Známí herci načetli oblíbené pohádky. Mezi nimi i Geislerová a Prachař!

Reklama

V nové audioknize Pohádkovník aneb Herci čtou své oblíbené pohádky se potkávají příběhy veselé i smutné, ironické i přívětivé, pohádky klasické s moderními. V pozoruhodném výběru a interpretaci šestice herců – Ani Geislerové, Barbory Polákové, Jiřího Suchého z Tábora, Václava Jílka, Patrika Děrgela a Jakuba Prachaře – vznikla nahrávka trvající pět hodin; herci ji naplnili příběhy, které je v dětství ovlivnily do té míry, že je nyní radostně předávají dalším generacím dětských posluchačů. Supraphon audioknihu vydá na CD-MP3, ale i v digitálních formátech, symbolicky v pátek 29. března 2019, kdy se koná po celé České republice dětmi oblíbená akce Noc s Andersenem.

Pohádkovník je strom, který se sází každoročně během Noci s Andersenem. Tato akce, která vznikla před devatenácti lety a každoročně ji pořádá Klub dětských knihoven Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR, učí děti, jak je prima kamarádit se s knížkami. Tradici sázení Pohádkovníků odstartovala Noc s Andersenem před čtrnácti lety, kdy byly vysázeny na počest dvoustého výročí narození dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena čtyři tisíce stromků. Podle stromu, na kterém rozkvétají pohádkové příběhy, získala své jméno i nová audiokniha vydavatelství Supraphon.

„Vše se odvinulo od nápadu oslovit kolegy herce, kteří již jsou rodiči, a požádat je o jejich milované pohádky, na něž vzpomínají z dětství a nyní je s chutí čtou vlastním dětem,“ upřesňuje Václav Jílek, který stojí za nápadem Pohádkovník realizovat.  Aňa Geislerová se k audioknihám určeným dětem vyjádřila: „Audioknihy hltáme ve velkém a nejvíc posloucháme s dětmi pohádky, když jedeme někam dlouho autem.“  Barbora Poláková uvedla: „Až moje holky trošku vyrostou, určitě jim budu pouštět pohádky na gramofonu.“ Herec Jiří Suchý z Tábora zmínil: „Mám dvě malé děti, a i když jsou hodně temperamentní, dokáží u audiopohádky prosedět celé hodiny. Na jejich obličejích je krásně vidět, jak se soustředí a nechávají se pohltit fantazií.“  Patrik Děrgel řekl: „Vosu Marcelku jsem do Pohádkovníku vybral, protože je to typ knížky, která dokáže oslovit nejen děti, ale také jejich rodiče. Pohádka má nejen přesah, ale také pobaví, a to považuji za důležité.“ Jakub Prachař na otázku, proč si do Pohádkovníku vybral Král měl tři syny Jana Wericha, s úsměvem odpověděl: „Protože je v ní ukryto celé tajemství života a světa kolem nás, a o tom by se děti měly dozvědět.“

Producentka audioknihy Pohádkovník aneb Herci čtou své oblíbené pohádky Naďa Dvorská šestici herců doplňuje: „Naše nová audiokniha obsahuje pohádky, které se dotýkají dětství snad každého z nás. Některé nám četli rodiče či babičky a potom jsme je vyprávěli zase svým dětem. Někdo může říct, že některé příběhy stárnou, ale pohádky vybrané herci pro Pohádkovník díky putování mezi generacemi stále znovu ožívají a stávají se věčnými.“

OBSAH AUDIOKNIHY POHÁDKOVNÍK: Aňa Geislerová čte Andersenovo Děvčátko se sirkamiPovídání o pejskovi a kočičce Josefa Čapka, kapitolu z Pipi Dlouhé punčochy Astrid Lindgrenové či pohádku Oscara Wilda Slavík a růže, Barbora Poláková načetla oblíbené kapitoly z Petra Pana skotského spisovatele Jamese M. Barrieho, Václav Jílek pohádku O princezně Jasněnce a ševci, který létal od Jana Drdy, Jakub Prachař si doslova vyhrál s pohádkou z Werichova Fimfára Král měl tři synyJiří Suchý z Tábora vybral příběhy z půvabných Karafiátových Broučků a Patrik Děrgel vtipný příběh nazvaný Jak byla vosa Marcelka ráda, že je od teatrologa a pohádkáře Michala Čunderleho.

Pohádky stylově doplňuje hudba Václava Trojana v citlivé interpretaci houslového virtuosa Václava Hudečka, kytaristy Lubomíra Brabce a akordeonisty Pavla Drešera.

Autorem ilustrace stromu na titulce bookletu audioknihy je Maťo Mišík.

Pohádkovník aneb Herci čtou své oblíbené pohádky vydává Supraphon ve spolupráci s Nocí s Andersenem v pátek 29. března 2019 na CD-MP3 i v digitálních formátech.

Komentáře