Dámy, pozor! Hormonální antikoncepci odzvonilo, jaká přišla změna?

Reklama

Sláva hormonální antikoncepce je v posledních letech na ústupu. Ve společnosti můžeme pozorovat odklon k jiným formám ochrany. Ženy nechtějí konzumovat nadbytečné hormony, a tak namísto pilulek volí například nehormonální tělíska či alternativní výpočet plodných a neplodných dní.

Dlouhodobě pozorujeme trend poklesu zájmu o hormonální antikoncepci. Statistika Státního ústavu pro kontrolu léčiv uvádí, že distribuce balení hormonální antikoncepce klesla mezi lety 2011 a 2015 o 18 procent. Ženy hledající přirozenější bezhormonální formu ochrany často zůstanou u kondomu, nebo u alternativních způsobů, které ale mnohdy nebývají příliš spolehlivé.

Tělísko je spolehlivé a bez starostí

Nehormonální nitroděložní tělísko je mnoha lety prověřená varianta ochrany oblíbená hlavně v zámoří. Jde o metodu ochrany spolehlivou, dlouhodobou a levnou.

„Většina tělísek je zaváděna na 5 let, některé druhy ale mohou být zavedeny i na 10 let. Vždy je třeba se na maximální možnou dobu zavedení informovat u svého gynekologa. Výměnu tělíska je možné provést při menstruaci v rámci jedné návštěvy u lékaře, ale obvykle je lepší nechat proběhnout jednu menstruaci a nové tělísko zavést až při další,“ říká MUDr. Radka Gregorová, gynekoložka z Lékařského Domu na Praze 7.

Tělísko zajistí klid a bezstarostný partnerský život na mnoho let. S jeho zavedením odpadnou starosti s nákupem kondomů či každodenní pamatování na prášky. Zároveň se jeho antikoncepční účinnost nesnižuje zvracením či při průjmech.

Tělísko se hodí zejména pro ženy, které v dlouhodobějším horizontu neplánují těhotenství. Je taky vhodnou formou antikoncepce pro kojící matky.

Plodný či neplodný den?

Metoda výpočtu plodných a neplodných dní slaví zmrtvýchvstání. Jedna z mála možností, jak ženy předcházely otěhotnění v minulosti se dostává do povědomí veřejnosti a pomalu se stává novodobým hitem. Jako formu ochrany je možné ji doporučit zejména párům, které dítě ještě neplánují, ale kdyby na to přišlo, nebránili by se. Gynekologové se naopak obávají, že s rozšířením oblíbenosti této metody by se mohl zvýšit počet potratů právě kvůli její nízké spolehlivosti.

Často se však kombinuje se spermicidními gely či jinými formami ochrany, čímž se spolehlivost sice zvyšuje, ale stále zde figuruje vyšší faktor lidské chybovosti.

www.nitrodelozniteliska.cz

Komentáře