Letní slavnosti staré hudby vyplují na hudební pouť po Středomoří

Již za nedlouho se 19. ročník Letních slavností staré hudby vydá na objevnou expedici s podtitulem „Mediterraneo“. Od 10. července do 8. srpna se sedmkrát zastaví a rozhlédne po hudebním světě v krajích, kde olivovníky lemují mořské břehy a kde jsou uloženy kořeny dávných kultur, které spoluvytvářely a ovlivňovaly nejrůznější evropské tradice i historii. Zahraniční i naši špičkoví sólisté a soubory připomenou všem na palubě, že mýty a bájné příběhy ze Středomoří byly odedávna inspirací skladatelům a básníkům. Od středomořských břehů Španělska přes Itálii až po Orient vznikala zejména v období renesance či baroka celá řada hudebních forem a stylů, které pak vstřebávala celá kulturní Evropa.

Program slavnostně otevře v úterý 10. července v Divadle na Vinohradech koncert s názvem Královny Středomoří, v němž bude osudy krásných hrdinek starověkých bájí vyprávět uhrančivým sopránem přední francouzská pěvkyně Véronique Gens, kterou v áriích z barokních oper J.-B. Lullyho, J.-Ph. Rameaua, J.-M. Leclaira a letošního jubilanta F. Couperina doprovodí výtečný soubor Les Ambassadeurs v čele s flétnistou Alexisem Kossenkem.

Výjimečný zážitek a velkolepý závěr hudební pouti Středomořím nabídne 8. srpna v Rudolfinu večer s názvem Evropa galantní. Zazní koncertní provedení opery A. Campry L’Europe galante. Sedm špičkových zahraničních sólistů a spojené soubory Les Folies françoises a Collegium Marianum v něm posluchače provedou rozličnými podobami milostných dobrodružství a námluv od Španělska přes Itálii až po Turecko. Benoît Dratwicki, ředitel prestižního Centra pro barokní hudbu ve Versailles, které letos spolu s Francouzským institutem pokračuje v intenzivní spolupráci s Letními slavnostmi staré hudby, upozorňuje na unikátní progamovou lahůdku: „L’Europe galante je zajímavá tím, že v ní nevystupují zástupy bohů ani bohyň, ale příběhy jsou naopak založeny na osudech běžných (nebo takřka běžných) lidí.”

Ve festivalovém programu najdeme i další zajímavé tipy: Samozřejmě zazní také duchovní hudba Středomoří v podání tuzemského Tiburtina Ensemble k němuž se unikátních oslavných laudech připojí virtuózní hráči na nyckelharpu Marco a Angela Ambrosini a Polská {oh!} Orkiestra Historyczna nás bezpečně provede mořskou bouří.

Tematické propojení hudebně-dramatických děl vrcholného baroka s dávnými příběhy odehrávajícími se ve vodách a na pobřeží Středozemního moře prokáže již úvodní koncert festivalu s názvem Královny Středomoří 10. července v Divadle na Vinohradech. V pondělí 16. července nás do okouzlujícího prostředí Zámku Troja nasměruje Un Compás. Baskický Euskal Barrokensemble v čele s kytaristou Enrikem Solinísem si tentokrát přizvali sugestivního hráče na setar, Peršana Kiyu Tabassiana. Čtvrtek 19. července bude v kostele Panny Marie na Slovanech patřit zklidnění a duchovnímu zpytování, k nimž přímo vybízejí chvalozpěvy italského středověku. V programu příznačně nazvaném Mezi nebem a zemí se Tiburtina Ensemble s uměleckou vedoucí Barborou Kabátkovou spojí s Marcem a Angelou Ambrosiniovými, italskými virtuosy na nyckelharpu, aby přednesli unikátní laudy, čili oslavné duchovní písně pocházející ze vzácného rukopisu Laudario di Cortona ze 14. století. Láska a zrada, to je titul koncertu, který se uskuteční v pondělí 23. července v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě.

