I domácí mazlíčci jsou členové rodiny – vyplatí se pojistit?

Reklama

Mnoho z nás si to neuvědomuje, ale po stránce zdravotní péče se máme opravdu dobře. Vše má pochopitelně své mouchy, avšak narozdíl od lidí žijících v některých jiných státech můžeme přijít k doktorovi, nechat se kompletně vyšetřit a přitom na místě nezaplatíme ani korunu – máme totiž zdravotní pojištění, které návštěvy lékaře kryje.

Totéž platí i pro naše potomky a další členy rodiny, ať už studují, pracují, podnikají nebo pobírají důchod. Nicméně pokud máme domácí mazlíčky, do naší rodiny patří také, avšak zdravotní péči už bezplatnou nemají.

Pro psy a kočky se však pojištění nabízí také. Sice nepokryje všechny náklady spojené s veterinární péčí, ale v případě úrazů vám může vytrhnout trn z paty

Nákladů za ošetření úrazů se nemusíte obávat

Pokud se váš mazlíček už někdy vážně zranil či onemocněl, určitě víte, že ošetření veterinářem není levná záležitost. Za některé zákroky můžete v ordinaci nechat nejen tisíce, ale dokonce desetitisíce, což může udělat pořádnou díru do rodinného rozpočtu.

Není výjimkou, že lidem podá pomocnou ruku půjčka online se sjednáním ihned – jedna z mála možností, kdy mohou mít peníze na účtě v řádech několika hodin nebo dokonce minut, a to prakticky bez žádné větší byrokracie

S pojištěním proti úrazu či nemoci, souhrnně nazývaném jako „pojištění veterinární péče“, lze takovým situacím částečně předejít. Zpravidla totiž zahrnuje plnou diagnostiku zvířete, jeho ošetření a léčbu, léky a zdravotnický materiál, stejně tak jako případnou operaci a předoperační péči včetně hospitalizace.

Má to však dvě zásadní ale. V první řadě se určitě nevyhnete alespoň 10% účasti na úhradě nákladů spojených s ošetřením vašeho mazlíčka. Účast pochopitelně může být i vyšší – záleží, jak velké pojistné budete chtít každý měsíc platit.

Druhý zádrhel je ale mnohem větší – pojištění se nevztahuje na léčbu vrozených a chronických onemocnění, preventivní ošetření ani komplikace související s březostí a porodem. A pokud má váš pes nadváhu, pojišťovna s vámi s velkou pravděpodobností smlouvu neuzavře.

Ať už je aktuální zdravotní stav vašeho čtyřnohého parťáka jakýkoliv, počítejte tedy s tím, že dříve či později budete muset léčbu stejně hradit sami, pokud se u něj objeví nějaký chronický problém. Totéž platí v případě, že se rozhodnete pro alternativní léčiva, která veterináři běžně nepředepisují – například homeopatika.

Pojistit můžete i jiné problémy než ty zdravotní

Jakožto páníčci však můžete čelit i jiným situacím, které vyžadují, abyste sáhli hluboko do kapsy. Typickým příkladem je, když vaše kočka uteče k sousedům a nenávratně jim poničí jejich luxusní zahradní nábytek nebo když se pes při venčení vytrhne z vodítka a ublíží cizímu člověku či jinému psovi. 

Potom máte před sebou škodu na zdraví či majetku, kterou musíte co nejdříve uhradit. Pokud tedy nemáte pojištění odpovědnosti za újmu, kterou váš pes či kočka způsobí ostatním. To se vztahuje na situace, jako je:

  • poškození movitých věcí
  • střet zvířete s vozidlem
  • napadení psa
  • poranění jiných zvířat
  • napadení dospělého člověka či dítěte

Obzvláště ošemetná je situace, kdy pes napadne dospělého člověka, a to i napřímo tím, že mu skočí pod kola a způsobí autonehodu. Pokud je totiž zranění závažné a zabrání člověku ve výkonu jeho zaměstnání, máte na kontě nejen úhradu nákladů spojených s léčbou, ale také odškodné za výpadek příjmu.

Na otázku, zda se pojištění skutečně vyplatí, nelze jednoznačně odpovědět. Nikdo nedokáže předpokládat, jak se bude vyvíjet zdravotní stav vašeho domácího mazlíčka. Pokud však o něm přece jen uvažujete, nečekejte příliš dlouho – pojišťovny mají stanovenou dolní i horní věkovou hranici, a tak vám starší zvíře nemusí pojistit.

Komentáře