5 nejčastějších chyb, které nás stojí spoustu peněz – dopouštíte se jich i vy?

Reklama

Za poslední rok začali Češi masivně šetřit. Svůj podíl na tom mají uzavřené obchody, dva lockdowny a v neposlední řadě i existenční nejistota a strach ze ztráty zaměstnání. Málokdo si ale uvědomuje, že odložené peníze nemusejí být ušetřené peníze. Jak začít šetřit lépe a zbavit se finančních zlozvyků?

Podle České národní banky mají Češi u finančních institucí uložené necelé 3 biliony korun. Nejvíce přitom šetří na oblečení a elektronice.

Spořící účet se vám nemusí vyplatit

Banky uvádějí, že počet spořících účtů za poslední rok stoupl o téměř 3 %. Znamená to, že stále více přemýšlíme do budoucna a odkládáme větší množství peněz na účty s odloženou spotřebou.


Hlavním kritériem pro výběr spořícího účtu je úroková sazba. Ta se ale v poslední letech plošně snižuje. Za rok 2021 snížily úrokové sazby Raiffeisenbank, Air Bank, Equa Bank a další. Aktuální výhled pro úrokové sazby u nejpopulárnějších bank není zrovna světlý.

Snižující se úroková sazba by nás nemusela zajímat, pokud by neexistovala inflace – navyšování cen. Ta za poslední rok stoupla o 3,2 %. S jistou pravděpodobností tak lze tvrdit, že vaše loňské úspory jsou v tahu.

Řešení je přitom hned několik:

  • nespořte peníze na běžném účtu, ten mějte připravený pro aktuální spotřebu,
  • cestou může být stavební spoření s šestiletým termínem a lepší úrokovou sazbou,
  • spořící účet využívejte pro pohotovostní rezervu (porucha auta), nikoliv jako dlouhodobé šetření.

Nešetřete na zbytečnosti

Celé řadě domácností po zaplacení hypotéky a dalších nákladů zůstane pouze několik tisíc na běžnou potřebu. Velkou část peněz ale spolknou potraviny a pohonné hmoty. Jak si tedy našetříte na nový vysavač?

Při ukládání peněz po pětistovkách však může trvat, než nastřádáte slušný obnos, který by vám posloužil v situacích, kdy nákup nového spotřebiče jednoduše nepočká. Řešením však může být jednorázová půjčka ihned. Nebankovní úvěr vám poskytovatel vyplatí ihned a vyřídíte ji po telefonu. Navíc ji můžete bez poplatku splatit už příští měsíc a společnost nepotřebuje jistinu.

Celá řada e-shopů navíc umožňuje rozdělení platby do několika splátek bez navýšení. To se vám vyplatí zejména při nákupu dražší elektroniky nebo nábytku, na kterou byste šetřili několik měsíců.

Do krámu jedině s nákupním lístkem

Víte, na co spoléhají supermarkety i internetové obchody? Na nepromyšlené a impulzivní nákupy. V těch jsou Češi skutečně dobří.

Před návštěvou nákupního centra si napište nákupní lístek a držte se ho. Vyhněte se také používání mobilních aplikací s možností okamžitého nákupu díky uloženým údajům z kreditní karty.

Internetové i kamenné obchody využívají speciální taktiky, kvůli kterým přistoupíte na jejich pravidla hry. Vyhnete se jim ale snadno:

  • nechoďte do kamenných obchodů jen proto, že mají slevy,
  • nakupujte s jasným cílem,
  • přemýšlejte, zda věc v nákupním košíku skutečně potřebujete a nekupujete ji jen proto, že je levná.

Dovolená jedině s itinerářem

Stejně impulzivně jako při nakupování utrácíme i na dovolených. Před dovolenou si napište seznam míst, která chcete navštívit a ideálně si stanovte rozpočet na konkrétní dny.

S dobře naplánovanou dovolenou ušetříte i několik tisíc. Před odjezdem si pročtěte tipy. S výběrem kvalitních, ale levných restaurací vám pomohou místní – ti vám doporučí podniky, které sami navštěvují.

Šetříme v době, kdy máme utrácet

Pro Čechy je typická jedna věc. Ve věku mezi 20 až 30 lety utrácejí namísto toho, aby si začali peníze ukládat. Neznají totiž pravidlo odložené spotřeby. Kouzlo přitom tkví ve spoření se složeným úrokem.

Při odkládání několika tisíc měsíčně na spoření se složeným úrokem se vám totiž úroky nepočítají ze základové částky, ale přičítají se k úvěru a jsou následně úročeny. Vyplácejí se vám tak úroky z úroků.

Díky tomu našetříte během kratší doby více než při ukládání peněz ve finančně produktivnějším věku, což je typicky mezi 30 a 40 lety. Odloženou spotřebu si tak užijete ve větší míře, protože si můžete dovolit více.

Rodinné úspory jsou ošemetná záležitost a pravidlo „těžce nabyl, lehce pozbyl“ zde platí více než kde jinde. Řiďte se našimi pravidly a nejenže ušetříte tam, kde je to skutečně třeba, vyhnete se i manipulačním technikám nepoctivých prodejců.

Komentáře