Studenti Alterny inscenují cestu na Měsíc, kosmickou krajinu doplní live cinema

Reklama

Autorská inscenace Moře klidu 3. ročníku KALD vychází z odvěké fascinace jedinou přirozenou družicí Země a z události, jež se stala symbolem dramatického technologického progresu, sebevědomým politickým gestem i globálně sdílenou fantazií. Projekt, který vzniká u příležitosti 50. výročí přistání člověka na Měsíci, bude mít premiéru 18. dubna v divadle DISK.

„Během přípravy se snažíme představit si, jaké to asi je stanout na měsíčním povrchu, uvidět Zemi tak malou, že se dá zakrýt pouhým palcem. Zemi, na které žijeme, odkud pocházíme
a odkud k Měsíci noc co noc vzhlížíme,”
vysvětluje režisér Štěpán Gajdoš.

 

Pro lepší seznámení se s tématem tak zamířil celý tým v rámci příprav do pražského planetária, kde kromě stálé expozice zkoumal dosud nevystavenou repliku lunárního modulu v měřítku 1:1, připomínající výstup Neila Armstronga a Buzze Aldrina v Moři klidu. Trasu, jakou astronauti na Měsíci prošli, pak studenti Alterny rekonstruovali v prostorách venkovního sportovního hřiště Na Františku.

„Inscenaci koncipujeme jako mozaiku obrazů a událostí. Snažíme se zachytit různé perspektivy, jakými se lidé dívají na Měsíc, jako bychom mapovali historii člověka a jeho touhu přesáhnout hranice pozemskosti. A nutně i svoje vlastní limity. Touhu nahlédnout řád věcí svrchu, i když ten výsledný pohled nemusí přinést to, co jsme původně očekávali,” dodává dramaturg Ludvík Píza.

 

Mozaikovité struktuře je přizpůsobena scénografie, která pracuje s využitím principu live cinema, tedy živého snímání předmětů a akcí v průběhu představení. Kromě práce s kamerou jsou důležitým jevištním komponentem i různé předměty spojené s výpravou na Měsíc.
„Prázdný prostor divadla DISK v podstatě metaforicky kontaminujeme různými materiály. Zůstává po nás něco, co nikdy nezmizí, kusy izotermické fólie a další komponenty simulující kosmický odpad,” vysvětluje členka scénografického tandemu Alžběta Uhlíková.

 

Hudební složku do inscenace vytvořila skupina věnující se ambientní a experimentální elektronické hudbě Kora et le Mechanix, pod jejímž názvem se skrývá dvojice hudebníků Filip Homola a Michal Kořán.

 

 Fotocredit: Štěpán Gajdoš a Zdeňka Valečková

 

INFORMACE O INSCENACI

 

Autor: Gajdoš, Píza, Uhlíková, Menoušek a kolektiv

režie a dramaturgie: Štěpán Gajdoš a Ludvík Píza

scéna/kostýmy: Alžběta Uhlíková a Ondřej Menoušek

hudba: Kora et le Mechanix

vedoucí produkce: Zdeňka Valečková

produkce: Jakub Philipp, Kateřina Pavlíčková

 

HRAJÍ STUDENTI 3. ROČNÍKU HERECTVÍ KATEDRY ALTERNATIVNÍHO A LOUTKOVÉHO DIVADLA

Jakub Vaverka, Edita Valášková, Stephanie Van Vleet, Jiří Brnula, Lenka Nahodilová, Adam Mensdorff-Pouilly, Šimon Dohnálek, Daniel Horečný, Fedir Kis, Radka Caldová

 

PEDAGOGICKÉ VEDENÍ ROČNÍKU

MgA. Jiří Adámek, Ph.D.

MgA. Petra Tejnorová, Ph.D.
MgA. Jan Bažant, Ph.D.

MgA. Kristýna Täubelová, Ph.D.
MgA. Tereza Sochová

MgA. Michal Lázňovský, Ph.D.

 

veřejná generální zkouška:  17. 4. 2019 v 11:00

premiéra: 18. 4. 2019 v 19:30 v divadle DISK

Nejbližší reprízy: 22. 4., 29. 4., 8. 5. vždy od 19:30 v divadle DISK

 

Vstupenky jsou k dostání buď online na www.divadlodisk.cz nebo v pokladně divadla (ve všední dny od 16:00 do 19:30 a o víkendu vždy hodinu před představením). Základní vstupné stojí 160 Kč, zvýhodněné vstupné 100 Kč (pro studenty, seniory a ZTP).

Komentáře