Výstava Evin kosmetický kufřík mapuje historii šperků od pravěku po současnost

Reklama

Šaty a šperky v dnešní době dělají člověka. Ani v historii to však nebylo jiné, lidé se snaží zdobit už v podstatě od pravěku. Jak se v průběhu minulých staletí a tisíciletí měnila podoba šperků, ukazuje návštěvníkům výstava Evin kosmetický kufřík, která je v LVR-LandesMuseu v německém Bonnu přístupná veřejnosti od 9. června 2016 až do 22. ledna 2017.

Muzeum se pyšní největší sbírkou římských šperků ve střední a severní Evropě. Návštěvníci mají možnost si prohlédnout dokonce velmi vzácné kousky, které vznikly ve středověku kombinací německého a středomořského stylu. Kromě toho výstava mapuje také proměnu kultu krásy od doby kamenné do dneška. Nesoustředí se přitom jen na samotné šperky, ale i na dobové účesy a make-up. A za zmínku rozhodně stojí interaktivita některých částí výstavy. Návštěvníci si mohou zkusit, jak by vypadali například jako egyptská faraonka Nefertiti, královna Alžběta I. nebo dokonce Ludvík XIV. Výstava nabídne i přednášky odborníků, které přiblíží zkrášlující procedury a jejich úskalí.

Kromě zdobení těla šperky sloužily také jako předměty náboženského charakteru. Ve středověku se lidé různými amulety chránili před zlými silami nebo jejich prostřednictvím komunikovali s bohem. Hlavním účelem ale vždycky bylo ukázat příslušnost k určité skupině nebo zdůraznit své postavení ve společnosti. Zářným příkladem jsou třeba právě starověcí egyptští panovníci se svou zálibou ve zlatě a drahých kamenech.

Do města se nejlépe dostanete letecky se společností Eurowings, která zajišťuje přímé lety z Prahy. Cesta trvá jen necelou hodinku, letenky můžete rezervovat na internetových stránkách.

Otevírací doba: úterý až pátek a neděle: 11 – 18 hod., sobota: 13 – 18 hod., pondělí zavřeno
Vstupné: dospělí 6 Eur; snížené (skupiny nad 10 osob, studenti do 27 let) 6 Eur; studenti nad 27 let 8 Eur; děti do 18 let zdarma

Komentáře