Milovníci vážné hudby zamíří v září do Bonnu

Reklama

Město Bonn každý rok na začátku podzimu hostí mezinárodní festival Beethovenfest, jednu z nejvýznamnějších přehlídek vážné hudby v Evropě. V letošním roce se Beethovenfest uskuteční od 8. září do 1. října, nabídne přes padesát koncertů a mnoho doprovodných akcí.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“24290″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Událost pojmenovaná po bonnském rodákovi Ludwigu van Beethovenovi má ve městě tradici dlouhou více než 170 let. Poprvé se uskutečnila v roce 1845 při příležitosti skladatelových 75. narozenin a odhalení pomníku na jeho počest. Oslav se tehdy zúčastnila dokonce i anglická královna Viktorie. Mezinárodní festival od té doby prošel mnoha změnami, konal se nepravidelně a historické okolnosti často jeho pořádání znemožnily. V roce 1998 se však pořadatelství ujalo samotné město Bonn ve spolupráci s německým rozhlasem Deutsche Welle a festival se nyní již koná každoročně.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“24291″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Letošní ročník festivalu má podtitul „Vzdálení milenci“, který odkazuje na Beethovenův cyklus písní z roku 1816. Pořadatelé si tentokrát totiž dali za cíl ukázat Beethovena i jinak než jako autora velkých symfonií a sonát. Chtějí skladatele představit i jako inovátora, vizionáře, autora lyrických a milostných písní či komorní hudby. V rámci tématu lásky dostanou prostor i další autoři, jejichž díla na festivalu zazní, jako jsou Franz Schubert, Hugo Wolf nebo Johannes Brahms. Festival představí milostná témata napříč obdobími od renesančních madrigalů přes díla romantismu, která staví do popředí postavy Šeherezády či Kleopatry nebo páry jako jsou Dafnis a Chloé, Orfeus a Eurydika či Romeo a Julie, až po moderní kompozice.

Rozmanitosti tématu lásky odpovídá také rozmanitost programu. Mezinárodní festival v duchu motta „Vzdálení milenci“ představí vedle významných sólistů i orchestry z celého světa od Francie přes Rusko po Koreu. Historické město na obou březích Rýna bude hostit více než dva tisíce umělců, kteří vystoupí na 23 různých scénách. Spolu s koncertními síněmi festivalem ožijí i kostely, muzea, historické i moderní továrny či bývalá budova západoněmeckého Bundestagu. Program festivalu zahrnuje vedle koncertů také výstavy, přednášky, autorské čtení, současný tanec, tvůrčí dílny či promítání filmů. Podrobný program festivalu je k dispozici na webu www.beethovenfest.de.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“24292″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“320″}}]]

Beethovenův dům
Dědeček Ludwiga van Beethovena přišel do Bonnu z Mechelenu v Brabantsku. V roce 1733 přijal místo hráče na basu a v roce 1761 se stal ředitelem dvorního orchestru. Také Beethovenův tatínek Johann se věnoval hudbě – byl dvorním tenorem. A roku 1770 se do rodiny hudebníků, která obývala dům na adrese Bonngasse 20, narodil malý Ludwig. Skladatelův rodný dům si jako jediný v Bonnu dodnes zachoval svou původní podobu. V budově již od roku 1893 sídlí jeho muzeum, které spravuje největší Beethovenovu sbírku na světě. V Beethovenově rodném domě se nachází také Síň komorní hudby, jejíž skvělá pověst je založena na vynikající akustice a krásném interiéru.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“24293″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“450″}}]]

Tipy
• Čeští milovníci vážné hudby na Beethovenfestu vedle všudypřítomného umění a festivalové atmosféry oceňují také výbornou dostupnost z České republiky. K pohodlné a rychlé cestě na festival mohou zájemci využít přímé lety společnosti Eurowings, která denně nabízí přímé spojení Prahy s letištěm Kolín nad Rýnem / Bonn. Cesta trvá jen něco přes hodinu, letenky lze rezervovat na webu www.eurowings.com.
• Více o festivalu a rezervace vstupenek na stránkách www.beethovenfest.de
• Informace o Bonnu a Beethovenově domu na webu www.bonn-region.de a www.beethoven-haus-bonn.de.

Komentáře