Mrazivá Laskavá bohyně pod Palmovkou

Divadlo pod Palmovou žije! A tuto sezónu přináší divákům řadu novonek. Jednou z nich je hra Laskavá bohyně, která však poněkud mate názvem.Ve skutečnosti zas tak laskavá není, spíše mrazivá a zamyšlení hodná. Dramatizace románu Jonathana Littella je studií toho, jak se z kultivovaného člověka, který je vzdělaný a rozumí vážné hudbě a poezii, stane fašista a vrahoun. Homosexuál a člen zpravodajských služeb SS Aue prostě jen plní rozkazy shora – nejdřív zabíjet muže, pak zabíjet všechny a pak se s tím vyrovnat. 

Režisér Michal Lang chápe obzvlášť v dnešní době toto nesmírně silné téma nejen takto: „Jedná se  o důkladné zmapování toho, jak náckovství vyrůstá z maloměšťáctví, z měšťákova strachu o svoje jistoty. Když se měšťák začne bát, je velice snadno manipulovatelný, lehce se z něj pod vedením nějakého „velkého ducha“ stane xenofob a rasista. Však sám Aue ve hře říká: Podívejte, tohle se stalo mně, a mohlo se to velmi snadno stát i vám. Máte štěstí, že jste nezažili válku, možná byste se za jiných podmínek zachovali úplně stejně jako já.“

Hlavní roli ztvárnil Jan Teplý. V dalších rolí se představují Ondřej Volejník, Zuzana Slavíková, Ondřej Veselý, Martin Hruška, Ivan Jiřík, Zdeněk Kupka, Stanislav Šárský a další. 

P

Komentáře