Magický Himaláj najdete v Liberci

Výstaviště LVT v Liberci hostí největší autorskou výstavu svého druhu ve Střední Evropě. Areál výstaviště se proměnil v nejvyšší pohoří světa a podává zajímavý přehled o čtyřech zemích: hornatém Nepálu, buddhistickém Tibetu, uzavřeném Bhútánu a pestrobarevné Indii.

Výstava Magický Himálaj je obrazem 27 let putování známého brněnského cestovatele Rudolfa Švaříčka do oblasti Himálaje. Věnuje se nejen nejvyššímu pohoří světa, ale hlavně zajímavému životu pod ledovými vrcholy z pohledu náboženství, lidí, rituálů i krásy místní přírody.

Návštěvník se nechá vtáhnout do jiného světa. Dostane se mu pod kůži každodenní dění pod Himálájem, rituály, náboženské slavnosti i výstupy na nejvyšší vrcholy. Expozice odhaluje neuvěřitelnou pestrost těchto exotických zemí. Projekt není jen o „jedné cestě na Everest“ vytržené z kontextu. Čtvrt století během cest Rudy Švaříčka a jeho spolupracovníků vznikaly snímky etnik a jejich lidských příběhů.

Výstava je rozdělena do několika částí. Sekce NEPÁL, TIBET, BHÚTÁN A INDIE mapují země na svazích Himálaje. Poutavě prezentují čarovné kultury, tradice i svérázné rituály. Pátá část výstavy díky úspěšné česko-slovenské EXPEDICI EVEREST 2007 směřuje na nejvyšší horu světa. Prochází oblastí Khumbu, stoupá nebezpečným ledopádem a graduje panoramaty z nekrásnější „rozhledny“ planety. Zde se můžete seznámit s životem během horské expedice.

Všechny sekce tvoří dohromady harmonický celek. Přináší barevné pohledy na barevný svět hor a lidí v něm. Z horkých nížin a bujné zeleně džungle směřuje přes odlišná vegetační pásma až do oblasti věčného sněhu a ledu. Poznáte křehké kultury, duchovní proudy i světová náboženství – animismus, hinduismus, buddhismus, sikhismus, islám i tajemný bön… Navíc vás osloví i místní flóra a fauna, život Šerpů, dalajlama…. V obrovské šíři záběru je hlavní síla výjimečného díla.

Celá výstava začíná v barvitém animismu, působivém zrodu dalších kultur. Expozici mnoha vděčných zážitkových instalací provází stovky velkoplošných fotografií a tisíce cenných sbírkových předmětů. Vše pojí vůně buddhistických tyčinek, indického koření a čajů.

Návštěvníci všech věkových kategorií včetně dětí si zde najdou to své. Nechejte se unést mozaikou vjemů a dobrodružného vyprávění. Vydejte se na cestu, která možná nikdy nekončí! K místu, které možná neexistuje.

Autor a pořadatel výstavy je CK Livingstone.

Komentáře