Srdcovky, ke kterým se nikdy nepřestaneme vracet…

Přinášíme vám tipy na knihy, filmy a CD, bez nichž nemůžeme žít. Nejedná se o žádné novinky, jsou to ale naše srdcovky, které třeba potěší i vás. Podělte se s námi o své favority, a to na e-mailu redakce@jomagazin.cz (předmět kulturní tipy) nebo v diskuzi pod článkem.

KNIHY
Kniha  o životě a smrti, Axel Munthe
Respektovaný švédský lékař, který pomáhala nejen královně, ale i chudým a nemajetným, popisuje svůj postoj k počátku i konci lidského bytí. Činí tak s empatií sobě vlastní a přidává osobitý styl. Navíc nechybí autentický popis Capri, kde Munthe postavil nádhernou vilu, v níž pobýval.  Je libo trocha filozofie, i humoru? Pak víte, po jaké knize sáhnout.

Daleká cesta za domovem, Richard Adams
Poutavé čtení ze života králíků, kteří mají vlastní mytologii, a dokonce i jazyk. V knize si najdou své mladší i starší čtenáři, jež mohou brát knihu jako alegorii na lidské počínání.  Klasická románová četba, která vám v hlavě rozvine barvitý film ze života ušáků.

Škola Malého stromu, Forrest Carter
Laskavá a pravdivá moudra indiánského chlapce ocitajícího se v Tennesse třicátých let. Příběh o tom, jak je důležité konat dobro a nesejít z cesty. Některé pasáže hrají na tu nejcitlivější strunu, činí tak však s noblesou a vyhýbají se nepatřičnému patosu.

Povídky z jedné a druhé kapsy, Karel Čapek
Vtipné, chytré, mnohdy mystické či detektivní. Při každém dalším čtení zde objevíte něco nového a ani napodesáté se nenudíte.

FILMY
Mise
Silný výpravný historický příběh se všemi atributy parádního bijáku. Navíc jako třešinka na dortu impozantní hudba (Ennio Morricone) a vskutku hvězdné obsazení – Robert de Niro, Jeremy Irons.

Stará puška
Milující rodina, přes válečný stav vlastně idylka. Klid před bouří. Následuje kruté drsné vystřízlivění následované pomstou. Z „taťky“ se stane muž prahnoucí po zasloužené vendetě. Držte palce, hon za odplatou začíná.

Forrest Gump
Film, který z vás vyždíme veškeré emoce – od záchvatů smíchu až po smutek a dojetí. Fenomenální Tom Hanks ve své životní roli, skvělá hudba, nezapomenutelný poručík Dan… „Život je jako bonboniéra. Nikdy nevíš, co ochutnáš.“

Někdo to rád horké
Josefína a Geraldína v podání Jacka Lemmona a Tonyho Curtise, překrásná Marilyn Monroe a nebezpeční mafiáni, to vše pod taktovkou jednoho z nejlepších režisérů Billyho Wildera. Nejvtipnější film všech dob!

Amélie z Montmartru
Láska na první pohled, ale i na druhý, třetí, patnáctý… Amélie se rozhodne napravovat svět kolem sebe a ovlivňovat osudy svých blízkých. To vše v okouzlující Paříži a v podání roztomilé Audrey Tautou.

HUDBA
Lenny Kravitz, 5
Na tomhle albu najdete hity jako I Belong To You, Supersoulfighter, Little Girl´s Eyes a další, které nezestárly ani po patnácti letech od jeho vydání.

Coldplay, Viva la Vida or Death and All His Friends
Nejlepší album této britské kapely? Věc názoru. Podle nás je nejnabitější hity a vracíme se k němu prakticky neustále…

Keane, Perfect Symmetry
Na britských ostrovech prostě umí dělat ten nejlepší pop. Tohle album je pozitivní, zároveň melancholické a songy na něm neuvěřitelně melodické. Sázka na jistotu!

Red Hot Chili Peppers, Californication
Hit za hitem, obrovská energie, která vás nenechá v klidu. Myslíte, že Redhoti od té doby (rok 1999) přišli s něčím lepším? Nám se nezdá…

Sting, Brand New Day
Ale vlastně jakékoli starší album tothoto britského muzikanta. Poslední dobou už mu to sice tak nejde, ale s tím, co už dokázal, by si klidně mohl dát dávno nohy na stůl…

Komentáře