Co se stane s vánočním stromem ze Staroměstského náměstí? Vzniknou z něj stoly, výtěžek jde na charitu

Reklama

Největší Vánoční trhy oceňované zahraničními médii končí v centru Prahy 6. ledna. Jejich nádhernou atmosféru, nabídku dárků i gastronomii letos hodnotily pozitivně mimo jiné renomované britské listy The Telegraph, největší irský deník The Independent, cestovatelský server Travel Europe a do TOP 5 na světě je zařadil cestovatelský web CNN Travel. Strom ze Staroměstského náměstí odstraní organizátor ve středu 9. ledna.

„Praha si v posledních letech vydobyla pevné místo v hodnoceních a anketách o nejkrásnější vánoční destinace a vánoční trhy světa. Mimořádný zájem tisíců návštěvníků z celého světa a jejich pozitivní hodnocení a ohlasy jsou jistě důvodem k oprávněné hrdosti Pražanů na jejich město. Naším hlavním cílem je především to, aby tyto vánoční trhy byly po všech stránkách důstojným reprezentantem českých tradic a pohostinnosti naší metropole. Prakticky ihned po jejich skončení začneme pracovat na podobě trhů velikonočních,“ říká Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, a. s., organizátora trhů.

Trhy končí v neděli 6. ledna na Tři krále, v pondělí už začnou dekoratéři sundávat ozdoby a postupně zmizí i prodejní domky. Jako poslední opustí Staroměstské náměstí vánoční strom z obce Rynoltice, na jehož větvích si pochutnají zvířata v pražské ZOO. Kmen odkoupí soukromá truhlářská dílna z Moravy, která z něj vyrobí dva stoly, které prostřednictvím portálu aukro.cz vydraží a peníze pošle na charitu.

„Chceme vyrábět stoly s příběhem, a to dřevo z tohoto stromu splňuje. Vyrobíme dva stoly na zakázku a polovinu prodejní ceny předáme na charitu, konkrétně chceme vysadit nové stromy. Stoly nabídneme nejdřív městu Praha, případně je vydražíme ve veřejné dražbě. Doufám, že to nebude malá částka, mohli bychom získat i desítky tisíc korun,“ upřesňuje Petr Vlk, který je jedním z tvůrců stolů. Dřevo nechají odborníci zhruba půl roku vyschnout, samotné stoly tedy začnou vznikat pod rukama truhlářů letos v létě. Případná dražba začne 17. ledna a skončí 27. ledna 2019.

Foto Taiko

Komentáře