Opera Andrého Campry plná lásky a smíchu uzavře ve středu Letní slavnosti staré hudby

Čtyřtýdenní objevné putování za hudbou Středomoří uzavře ve středu 8. srpna slavnostní večer s názvem Evropa galantní. Ve Dvořákově síni Rudolfina zazní od 19.30 v koncertním provedení opera geniálního francouzského skladatele Andrého Campry, která byla před více než třemi sty známá po celé Evropě.

Koncert je výjimečný také tím, že se poprvé na jednom pódiu setkají renomovaní Les Folies françoises v čele s Patrickem Cohën-Akeninem a Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové. V Camprově díle, které s nadhledem a humorem vykresluje přelétavé Francouze, něžné Španěly, žárlivé Italy i prudké Turky, se vedle obou renomovaných hudebních těles představí také sedm vynikajících pěvců z Francie, USA a Argentiny, v čele se sopranistkami Chantal Santon-Jeffery a Eugenie Lefebvre, tenoristou Aaronem Sheehanem a bas-barytonisty Douglasem Williamsem a Lisandrem Abadiem.

Evropa galantní je unikátní tím, že jde o první dílo specifického francouzského žánru opéra-ballet, což v našem případě neznamená, že se bude tančit, ale že partitura kromě zpívaných částí obsahuje také velké množství překrásných dobových tanců. V Rudolfinu bude dílo uvedeno v koncertním provedení s jevištními prvky, jehož součástí jsou stylizované kostýmy, jednoduché rekvizity a hra se světlem,“ popisuje Benoît Dratwicky, ředitel Centra pro barokní hudbu ve Versailles, v koprodukci s nímž se večer koná.

Opera L’Europe galante neboli Evropa galantní vyniká v dobové operní produkci tím, že v ní nevystupují zástupy bohů ani bohyň, ale příběhy jsou naopak založeny na osudech běžných (nebo takřka běžných) lidí. V prologu a čtyřech výstupech se před zraky diváků odvíjejí milostná dobrodružství odehrávající se v krajích zalitých jižním sluncem a omývaných vlnami Středozemního moře. Zatímco indiskrétní a koketní Francouzi se dohadují o záležitostech lásky v prostředí kouzelného francouzského venkova, věrní a romantičtí Španělé zpívají rozkošné serenády pod balkony svých vyvolených. Žárliví a nespoutaní Italové rozehrávají své nebezpečné milostné hry v nádherném sále přichystaném na ples. Coby typické turecké prostředí si Campra vybral atmosféru sultánova serailu, ve kterém překrásné ženy usilují o lásku svého velkorysého pána.

Devatenáctý ročník festivalu pokračuje v programové linii připravované ve spolupráci s prestižním Centrem barokní hudby ve Versailles (Centre de musique baroque de Versailles – CMBV), na níž se podílí také Francouzský Institut. Více o spolupráci …

Vstupenky je možné rezervovat i zakoupit online přímo na www.letnislavnosti.cz. Rezervované vstupenky je možné vyzvednout a zaplatit ve Festivalovém centru, nebo zaplatit kartou online. Seznam dalších předprodejních míst na www.colosseumticket.cz.

Festivalové centrum na adrese GALERIE 1 ve Štěpánské 47, Praha 1 je otevřeno každé úterý a středu (od 3. 7. do 8. 8. 2018) od 10.00 do 18.00 hodin. 8. 8. je otevřeno jen do 17.00.

Senioři a studenti mají vstupné levnější o 10 %.

PROGRAM:
Středa 8. 8. 2018, 19.30
Rudolfinum, Dvořákova síň, Praha 1
Evropa galantní
Milostná dobrodružství pod jižním sluncem
balet Andrého Campry, koncertní provedení
Chantal Santon-Jeffery (Francie) – Céphise, Zaïde
Eugenie Lefebvre (Francie) – Doris, Olympia, Roxane
Aaron Sheehan (USA) – Philène, Dom Pedro, Octavio
Clément Debieuvre (Francie) – Un berger, un Espagnol
Philippe-Nicolas Martin (Francie) – La Discorde
Douglas Williams (USA) – Silvandre, Zulliman
Lisandro Abadie (Argentina) – Don Carlos, Le Bostangi
Patrick Cohën-Akenine – dirigent

orchestr:
LES FOLIES FRANÇOISES
Patrick Cohën-Akenine – umělecký vedoucí
COLLEGIUM MARIANUM
Jana Semerádová – umělecká vedoucí
Vladimír Malý – light design

Vstupenky na závěrečný rezervujte online na www.letnislavnosti.cz.

Komentáře