Východní Čechy lákají na zasněžené svahy

Reklama

Pokud patříte k těm, kteří se nemohou dočkat prvního sněhu a celý rok se těšíte, až budete sjíždět svahy, nebo se budete prohánět bílou stopou, nemusíte jezdit za těmito zážitky za hranice.
I v Čechách si můžete dobře a kvalitně zalyžovat, jedním z míst, kde najdete  celou řadu příležitostí pro zimní aktivní dovolenou, ale také pro relax, jsou východní Čechy.

Dolní Morava – adrenalin i pohoda na lyžích
Dolní Morava je malá obec v Pardubickém kraji, rozkládající se mezi Orlickými horami a Jeseníky na úpatí Králického Sněžníku. Část obce náleží do Národní přírodní rezervace Králický Sněžník,
a právě ten je dominantou zdejšího kraje. Pod jeho vrcholem pramení řeka Morava, která celou obcí protéká od severu k jihu malebným údolím, lemovaným z obou stran dvěma zalesněnými hřbety. Dolní Morava je ale hlavně ideálním výchozím místem pro lyžaře a snowboardisty.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“14830″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“362″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Areál Sněžník na Dolní Moravě patří k nejvyhledávanějším lyžařským centrům u nás. Kromě sedmi zasněžených kilometrů na sjezdovkách nabízí, také díky 240 milionové dotaci z ROP Severovýchod, ubytování i služby pro celé rodiny. Nejodvážnější lyžaři vyhledávají „Áčko“ na Sněžníku. Horní část bývá označována jako nejprudší svah v Čechách a k tréninku ji využívají i čeští reprezentanti. Spodní část nové sjezdovky U Slona je naopak díky mírnému sklonu a nezvyklé šířce ideálním místem pro začátečníky. Na dojezdu červeného „Béčka“ je dětský skipark s pojízdným pásem a kolotočem. Návštěvníci střediska chválí výborné lyžařské podmínky, dostatek prostoru na svahu, novou čtyřsedačkovou lanovku, komfortní ubytování pod sjezdovkami, wellness a téměř alpské výhledy. Mnozí se pod Králický Sněžník vrací i pro bombardino, horký italský nápoj, které podávají na nové chatě Slaměnka v 1116 metrech nad mořem. A vydat se po nové Stezce v oblacích můžete i téměř do nebes. V prosinci 2015 byla oteřvena nová stavba, která návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“14831″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“399″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Další tipy na lyžování ve východních Čechách
Ski areál Buková hora – Máte chuť se vydat na nejdelší sjezdovku Orlických hor? Tak zavítejte do Skiparku Červená Voda, který je součástí resortu Buková hora (na druhé straně kopce se nachází areál Čenkovice). Právě zde se nachází červená „Mlýnice“ dlouhá více než 2100 metrů. Výjimečný zážitek však lyžařům nabízí i díky členitosti a zajímavým přechodům. Středisko jako jediné v republice nabízí nejmodernější vyhřívanou sedačkovou lanovku. Unikátní areál nabízí  zcela nový dětský park včetně nového teleskopického vleku, 200 metrů dlouhé modré sjezdovky, kolotoče a snowtubingu. Nově zde najdete i radar na měření rychlosti, snowpark a dvě on-line kamery. Obě sjezdovky lze stoprocentně zasněžovat technickým sněhem. A kdo se na nich může prohánět? Jsou vhodné pro začátečníky i pro pokročilé lyžaře. Ale pozor! Na své si tu přijdou zajisté též snowboardoví nadšenci. Ještě více informací naleznete na internetových stránkách střediska.  

 [[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“14832″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“337″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Hlinsko v Čechách – V Hlinsku v Čechách si můžete zalyžovat na dvou sjezdovkách, jedna je přitom v rámci České republiky ojedinělá. Vznikla totiž přemostěním silnice. Půlkilometrová červená sjezdovka  nemá co do délky na jih od Pardubic konkurenci. Všechny sjezdovky jsou osvětleny pro večerní lyžování. Samozřejmostí jsou lehké cvičné tratě, nechybí přitom ani krátké lanové vleky zdarma. Využít můžete také wellness služby. V okolí Hlinska je také velké množství tratí  pro běžkové lyžování, které vás provedou malebnou krajinou Českomoravské vysočiny. Z Hlinska můžete dojet až na Novoměstsko, pro milovníky bílé stopy je připraveno 40 km skútrem upravených tratí.

V příštím roce se bude ve východních Čechách dokonce konat zimní Olympiáda dětí a mládeže.

Komentáře