Štefan Margita v sobotu zazpívá na rozloučení s Karlem Gottem. Na svých podzimních koncertech pak bude obklopen kráskami

Reklama

Operní pěvec Štefan Margita bude vedle Evy Urbanové a Lucie Bílé jedním z těch, kdo zazpívá na sobotním poslední rozloučení s Karlem Gottem v katedrále sv. Víta. V dalších dvou měsících pak chystá vekou tour. Na svém jedenáctikoncertním listopadovém a prosincovém turné bude tenorista světového renomé Štefan Margita (63) obklopen samými krásnými dívkami a ženami. Na celém turné Štefana a jeho hosty doprovodí dvanáct půvabných a talentovaných hráček na smyčcové nástroje Ambroš Ladies Orchestra. Tento soubor založil Miroslav Ambroš (31), loni v říjnu např. okouzlil publikum v nádherném sále Opery Garnier Opéry Monte-Carlo. Nad tímto koncertem převzal záštitu mj Princ Albert II., Monacký. Letos vydá Ambroš Ladies Orchestra své první album Vivat Mendelssohn! se skladbami německého skladatele Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Hosty koncertů Štefan Margita Gala 2019 budou operní sopranistka Kristýna Vylíčilová, houslový virtuós Miroslav Ambroš a šansonový zpěvák Michal Kindl.

Podzimní a předvánoční koncerty Štefana Margity se už stačily stát milou tradicí a publikum si je nenechává ujít. Nejinak tomu bude jistě i letos. A na co se mohou diváci a posluchači těšit? „Jsem tenor a ti jak známo, ti zpívají hlavně o lásce“, říká Štefan Margita. „Láska je totiž skutečně nejdůležitějším tématem současnosti. Má neskutečně mnoho podob a umělce láká odnepaměti. Stačí jmenovat velkého alžbětince Williama Shakespeara, stejně jako plejádu těch nejslavnějších spisovatelů, básníků, malířů, divadelníků, filmařů, zpěváků … S tak silným citem, jakým láska je, se dá přece pracovat donekonečna a donekonečna o ní i zpívat! A o tom vás přesvědčím právě na letošním turné! Těšit se můžete na slavnostně laděné písně Panis Angelicus, Schubertovu Ave Maria, árii Lenského z Čajkovského opery Evžen Oněgin nebo na Píseň indického kupce z opery Sadko Nikolaje Rimského Korsakova. A také na árie z jazzové opery George Gershwina Porgy a Bess nebo z muzikálů Jesus Christ Superstar, Fantom opery a Notre-Dame de Paris. A taky píseň Caruso, kterou napsal italský zpěvák a skladatel Lucio Dalla pro Luciana Pavarottiho a je o posledních dnech tenoristy Enrica Carusa v hotelu Excelsior Vittoria v italském městě Sorrento. Já tuhle píseň zpívám s velkým úspěchem už léta a s nádherným textem Zdeňka Borovce Jaká to nádhera, který text pro mne nesmírně citlivě upravil, protože ho původně napsal pro Martu Kubišovou. A jaký by to byl můj koncert, kdybych v jeho závěru neuvedl přípitkový duet z Verdiho opery La Traviata?“, doplňuje Štefan Margita.

V lednu příštího roku bude Štefan Margita poprvé zpívat ve španělské Valencii v opeře Richarda Strausse Elektra, do Chicaga se na jaře vrátí ve Wagnerově opeře Zlato Rýna, protože role poloboha Logeho je už dlouho jednou z jeho stěžejních rolí. V pražské Státní opeře se bude po její rekonstrukci hrát opera Billy Budd Benjamina Brittena, která měla loni velký úspěch v Národním divadle. A také se v roli Tichona v Janáčkově Kátě Kabanové vrátí na scénu Metropolitní opery v New Yorku. V roce 2021 si pak Margita znovu zazpívá roli prince Šujského v Musorgského opeře Boris Godunov . Tentokrát v Opeře ve Washingtonu.

TERMÍNY KONCERTŮ ŠTEFAN MARGITA GALA 2019

12.11.2019 – Reduta, Olomouc

13.11.2019 – sál kina, Jablonné nad Orlicí

16.11.2019 – Divadelní sál DKO, Jihlava

20.11.2019 – Dům kultury, Liberec

22.11.2019 – Dům kultury města Ostravy, Ostrava

24.11.2019 – Východočeské divadlo, Pardubice

26.11.2019 – Krušnohorské divadlo, Teplice

01.12.2019 – Zámek Holešov, Holešov

03.12.2019 – Kulturní a konferenční centrum, Litoměřice

04.12.2019 – Metropol, České Budějovice

08.12.2019 – Divadlo Hybernia, Praha

Foto Jan Zátorský

Komentáře