Ibérica začíná už dnes! Nabídne galakoncert, duo Cortés & Gallardo, gastronomickou fiestu, výstavu obrazů a mnohé další

Festival iberoamerické kultury Ibérica začíná v Brně dnes. V Galeryji 9 jej zahájí vernisáž výstavy kolumbijského umělce Zamo Tamaye, který bude osobně přítomen a návštěvníci budou mít díky action paintingu možnost na živo vidět, jak jeho malby vznikají. Večer přijde na řadu první koncert. V české premiéře se v aule JAMU představí kytarové duo Cortés & Gallardo. Miguel Angel Cortés přichází z prostředí flamenkové dynastie Los Cortés. José María Gallardo byl uměleckým poradcem Paca de Lucíi při jeho legendárním nastudování Rodrigova koncertu Aranjuez a sám Paco de Lucía se o něm obdivně vyjádřil: „Kdybych měl být klasickým kytaristou, chtěl bych být José María Gallardo.“ Ve středu Ibérica zamíří také na Radnickou 4. Ibérica Cinematográfica tu až do neděle promítne oceňované snímky Padající hvězda, Pořadník, Truman, Viděl jsem 10 000 slonů a také slavné Flamenco, Flamenco od Carlose Saury.


„Ve čtvrtek už nás čeká
Fiesta Gastronómica se spoustou dobrého jídla, pití a také pestrým kulturním programem na nádvoří Staré radnice. Jelikož vysvědčení bude za dveřmi, určitě přijde vhod přednáška etnologa a spisovatele Mnislava Zeleného Atapany na téma Výchova dětí u indiánů Amazonie, která začíná v 19:00 přímo na Staré radnici,“ říká dramaturg festivalu Petr Vít. Páteční galakoncert na nádvoří Špilberku ozdobí v českých premiérách špičkový flamenkový flétnista Sergio de Lope a talentovaný kytarista Paco León. Jako host večera vystoupí i oblíbenec brněnského publika, tanečník David Pérez.

Sergio de Lope patří bezesporu k nejlepším flamenkovým flétnistům a jeho kapela složená z virtuózních hráčů bude mít mezi sebou i skvělou flamenkovou tanečnici Gemu Moneo. V sobotu pak Sergio de Lope vystoupí v pražském Jazzdocku s instrumentálním programem. Vycházející hvězda kytarového nebe Paco León dokázal i přes své mládí nadchnout publikum v mnoha zemích svojí spontánní a brilantní hrou. Na brněnském galakoncertu zahraje se svým triem.

Ibérica, to je také pestrý výběr mistrovských workshopů a tvůrčích dílen. Nabídka tvůrčích dílen, které se uskuteční v SVČ Lužánky uprostřed největšího brněnského parku, zahrnuje lekce flamenka, latino dance, tanga či bachaty. V nabídce hudebních kurzů nechybí kastaněty, compás, cajón nebo flamenková kytara pro začátečníky i pokročilé. „Pro děti jsme připravili čtení pohádek, flamenco i ritmo latino,“ říká koordinátorka tvůrčích dílen Cristina Maria Roa. Podrobný program festivalu, vstupenky a registrace do tvůrčích dílen jsou k dispozici na webu www.iberica.cz, vstupenky lze zakoupit také v síti Ticketportal a v tradičních předprodejích.

Festival Ibérica je nejvýznamnější akcí svého druhu v Česku a za dobu své historie představil domácímu publiku elitu flamenka v čele s Gerardo Núñezem, Carmen Cortés, Albou Heredií, Arcángelem, Albou Molinou, Jorgem Pardo, Marií Serrano, Patricií Guerrero a mnoha dalšími.

 

PROGRAM IBÉRICA 2018

 1. 6.

Brno, Aula JAMU 19:30

Cortés & Gallardo – koncert španělského kytarového dua

 1. 6.
  Brno, Stará radnice 11:00 – 21:00

Fiesta Gastronómica – iberoamerická kuchyně, hudba a tanec

 1. 6.

Brno, Špilberk 20:00

Flamenkový galakoncert Ibérica: Sergio de Lope, Paco León, Gema Moneo, David Pérez a další

 1. 6.

