe, jsou velmi staré a dosud nezodpovězené,“ konstatoval umělecký ředitel festivalu Roman Válek. Představitelka jedné z hlavních rolí (Duše) v oratoriu Svár duše s tělem Markéta Cukrová dodala: „Festivalová stagiona v letním Znojmě, to je úžasné prostředí plné kamarádů. Festival se věnuje hodně záslužné činnosti. Rané barokní divadlo se málokdy uvádí. V červenci ve Znojmě budeme svědky zárodečné operní formy. Role se formují k určité virtuozitě, budou tam alegorické postavy, je zajímavé, jak herci mají každý jen jednu vlastnost. Toto drama v zárodku bude mimořádný zážitek.“

Největší akcí 14. ročníku bude koncert italského orchestru staré hudby Il Giardino Armonico a sopranistky Anny Prohasky (29. 7.). Jak Il GIardino Armonico, tak i Anna Prohaska patří ke špičce v interpretaci staré hudby. Znojmo je jediné město v České republice, které si světoznámí hudebníci vybrali pro své turné Serpent & Fire (Had a oheň). Orchestr Il Giardino Armonico nasbíral mnoho hudebních cen, mezi jinými i Grammy nebo Gramophone. „Myslím, že Serpent and Fire je zajímavou ukázkou toho, jak orchestr přináší do hudby pomyslný zvuk beranidla. Je to podle mě vlastně jako hard rock nebo heavy metal. Zpěvák se ve své melodii vznáší na divokých vlnách hudby a nechává se unášet nárazy melodie na skaliska,“ popsala Anna Prohaska, cenami ověnčená sopranistka.

„Mít na festivalu Il Giardino Armonico, světovou hvězdu staré hudby, je pro nás velká pocta. Loni jsme měli úžasný soubor Akademie für Alte Musik Berlin. Díky tomu, že se jim u nás líbilo, letos přijíždí Il Giardino Armonico, kteří si velmi pečlivě vybírají místa svých koncertů. Jde o nejlepší barokní orchestr světa a Anna Prohaska patří mezi pět nejlepších sopranistek dnešních dnů. Čekali jsme 8 let, než nás zařadili do turné,“ přiblížil Jiří Ludvík, prezident festivalu.

Ozdobou letošního ročníku festivalu jsou koncerty houslového virtuosa a dlouholetého patrona festivalu Pavla Šporcla. Ten vystoupí 21. 7. sólově na koncertu nazvaném Pavel Šporcl mezi tělem a duší. Spolu se speciálním programem na míru festivalu je lákadlem také atypické kruhové řazení sedaček v jízdárně Louckého kláštera. Druhé vystoupení (24. 7.) Pavla Šporcla se uskuteční v triu společně s bratrem Petrem Šporclem, který je předním českým violoncellistou, a uznávaným klavíristou Karlem Košárkem. „Hudební festival Znojmo má vždy výborně propracovanou dramaturgii a styl. Jednotlivé koncerty každého ročníku tradičně spojuje mimohudební téma. Myslím, že je to jedinečný nápad. Letošní téma konfrontuje duchovno a pokušení. To se promítá do všech druhů umění již od pradávna, neboť je zásadní a týká se každého z nás,“ podotkl Pavel Šporcl.

Hudební festival Znojmo každoročně objevuje nová netradiční místa pro konání koncertů. Tentokrát se návštěvníci podívají do sálu konventu Louckého kláštera, který není běžně veřejnosti přístupný. Po několika letech se znovu otevře Althanský palác v centru Znojma. V rámci Tour de varhany Martina Jakubíčka (22. 7.) jsou diváci zváni do kostelů ve Vratěníně, Gerasu a Retzu. Příhraniční poloha Znojma dlouhodobě nahrává spolupráci festivalů ve Znojmě a Retzu – letos poprvé mají tyto festivaly společný závěrečný koncert Il Giardino Armonico s Annou Prohaskou.

„Ještě více prohlubujeme mezinárodní spolupráci s partnerským festivalem za hranicemi v rakouském Retzu. Například varhanní koncert v podání skvělého brněnského varhaníka Martina Jakubíčka, který je naším dlouholetým evergreenem, letos doplní také hráči ze zahraničí a varhanická tour zavírá během jednoho dne do dvou míst na Znojemsku a dvou míst za hranicemi,“ potvrdil prezident festivalu Jiří Ludvík.

Po loňské úspěšné premiéře se festival vrátí na louku u hotelu Savannah v Chvalovicích nedaleko Znojma. Poprvé v historii festivalu si na své přijdou milovníci swingu, pro které si pořadatelé připravili Swingovou tančírnu (15. 7.) pod širým nebem. Hudební a taneční zážitek umocní lahodné občerstvení připravené pod vedením hotelového šéfkuchaře. Swing na Hatích ale není jediná akce, která snoubí gastronomii s hudbou. Výsadní postavení v programu festivalu má Hostina na zámku (22. 7.), což je gastrokoncert, na němž hosté okusí delikatesy šéfkuchaře Radka Davida z restaurace La Veranda.

Odkaz na celý program.
Více informací: hudbaznojmo.cz, Facebook, YouTube, Instagram
Předprodej vstupenek: smsticket.cz

Zdroj: http://www.ebcz.eu/

Komentáře