Polská {oh!} Orkiestra Historyczna s Martynou Pastuszkou nás ve čtvrtek 26. července v kostele Sv. Simona a Judy provede mořskou bouří do bezpečí středomořských přístavů, kde působili významní barokní skladatelé. Název La Tempesta di Mare poukazuje na skutečnost, že navštívíme Vivaldiho Benátky, ale také Scarlattiho Palermo či Neapol. Program Barocco napoletano nás v pondělí 30. července zavede ze Zámku Troja, do dávných křivolakých uliček plných hudby, za neapolskými barokními skladateli Falconierim, Da Nolou či Trabacim.

Vyvrcholením letošních Letních slavností staré hudby bude ve středu 8. srpna večer s názvem Evropa galantní. V koncertním provedení opery-baletu Andrého Campry L’Europe galante uslyšíme poprvé společně Les folies françoises v čele s Patrickem Cohën-Akeninem a Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové, kteří připomenou současné Evropě, jak tanec a láska kdysi spojovaly a jak by mohly spojovat znovu. V Camprově geniálním díle, které hudebními prostředky s nadhledem vykresluje přelétavé Francouze, rozněžnělé Španěly, žárlivé Italy i prudké Turky, se vedle obou renomovaných hudebních těles představí sedm vynikajících pěvců z celého světa, v čele s francouzskou sopranistkou Chantal Santon-Jeffery, která se do Prahy vrací po loňském úspěšném koncertu a letošním působením v roli lektorky na Akademii Versailles.

Devatenáctý ročník festivalu pokračuje v programové linii připravované ve spolupráci s prestižním Centrem pro barokní hudbu ve Versailles (Centre de musique baroque de Versailles – CMBV), na níž se podílí také Francouzský Institut. Více o spolupráci …

Vstupenky je možné rezervovat i zakoupit online přímo na www.letnislavnosti.cz, a to od 26. 4. 2018. Rezervované vstupenky je možné vyzvednout a zaplatit ve Festivalovém centru, nebo zaplatit kartou online. Seznam dalších předprodejních míst na www.colosseumticket.cz.

Festivalové centrum na adrese GALERIE 1 ve Štěpánské 47, Praha 1 je otevřeno každou středu (od 2. 5. do 27. 6. 2018) a každé úterý a středu (od 3. 7. do 8. 8. 2018) od 10.00 do 18.00 hodin. 10. 7. a 8. 8. je otevřeno jen do 17.00. Předprodej vstupenek zde bude zahájen 2. 5. 2018.

Již tradičně pořadatel nabízí množstevní slevu 4+: při zakoupení stejného počtu vstupenek na 4 a více akcí bude poskytnuta 20% sleva z ceny každé vstupenky.

V rámci věrnostního programu je možné získat slevu 200 Kč za každých 2000 Kč vynaložených na online nákup vstupenek na koncerty Letní slavnosti staré hudby 2018 (tento program vyžaduje registraci). U vybraných koncertů festival nabízí speciální studentský program: 100 Kč / 1 vstupenka bez určení konkrétního místa (držitelé těchto vstupenek budou uvedeni na volná místa v sále těsně před začátkem koncertu).

Systém slev a bonusů výrazně rozšiřuje program pro členy klubu Collegium! (podrobnosti na www.letnislavnosti.cz). Senioři a studenti mají vstupné levnější o 10 %.

PROGRAM:
Úterý 10. 7. 2018, 19.30
Divadlo na Vinohradech, náměstí Míru 7, Praha 2

Královny Středomoří
Bájné hrdinky v barokních operách
J.-B. Lully, J.-Ph. Rameau, J.-M. Leclair, F. Couperin
Véronique Gens – soprán
LES AMBASSADEURS (Francie)
Alexis Kossenko – flauto traverso, umělecký vedoucí

Pondělí 16. 7. 2018, 20.00
Zámek Troja, U Trojského zámku 1, Praha 7
Un compás
Ze Španělska až k branám Orientu
Cantemir, G. Sanz, G. Kapsberger, A. Mudarra
Kiya Tabassian – setar (perská loutna)
EUSKAL BARROKENSEMBLE (Španělsko)
Enrike Solinís – barokní kytara, umělecký vedoucí

