6 příznaků dehydratace v horkých dnech

Reklama

Jak poznat, že trpíte dehydratací? Přinášíme šest příznaků, že vaše tělo strádá. Horké dny přibývají a pitný režim je jednou z nejdůležitějších věcí, na kterou byste neměli zapomínat. Voda je základním stavebním kamenem lidského těla. Pokud se jí nedostává, můžete čelit dehydrataci, která s sebou nese mnoho rizik.

Dehydratace neboli snížené množství vody v organismu, se navenek projevuje suchou pokožkou a lepivým pocitem v ústech. V těle je jejím projevem hustější krev, která obtížně cirkuluje. Ohrožuje tak i na životě. „Proto je tolik důležité, aby malé děti a také senioři, kteří necítí pocity žízně, dodržovali správný pitný režim. To je jedna z nejlepších prevencí trombů a následných mrtvic. Může však vést i ke snížení výkonnosti, poruchám soustředění, bolesti hlavy či ospalosti,“vysvětluje Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE.

Dehydratace tak tělu nejenom že neprospívá, ale může být i životu nebezpečná. Proto je potřeba vypít denně minimálně 1,5–2 litry tekutin. „Optimální množství přijatých tekutin je 0,3 litru denně na 10 kilogramů hmotnosti. Pozor však na léto, kdy velké množství tekutin vypotíme, proto můžeme pít i více. Tekutiny je vhodné pít postupně, ne naráz,“ vysvětluje poradkyně NATURHOUSE. A jaké jsou tedy nejběžnější příznaky dehydratace?

Vysušená pokožka

Vnějším znakem špatného pitného režimu, dehydratace, je například stav vaší pokožky. Pro udržení zdravé a zářivé pokožky je zapotřebí dostatek tekutin. Nejlepší je hydratovat tělo zevnitř. Pokud tedy patříte mezi milovníky kávy, čajů a rádi cvičíte, určitě byste měli vypít vody více. Tak, abyste doplnili ztracené tekutiny zvýšeným pocením či díky močopudné kávě.

Nepříjemný zápach

Zanedbávání pitného režimu se může projevit i nepříjemnou věcí, jako je zápach z úst. Nedostatkem tekutin dojde ke snížení slinění v ústech. Jenže sliny mají důležité antibakteriální vlastnosti a při jejich nedostatku se množí bakterie, které způsobují právě onen nepříjemný zápach.

Bolest hlavy

Nejčastějším příznakem, se kterým máme zkušenost snad každý, je bolest hlavy. Nedostatek tekutin ovlivňuje hladinu serotoninu v těle a z jeho nedostatku pak vzniká ona bolest. Dalším místem, které reaguje rychle na hladiny hydratace, jsou malé krevní cévy v mozku. Ty se nejvíce ozývají například při kocovině tupou bolestí nebo také při migréně. Nalijte si tak jednu či dvě sklenice čisté vody. Vyloučíte tak právě dehydrataci jako příčinu bolesti hlavy.

Špatná nálada

Na podrážděnost a nervozitu může pomoci pouhá sklenice vody. Neurologické účinky dehydratace se mohou projevit právě jako mrzutost a podrážděnost. Souvisí to s bolestí hlavy při nedostatku tekutin, ztrátě soustředěnosti. Dehydratace způsobuje bolest hlavy a únavu, zhoršuje soustředění, vyvolává úzkost a napětí.

Ztráta energie

I mírná dehydratace může ohrozit snahu o skvělou postavu v rámci cvičení. Už dvouprocentní dehydratace těla způsobí snížení atletického výkonu o 10 procent. Čím více se tělo vysušuje, tím se i zhoršuje sportovní výkon. O tekutiny přicházíte během cvičení zejména pocením, což vede k výraznému snížení intenzity cvičení, křečím ve svalech a zažívacím potížím. Navíc tělo při cvičení v dehydratovaném stavu využívá glykogen (polysacharid, který funguje jako zásobárna energie) rychlejším tempem a jeho zásoby se tak rychleji snižují. Proto po cvičení budete pravděpodobně toužit po sacharidech, abyste doplnili své hodnoty glykogenu.

Pozor! „Odpolední odliv energie může mít velkou souvislost s pitným režimem. Při dehydrataci klesá krevní tlak, srdeční tep se zvyšuje, příliv krve do mozku se snižuje, a to vše způsobí zvýšenou únavu,“ vysvětluje Věra Burešová.

Chutě na sladké

Je skutečně těžké odolat čokoládě a zmrzlině, když se snažíte shodit pár kilo. Pokud zanedbáváte pitný režim, šance, že sladkostem neodoláte, se zvyšují. „Dehydratace je snadno zaměnitelná za pocit hladu, který se projeví především chutí po sladkém. Nedostatek vody v těle můžeme vnímat jako pocit ztráty energie a nesoustředěnost,“ vysvětluje poradkyně NATURHOUSE. Pak saháte po sladkém a zvyšujete si riziko nadváhy.

Pozor, vodou se můžete také přepít!

Nic se nemá přehánět a pozor si dejte tedy i na opačný stav, kdy se lze vodou přepít. Může pak dojít k přetížení ledvin, otokům plic, s tím spojenému špatnému dýchání. Člověku je nevolno a zvrací. Pitný režim si můžete ozvláštnit nejrůznějšími nápoji. Nemusí to být jen čistá voda.

Recepty – letní osvěžující drinky

Osvěžující limonáda s okurkou se SAMBUKI

Suroviny: ½ salátové okurky, 2 limetky nebo 1 citron, 3 lžíce sirupu SAMBUKI, voda, lístky máty

Postup: Okurku oloupejte a nakrájejte škrabkou podélně na tenké plátky. Limetky nebo citron omyjte a nakrájejte na tenká kolečka. Do džbánu vložte plátky okurky, limetek nebo citronu, 3 lžíce sirupu SAMBUKI a dolijte čistou vodou. Na závěr důkladně promíchejte. Ozdobte lísky máty pro svěží chuť. Limonádu nechte nejlépe přes noc v chladu odležet, aby se všechny chutě spojily. Popíjejte v průběhu dne.

Borůvkový nápoj s HEARKI

Suroviny: 100 g borůvek (mražených nebo čerstvých), 2 limetky, 3 lžíce sirupu HEARKI, voda, lístky máty

Postup: Borůvky rozmixujte a přelijte do džbánu. Přidejte na kolečka nakrájené limetky, 3 lžíce sirupu HEARKI a dolijte vodou. Ozdobte lístky máty a důkladně promíchejte.

Melounové osvěžení se SLIMBEL LIPODREN

Suroviny na 1 velký džbán: 2 plátky vodního melounu, 3 sáčky SLIMBEL LIPODREN, 2 limetky, voda, lístky máty nebo meduňky

Postup: Sáčky SLIMBEL LIPODREN rozmíchejte důkladně ve džbánu v troše vody. Přidejte rozmixovaný meloun, plátky limetky a dolijte vodou. Vše důkladně promíchejte a ozdobte lístky máty (meduňky).

TIP: Nápoj ideální na doplnění tekutin při fyzické aktivitě a cvičení

Ledový čaj INFUNAT RELAX

Suroviny: 1 sáček čaje INFUNAT RELAX, citron nebo limetka, pomeranč, kiwi, lístky meduňky

Postup: Čaj INFUNAT RELAX připravte podle návodu a nechejte vychladit. Přidejte k němu do džbánku na plátky nakrájené ovoce: pomeranč, kiwi a citron a ozdobte lístky meduňky. Čaj promíchejte, aby se chutě prolnuly. Do čaje můžete přidat i led.

Komentáře