Dejte Alpám vale. Netradiční tip na zimní dovolenou

Reklama

Období zimních dovolených je tu a vy teprve přemýšlíte, kam vyrazit?

Co takhle vyzkoušet něco méně obvyklého než italské Alpy?

Máme pro vás jeden netradiční tip.

Zamiřte raději na sever

Chybí-li vám opravdová zima a nedotčená příroda, měli byste upustit od populárních Alp a vydat se raději na sever, a to do Laponska. Laponsko je rozsáhlá oblast, která se rozprostírá na části území Norska, Finska, Švédska a Ruska, přičemž nejčastěji zde potkáte laponské Nory nebo Rusy. Vydat se sem můžete prakticky kdykoli, v zimě i v létě, pro opravdovou zimní dovolenou jsou ale nejlepším obdobím měsíce od března do května.

Kam se vydat

Nejlepším výchozím bodem je město Kiruna, kam se dopravíte letecky a kde se rovnou se můžete ubytovat. Odsud pak můžete podnikat různorodé výlety nebo město využít jen jako přestupní stanici a rovnou pokračovat do divoké přírody či k původním obyvatelům. V Laponsku můžete zažít nejrůznější zážitky: od klasických túr na běžkách, přes jízdu na psím spřežení nebo na sněžném skútru, až po večeři u místních a tradiční saunování.

Pokud holdujete výletům, doporučujeme si obstarat právě běžky nebo sněžnice a v případě, že si nejste jistí svými schopnostmi, připlaťte si také za průvodce.

Náš tip: Část stezky Kungsleden mezi Abiskem a Kebnekaise. Jedná se o jednu z posledních zbývajících Evropských divočin. Celá stezka od severu k jihu měří zhruba 440 kilometrů.

Mnoho Laponců pracuje v turistickém ruchu, a díky tomu máte možnost nahlédnou hlouběji do jejich kultury, která je nesmírně zajímavá. Můžete poznat jejich původní styl života v týpí, děti, ale i dospělí budou nadšení z možnosti pohladit si a nakrmit soby nebo se svézt na sobích saních.

K dovolené na severu neodmyslitelně patří polární záře. Za ní se budete muset vydat mimo město, nejlépe do přírody, kam co nejméně zasahuje světelné znečištění. Za ideální místo k pozorování záře se považuje již zmiňovaný švédský Národní park Abisko.

Nezapomeňte: Před cestou do Laponska si určitě sjednejte cestovní pojištění do zahraničí. Laponsko nabízí rozmanité možnosti vyžití, které ale skýtají úměrné množství rizik. Myslete proto dopředu a využijte online kalkulačku. S ní budete mít pojištění do zahraničí bez čekání a navíc výhodnější.

Komentáře