Čtvrtek 19. 7. 2018, 20.30
kostel Panny Marie na Slovanech, Vyšehradská 49, Praha 2
Mezi nebem a zemí
Chvalozpěvy italského středověku
Marco Ambrosini & Angela Ambrosini – nyckelharpa (Itálie)
TIBURTINA ENSEMBLE
Barbora Kabátková – umělecká vedoucí

Pondělí 23. 7. 2018, 19.00
Lobkowiczký palác, Pražský hrad, Praha 1

Láska a zrada
Příběhy antických mýtů v dílech G. F. Händela a jeho současníků
F. Händel, A. Scarlatti, N. Porpora, J. A. Hasse
Hanna Herfurtner – soprán
LAUTTEN COMPAGNEY BERLIN (Německo)
Wolfgang Katschner – theorba, umělecký vedoucí

Čtvrtek 26. 7. 2018, 19.30
kostel sv. Šimona a Judy, Dušní, Praha 1
La tempesta di mare
Středomořské přístavy a jejich slavní mistři
Vivaldi, G. A. Guido, A. Jarzębski, A. Scarlatti
{oh!} ORKIESTRA HISTORYCZNA (Polsko)
Martyna Pastuszka – housle, umělecká vedoucí

Pondělí 30. 7. 2018, 20.00
Zámek Troja, U Trojského zámku 1, Praha 7
Barocco napoletano
Písně a tance ve stínu Vesuvu
Falconieri, G. da Nola, G. M. Trabaci, G. G. de Antiquis
Lore Binon – soprán
Sarah Louise Ridy – historické harfy, umělecká vedoucí
Jowan Merckx – flétny, píšťaly a dudy
Sofie Vanden Eynde – theorba

Středa 8. 8. 2018, 19.30
Rudolfinum, Dvořákova síň, Praha 1
Evropa galantní
Milostná dobrodružství pod jižním sluncem
balet Andrého Campry, koncertní provedení
André Campra’s ballet, concert performance
Chantal Santon-Jeffery (Francie) – Céphise, Zaïde
Eugenie Lefebvre (Francie) – Doris, Olympia, Roxane
Aaron Sheehan (USA) – Philène, Dom Pedro, Octavio
Clément Debieuvre (Francie) – Un berger, un Espagnol
Philippe-Nicolas Martin (Francie) – La Discorde
Douglas Williams (USA) – Silvandre, Zulliman
Lisandro Abadie (Argentina) – Don Carlos, Le Bostangi
Patrick Cohën-Akenine – koncertní mistr, nastudování

orchestr:
LES FOLIES FRANÇOISES
Patrick Cohën-Akenine – umělecký vedoucí
COLLEGIUM MARIANUM
Jana Semerádová – umělecká vedoucí

Pořadatel: Collegium Marianum – Týnská škola
Spolupořadatel: Nadace Collegium Marianum
Festival je členem European Early Music Network (REMA) a je hrdým držitelem prestižního EFFE Label 2017–2018 a označení „výjimečný festival”.

Festival se koná pod záštitou:
Ministerstva kultury České republiky
primátorky hlavního města Prahy Adriany Krnáčové
starosty Městské části Praha 1 Oldřicha Lomeckého
České komise pro UNESCO

Za laskavé podpory: hlavního města Prahy, Ministerstva kultury České republiky, Státního fondu České republiky a Městské části Praha 1 a dále: Česko-německého fondu budoucnosti, Italského kulturního institutu v Praze, Zastoupení vlámské vlády v České republice, Polského institutu v Praze, Velvyslanectví Španělska, Institutu Cervantes v Praze, Nadace Collegium Marianum

Ve spolupráci s: Centre de musique baroque de Versailles a Francouzským institutem

Partneři: OHL Central Europe, a.s., Litea Solution, Galerie hlavního města Prahy, Lobkowicz Events Management, HAMU Praha, Dopravní podnik hlavního města Prahy, Hotel Constans, Emblem Hotel, Tiskárna Flora, WDLux

Hlavní mediální partner: Český rozhlas 3 Vltava

Mediální partneři: Harmonie, Respekt, Opera Plus, Hudební rozhledy, Psychologie DNES, Národní knihovna České republiky

Online rezervace a předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty začíná 26. dubna. Více informací na www.letnislavnosti.cz.

Komentáře