5 věcí, které nesmí chybět na zahradní party

Reklama

Pořádáte grilovačku pro přátele a chcete se blýsknout? Nepodceňte přípravu. Jedině tak si budete moci den „D“ užít spolu se svými hosty a nemuset hasit jeden problém za druhým. Na co byste neměli zapomenout při plánování vaší zahradní party, vám prozradí následující řádky.

Křidýlko nebo stehýnko?
Dobré jídlo je alfou a omegou dobré party. Při plánování menu se zamyslete nad tím, kdo je na party pozván. Starší hosté jistě ocení něco tradičnějšího a mladí, kteří rádi experimentují, si pochutnají na neotřelých kombinacích. Inspirujte se třeba ve Španělsku, kde často servírují tapas, tedy drobné pochoutky nejrůznějších druhů.

Zvažte, jestli budete podávat pouze slané občerstvení nebo ho doplníte i výběrem dezertů. Celé občerstvení si můžete nechat vytvořit od profesionálů nebo se do něj pustit sami. V případě vlastní výroby si nechte dost času na přípravu a držte se osvědčených receptů.

Porcelán nebo plast?
Nádobí s sebou nese několik komplikací, které je také třeba vyřešit předem. Poté, co budete vědět, kolik hostů máte na seznamu, udělejte si v kuchyni inventuru. Je potřeba, aby bylo jídlo na čem servírovat. V ideálním případě by mělo být nádobí stejné a hosté by neměli čekat, až se umyje. Grilovačky na zahradě však určitě snesou i nádob na jedno použití, pokud se vám tedy nechce nádobí umývat a chcete si usnadnit práci s úklidem, sáhněte po této variantě. I zde platí, že ho musíte mít dostatek.

Horké párky, studené pivo!
Přesně tohoto hesla byste se měli držet. Pro své hosty byste měli zajistit chlazené nápoje pro osvěžení. Servírovat je můžete ve skleněných barelech s kohoutkem, kam se dá pravidelně doplňovat led i čerstvá voda nebo využít nádoby s ledem. V ideálním případě budete mít k dispozici lednici, kde budete moci uchovávat i obložené mísy a další pochoutky, které potřebují chlad.

Na druhou stranu je potřeba myslet i na to, jak udržet jídlo teplé. Při grilování je věc vyřešená, jídlo se servíruje hned, jak je hotové. Na rautech je situace trochu jiná, jídlo často leží na stolech připravené a je třeba ho udržovat v poživatelné teplotě. Vybavení pro ohřev jídla během rautu si můžete zapůjčit od profesionálních firem.

Mít si kam sednout…
Každý z vašich hostů si bude chtít dříve či později někam sednout, počítejte s tím a připravte pro ně dost míst k sezení. Nemůžete počítat s tím, že nebudou v jeden čas na jednom místě úplně všichni nebo, že se někdo nedostaví. Místo musíte mít pro všechny, bez ohledu na to, jestli servírujete formou rautu nebo prostíráte stůl.

Pro mladší návštěvníky můžete připravit třeba populární bagy, taburety nebo deky. Pro starší by mohlo být vstávání z nich komplikované, proto mějte v záloze i několik židlí. Počítejte i s tím, že se party může protáhnout do večerních hodin, kdy bývá chladno, mějte proto připravené i deky na přikrytí. Pokud to prostor dovolí, umístěte židle, lavice či lavičky jak do stínu, tak na slunce.

Zdobte s mírou!
Výzdobu přizpůsobte příležitosti, pro kterou party pořádáte. Přátelské setkání si nežádá velkou květinovou výzdobu, jakou můžete vidět na svatbách. Nicméně stoly i celý prostor budou vypadat upraveněji a útulněji, když použijete stejné ubrusy a jednotnou barvu ubrousků a případných dekorací. Pokud se rozhodnete pro tematickou party, slaďte veškerou výzdobu do jednotného stylu a barev.

Komentáře