Jak pochopit malé dítě?

Reklama

Máte doma malé děti, ale nerozumíte, co vlastně chtějí? Poradit vám v této oblasti mohou nové knihy, které právě vycházejí v nakladatelství Triton.

Lynne Murray: Psychologie malých dětí, Jak vztahy podporují vývoj dětí od narození do dvou let
Kniha uznávané profesorky psychologie je cenným zdrojem informací o dlouhodobém výzkumu psychologie malých dětí pro odborníky i rodiče. Poukazuje na to, jak závažné jsou rané vztahy pro emoční, sociální a kognitivní vývoj. Úspěšně spojuje pozorovací metody při výzkumu vývoje dětí s psychoanalytickým pozorováním nemluvněte. Četné fotografie dokumentují dlouhodobá sledování citového rozvoje dětí v rodině a odhalují jejich jedinečnou schopnost komunikovat s okolím. Je na nich patrná touha dětí po spolupráci, radost z interakcí a sdíleného objevování světa. V současné době, kdy je západní společnost mnohdy až nezdravě zaměřená na výkon, přináší významné sdělení, že dobrá citová vazba a sociální interakce mezi rodiči a dítětem jsou základem úspěšného kognitivního vývoje a že kvalitní raná péče je podmíněna dostatečnou délkou rodičovské dovolené a bezpečným vztahem malých dětí se zaměstnanci jeslí. Sociální porozumění a spolupráce, citová vazba, seberegulace a kontrola a kognitivní vývoj (s důrazem na prokázanou prospěšnost prohlížení obrázkových knížek) jsou základními tématy této publikace.Od učebnic tuto knihu odlišuje bohatý obrazový doprovod ilustrující jednotlivé situace, které lépe pomáhá pochopit závěry vědeckých výzkumů.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“8101″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“346″}}]]

Aletha Solterová: Slzy raného dětství, Pláč, vzdor a zlost u dětí do 8 let
Pláč a vztekání dětí patří ke kontroverzním tématům rodičovství. Jak se k nim postavit? Trestat, ignorovat, utěšovat? Zakladatelka vědomého rodičovství Aletha Soltherová přináší v této knize alternativu, která je v současné české diskusi vzácná. Autorka představuje otevřený a empatický přístup k dětským emocím, který přispívá k psychickému a fyzickému zdraví dětí a rodičů.
Pláč, smutek a vztek jsou účinné vrozené mechanismy, jež z těla uvolňují napětí a nepříjemné pocity jako strach, zmatek či ztrátu. Děti i dospělí jich využívají, aby se dostali z okamžitého stresu nebo rychle odlehčili následky každodenních traumat. Když však rodiče u dítěte tyto syrové emoce neošetří, nechají plačící nebo vztekající se dítě o samotě, snaží se jeho emocionální projevy zastavit hrozbami a tresty, chtějí je za každou cenu utišit nebo jen odvádějí pozornost, stres se hromadí. Dítě se pak musí od svých silných emocí odpojit a naučit se je potlačovat. Nedostane-li příležitost se s vnitří tenzí konstruktivně vypořádat, často se to projevuje i na fyzické úrovni – probuzením ze spánku, nočními děsy, agresí, hyperaktivitou, cucáním prstů, závislostí na vybraných hračkách a jinými kompenzačními mechanismy. „Tato kniha přináší zcela nový způsob, jak pláč a záchvaty vzteku u dětí vnímat, a pro chápání dětských pocitů a potřeb představuje zásadní průlom. Plačícím dětem by vždy měla být věnována pozornost a na jejich pláč by se mělo reagovat láskyplnou péčí. Je nicméně důležité si uvědomit, že ne každý pláč značí bezprostřední potřebu nebo přání. Pláč v mnoha případech představuje pro dítě prostě jen přirozený způsob, jak se zbavit stresu a vypořádat se s předchozími zážitky, které dítě buď vystašily, nebo frustrovaly,“ píše autorka v úvodu knihy. Slzy raného dětství navazují na úspěšnou knihu stejné autorky Moudrost raného dětství, kterou také vydalo nakladatelství Triton.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“8102″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“314″}}]]

 

 

Komentáře