Vanda Hybnerová rozbalí o víkendu v Obecním domě svůj divadelní fotoateliér

Reklama

Vanda Hybnerová a její fotografický ateliér se o víkendu stanou součástí výstavy Česká divadelní fotografie 1859–2017 v Obecním domě. Návštěvníci si tak mohou z výstavy odnést na památku originální fotografii pořízenou slavnou herečkou. Čeká na ně nepřeberné množství kostýmů, klobouků, rekvizit a dekorací. Budou cestovat časem i prostorem, mohou se stát Hamletem či Prodanou nevěstou, Faustem či Markétkou, divou němého filmu či vodníkem nebo baletkou… Ateliér je návštěvníkům k dispozici v sobotu 26. a v neděli 27. května od 10.00 do 19.00.

Výstava Česká divadelní fotografie 1859–2017 v pražském Obecním domě nabízí unikátní pohled na české divadlo objektivem fotografů jednoho a půl století, představuje portréty hereckých hvězd, fotografie inscenací i pohledy do divadelního zákulisí. Součásti výstavy je bohatý doprovodný program nejrůznějších workshopů pro děti i dospělé. Děti si mohou navíc během prohlídky výstavy na malé divadelní scéně vyzkoušet ovládání světel i pohyb točny a na animační dílně si vyrobit vlastní animovaný film na téma Prodané nevěsty. S divadelní fotografií je blíže seznámí i připravené pracovní listy.

Výstava Česká divadelní fotografie 1859–2017 návštěvníky provede historií českého divadla od počátku vzniku fotografie a nabídne portréty hereckých hvězd, fotografie inscenací renomovaných velkých i studiových scén, divadelních budov i jejich zákulisí, to vše od poloviny 19.  století až po současnost. Autory snímků jsou například legendy jako František Drtikol, Miroslav Hák, Václav Chochola a Jaroslav Krejčí či snímky pocházejí ze slavného fotografického Ateliéru Langhans a řady dalších. Výstava též poutavým způsobem seznámí s řadou aspektů historie českého divadla a fotografie, přinese srovnání historických a současných propagačních fotografií a materiálů divadel, dokumentaci důležitých momentů našich dějin, ve kterých divadelníci sehráli významnou roli či exponáty fotografické techniky.

Samostatnou částí výstavy je prezentace výsledků soutěžní Přehlídky divadelní fotografie. Soutěž, do které se přihlásilo 121 profesionálních fotografů a studentů s 1 348 snímky, probíhá v České republice poprvé. Pro výstavu v Obecním domě vybrala odborná porota témě 150 nejlepších fotografií od 40 tvůrců. Výherci soutěže byli oceněni v několika kategoriích a výsledky byly vyhlášeny během slavnostní vernisáže. Součástí této části je prezentace laureátů slovenského Bienále Divadelnej fotografie.

IDU připravil na základě dlouholetého výzkumu paralelně s výstavou i odbornou publikaci mapující fenomén české divadelní fotografie, jejímiž autory jsou Martin Bernátek, Anna Hejmová a Martina Novozámská. Monografie je v české a anglické jazykové verzi.


Česká divadelní fotografie – doprovodný program pro děti
26 – 27/05         Fotoateliér Vandy Hybnerové
03/06               Tvůrčí dílna: Malí fotografové
09 – 10/06         Fotoateliér Vandy Hybnerové
16/06                Tvůrčí dílna: Portréty hvězd
17/06                Tvůrčí dílna: Vyrob si foťák a vyfoť svého tatínka

Pro dospělé zájemce jsou připraveny workshopy s renomovanými fotografy – Viktorem Kronbauerem a Vojtěchem Brtnickým či seminář Josefa Ptáčka o problematice divadelní fotografie, který je realizován v rámci FotoŠkoda Festu.

Časy, místa konání a případné registrace najdete na www.divadelnifotografie.cz.

Výstavu pořádá Institut umění Divadelní ústav (IDU) ve spolupráci s Národním muzeem. Výstava potrvá do 24. června.

Více informací na www.divadelnifotografie.cz nebo na Facebookovém profilu výstavy www.facebook.com/divadelnifotografie.

Komentáře