Praha, Jazzdock 19:00

Ibérica v Praze – Sergio de Lope cuarteto

Doprovodný program:

 1. 6.

Brno, Galeryje 9 (Lidická 9) 17:00

Zamo Tamay – vernisáž výstavy kolumbijského výtvarníka

 1. 6. – 1. 7.

Brno, TIC Brno (Radnická 4) 20:00

Přehlídka španělských a latinskoamerických filmů

 1. 6.

Brno, nádvoří Staré radnice 11:00 – 22:00

Fiesta Gastronómica

Brno, Stará radnice 17:00

Vyhlášení vítězů výtvarné soutěže Ibérica Creativa

Brno, Stará radnice 19:00

Mnislav Zelený Atapana – Výchova dětí u indiánů Amazonie

 1. 6.
  Brno, Špilberk 18:00

Fiesta Gastronómica na Špilberku

Brno, SVČ Lužánky 13:00 – 19:00

Mistrovské workshopy

 1. 6. – 1. 7.
  Brno, SVČ Lužánky 9:00-21:00

Tvůrčí dílny Ibérica (flamenkový tanec, kytara, perkuse, bachata, tango)

 1. 7.

Brno, SVČ Lužánky 17:30

Závěrečná fiesta

HISTORIE FESTIVALU IBÉRICA
Za dobu svého trvání se stala Ibérica významnou kulturní akcí, která dávno překročila rámec regionu a vytvořila unikátní prostor pro setkávání španělských, latinskoamerických, českých a slovenských umělců. Festival se těší konstantně vzrůstající popularitě – na minulý ročník zavítal rekordní počet návštěvníků – úctyhodných 4500. Ibérica se stala významnou kulturní akcí, která patří k největším festivalům svého druhu v celém středoevropském prostoru.

Začátky festivalu Ibérica jsou téměř filmové. Prvotním impulsem bylo setkání dvou bratranců – Jiřího Pištěláka a kytaristy Petra Víta, žijícího v té době v Andalusii. Právě v jejich hlavách se zrodila myšlenka uspořádat jedinečný festival iberoamerické kultury, pro který si vybrali Boskovice jako místo s bohatou kulturní historií a neopakovatelnou atmosférou. Neméně důležité bylo setkání s rodinou Mensdorff-Pouilly, s jejíž podporou se podařilo uspořádat první úspěšný ročník festivalu. Boskovice tak poskytovaly celých jedenáct let své prostory s neopakovatelnou atmosférou nejen pro pořádání koncertů, ale také tvůrčích dílen, na kterých si účastníci navzájem předávali své umělecké zkušenosti.

Po jedenácti úspěšných ročnících v Boskovicích festival přijal novou výzvu. Svoje brány otevřelo v roce 2015 Ibérice město Brno. Přesun hlavních aktivit do Brna přinesl širší možnosti kulturního vyžití pro obyvatele jihomoravské metropole i novou motivaci realizačnímu týmu. V jedinečných brněnských kulisách hradu Špilberk či v nádherných sálech historických budov vytvořili festivaloví návštěvníci neopakovatelnou atmosféru. Festival Ibérica, původně orientovaný na kulturu iberského poloostrova zároveň rozšířil svůj záběr, nabídl prostor také všem ostatním španělsky či portugalsky mluvícím zemím a stal se tak festivalem iberoamerických kultur.

Každý rok se mohou návštěvníci festivalu těšit na temperamentní španělskou hudbu v podání talentovaných muzikantů, strhující vystoupení flamenkových tanečnic a tanečníků, hudební a taneční tvůrčí dílny, stejně jako na rozmanité doprovodné aktivity. Mezi ně patří např. výstavy španělských umělců, ukázky ze španělské a latinsko americké kinematografie či degustace španělských vín a delikates.

Brány festivalu, jehož umělecká hodnota je díky všem umělcům vystupujícím na festivalu velmi vysoká, jsou otevřené všem zájemcům o iberoamerickou kulturu. Každý z ročníků je něčím výjimečný a zcela neopakovatelný. Atmosféra slunného léta v kombinaci s horkokrevnou hudbou a tancem však prostupuje napříč všemi ročníky festivalu a Ibérica se stává prostorem pro stále nová setkání, propojování odlišností kultur a tradic.

Komentáře