Jak správně vybrat střešní box pro vaše auto?

Reklama

Střešní boxy jsou dnes již téměř nedílnou součástí cestování na hory nebo na dovolenou obecně. Nabízejí nám elegantní a pohodlné řešení pro efektivní využití dalšího zavazadlového prostoru, ať již se jedná o zimní nebo letní dovolenou. Autoboxy u nás známé především pod názvem rakve se staly nedílnou součástí cestování. Využití mají opravdu mnoho, můžete v nich převážet lyže, přeskáče, běžky, věci na potápění, až třeba po golfový bag i s holemi. Mimo to, že opravdu ušetříte spoustu prostoru, máte navíc jistotu, že převážené věci jsou navíc uskladněny i bezpečně a nikoho při provozu neohrozí.

V dnešní nabídce se již nabízejí střešní boxy až o objemu 650 litrů, takže poslouží nejen jako další zavazadlový prostor na cestování, ale lze jej využít i pro přepravu běžnou – velký nákup, kočárek, apod.

Co je však důležité, pro správný výběr střešního boxu?

Jak již víme, autobox  má univerzální a praktické využití pro všechny typy vozidel, jež mají střešní nosič. Nosič by měl mít rozměry odpovídající velikosti střechy, určitě by neměl přesahovat ani na jedné straně, jednak kvůli bezpečnosti a zároveň i pro případné snadné otevírání zadních dveří u kufru.

Důležitá je i bezpečnost.  Všechny aoutoboxy jsou opatřeny zámky. Buď jedním zámkem, pokud se jedná o střešní box s otevíráním pouze ze zadní části a nebo se dvěma zámky, v případě autoboxů otevíraných ze stran. Tyto boxy mají navíc i centrální zamykání a několikabodovou fixaci, což znamená, že pokud je zamknutý zámek, střešní box se zamkne i na několika dalších místech a zajistí bezpečí pro transportovaný náklad nebo nákup. Jízda s autoboxem nijak zásadně neovlivňuje jízdní vlastnosti vozidla. Jen by majitel vozidla s autoboxem měl přizpůsobit jízdu vlastnostem vozovky a případného počasí – npř. Při velkém větru snížit rychlost či zvážit při cestě váhu nákladu. Dodržování povolené rychlosti je samozřejmostí.

 

Obrázek převzat z www.automobilovedily24.cz

Autoboxy jsou univerzální a proto je lze použít pro všechny typy vozidel. Kromě volby správné velikosti je rovněž důležitá i tloušťka plastu u autoboxu. Tloušťka plastu je důležitá nejen reprezentativní vzhled, ale i pro životnost střešního boxu. Dalším důležitým faktorem je rovněž otevírání boxu – k pohodlnému a praktickému nakládání a vykládání pomáhají vzpěry podepírající víko autoboxu.

Vzpěry jsou buď mechanické, nebo plynové. Novější jsou již mechanické, které navíc nebývají tolik poruchové jako starší plynové a jsou prakticky bezvadné. Mechanické vzpěry jsou navíc víc praktické do extrémních podmínek – příliš nízké nebo naopak příliš vysoké teploty.

Při výběru autoboxu tedy berte v potaz, jeho využití, jak často ho budete používat, dbejte i na velikost, aby se vám do něj vešlo vše, co je třeba, ale aby na autě seděl, a aby nepřekážel při otevírání dveří. Zvažte rovněž tloušťku plastu, je na něm opravdu závislá jeho živostnost. Čím více jej používáte, tím více kvalitní by měl být. A samozřejmě bezpečnost. Bezpečné uzamčení, ať se v noci nebo na obědě nemusíte strachovat, že se vám do něj kdokoliv snadno dostane.

Komentáře