Vydejte se za krásami Hrabalovského Polabí

Reklama

Vydejte se s námi po stopách Bohumila Hrabala.

Touláte se rádi po české vlasti? Poznejte malebná zákoutí kerského lesa a okolí řeky Labe, která uchvátila i známého spisovatele Bohumila Hrabala. Na kole nebo pěšky se vydejte po jeho stopách a objevte krásu a pohostinnost úrodné krajiny, která byla spisovatelovým domovem i literární múzou.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“18969″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Minerální Josefský pramen

Výlet Polabskou nížinou je ideální jak pro turisty, tak pro cyklisty a houbaře. Vymysleli jsme pro vás přibližně patnáctikilometrový okruh začínající v Hájence Kersko. Trasa sice vede po rovině, ale přesto se vyplatí na odpolední toulky kerským lesem pořádně posilnit. Zastavte se v lesní restauraci Hájenka proslavené filmem Slavnosti sněženek. Její interiér je stylově vyzdobený trofejemi, ale pokud ji navštívíte v teplém dni, doporučujeme usadit se na rozlehlé zahrádce obklopené stromy. Poobědvat můžete třeba kance se šípkovou nebo se zelím (cena je kolem 130 korun). Mastnotu pak spláchnete poctivým v Nymburce uvařeným Postřižinským pivem a můžete pomalu vyrazit na cestu.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“18970″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Informační tabule před Hrabalovou chatou

Po obědě trochu umění
Na okruhu se držte červeného turistického značení. Hlavní třída v Kersku zvaná Betonka vás zavede k Lesnímu ateliéru u Kubů s vlastní keramickou dílnou. Svá díla a umělecké výrobky tu vystavuje řada předních českých výtvarníků. Pokud máte rádi umění, předem si zkontrolujte otevírací hodiny, abyste se mohli podívat také dovnitř. Zavítat sem mimo jiné můžete i na každoroční slavnost Hrabalovo Kersko.

Cesta pokračuje kolem Svatojosefského pramenu, který je místními obyvateli nazýván Kerka. Červené značení vás dále nasměruje k chatě s číslem popisným 0315, kde Bohumil Hrabal dlouhé roky žil a vzniklo zde mnoho jeho děl. Samotná atmosféra chatového městečka je zachycena v českém filmu Slavnosti sněženek.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“18972″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“338″}}]]

Kočky nad hrobem
Další část okruhu vede odbočkou po žlutozelené barvě, ta vás dovede k pískovcovému Menhiru, který v dobách Přemyslovských sloužil jako hraniční kámen. Za návštěvu stojí i prastará borovice zvaná Krásná Pepina. Následně dle značení opustíte lesní háj a vrátíte se zpět na asfaltovou silnici, kde se napojíte zpět na červenou značku. Ta vás dále dovede na kraj vsi Hradišťko, na jejímž hřbitově je spisovatel pochován. V obležení koček, které za svého života miloval.

Za Hradišťkem se vydáte polní cestou směrem k jezeru v Sadské, trasa vás povede dál osadou Písty, kde se nachází písečná duna. Hrabalova stezka končí u nymburského pivovaru. Do Nymburka se dostanete po cyklostezce 0019, odkud už dálky uvidíte železniční most a komín sladovny nymburského pivovaru.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“18971″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“365″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Exkurze do výroby
Právě Pivovar Nymburk je nerozlučně spjat se životem Bohumila Hrabala. Jeho nevlastní otec Francin byl v Postřižinském pivovaru správcem a s celou rodinou tu bydlel. Prostředí pivovaru, kde Hrabal vyrůstal, je zachyceno v kultovním filmu Postřižiny. O dobré kvalitě piva se můžete přesvědčit sami v místní pivovarské prodejně. Ochutnat můžete světlou Pepinovu desítku, Francinův ležák nebo třináctistupňový pivní speciál Bogan, dámy by mohly ocenit Tmavý ležák s příchutí čokolády. Pokud vás historie pivovarnictví zajímá víc, využijte nabízenou exkurzi a dozvíte se například, co znamená mláto, spilka a mladina. Skupinová návštěva nymburského pivovaru se domlouvá individuálně předem. Prohlídka vás vyjde na 80 korun za osobu.

Vrátný vám umožní zhlédnout Hrabalovu pamětní desku, která je umístěna na budově sladovny v netradiční výšce „kam čůrají psi“, přesně tak jak si to Bohumil Hrabal přál.

Komentáře