JAN PŘEUČIL se po 50 letech vrací s Gogolovou hrou Bláznovy zápisky

Reklama

Po neuvěřitelných 50 letech se velikán českého filmu, televize a divadla a dabigu Jan Přeučil v 81. letech vrací k jedné z nejtěžších her s názvem Bláznovy zápisky. Představení jednoho herce od Nikolaje Vasiljeviče Gogola odehraje ve středu 23. 5. od 19 hodin v Divadle Karla Hackera v pražských Kobylisích.

„Velice mě těší, že jsem byl osloven k tomu, abych se k tomuto skvělému, i když velmi těžkému Gogolovu dílu opět vrátil, nicméně musím říct, že jsem to nedávno hrál v Ústí nad Orlicí a byl jsem potěšen, jak byli diváci nadšeni, jak reagovali, a že se jim to líbilo. Ono to téma je totiž tak nesmírně nadčasové a zároveň tak současné, až se to zdá neuvěřitelné,“ říká o představení, které je fascinující svým pojetím, spojení slova, hudby a osudu dnes 81letý Jan Přeučil.

„Koncem šedesátých let jsme to hráli v pražské Viole a vždycky s obrovským úspěchem. A to je téma, které mě velmi baví,“ podotkl herec, dabér a kantor, který stále i ve svém věku aktivně hraje divadlo, dále jezdí na zájezdová představení se svou ženou, herečkou Evou Hruškovou a jejich loutkovým divadlem pro děti a věnuje se stále výuce rétoriky nejenom pro začínající herce, moderátory, ale třeba lékaře nebo vysoce postavené manažery.

Hra založená na zápiscích z Gogolova života dává Janu Přeučilovi možnost fantasticky ztvárnit příběhy lidiček směšných až k pláči a politováníhodných k popukání, zobrazit ostré kontury charakterů, vykreslit romantismus obrácený v žert, než se i v parodii prosadí nepřízeň osudů řízená často démony a běsy…

Producenty představení Bláznovy zápisky jsou Josef Mikáska a Marek Matoušek, autorem scénáře a režisérem Jaroslav Gillar. Představení se odehraje nejenom v pražském kobyliském divadle, ale stává se zároveň zájezdovým v případě zájmu pořadatelů a diváků.

„Já jsem rád, že i ve svém věku mohu diváky bavit, něco jim předávat a velmi mne naplňuje to, když divák z divadla odchází spokojen,“ dodává herec, známý nositel kloboků a elegán Jan Přeučil, jehož krédem je mimo jiné rčení: „Život je pohyb a pohyb je život.“ I proto se stále těší dobrému zdraví a skvělé fyzické kondici.

Foto: Pavel Vácha, foto z představení Pavel Vácha, archiv J. Přeučila

Komentáře