Jaká je ideální velikost polštáře?

Reklama
Pokud se domníváte, že kvalitní spánek vám dopřeje ideální matrace a postel, kterou jste si právě zakoupili s velkou parádou, jste bohužel na omylu vážení! Důležitým a zásadním elementem spokojeného spaní je i výběr kvalitního polštáře. A my vám poradíme, jak vybrat ten správný rozměr polštáře!

Méně někdy znamená více!
Výběrem správného rozměru a vnitřní náplně polštáře, která vyhovuje vašim potřebám, předejdete bolestem hlavy, blokacím krční páteře a bezesným nocím.
Základní a zásadní chybou, které se dopouští nespočet zákazníků, je pořízení si velkého polštáře. Velkého znamená klasického (základního). A klasický rozměr polštáře je 70 x 90 cm.
Tento zvyk si předáváme už od dob našich babiček a prababiček. Takový rozměr však není vhodný pro drtivou většinu lidí. Tedy lépe, není vhodný pro spánek u většiny lidí. Proč? Velký polštář totiž při spánku nekončí těsně u ramen! A jelikož polštář by měl především sloužit jako podpora hlavy a krku, nevyhovuje požadavkům správné polohy těla, požadavkům držení páteře – leda byste byli obři.
Většina lidí má polštář položený až pod zády v oblasti lopatek, leží tedy třetinou těla na polštáři, v nepřirozené poloze a postavení ramena-páteř-krk-hlava. Přesně to působí jako spouštěč migrén, bolestí za krkem a různých křečí či blokád.
Klasický polštář je skvělý pro čas strávený s knihou, pro sledování televize, pro relaxaci či lelkování, pro chvíle stonání, kdy je lépe mít „víc“ nejen pod hlavou, nebo třeba pro polštářové bitvy a pyžamové dýchánky. Většině zákazníků bychom ale doporučili soustředit se a vybírat spíše menší (střední) podlouhlejší polštář o rozměrech např. 50 x 70 cm.
Standardní velikosti polštáře
V dnešní době najdete na trhu poměrně širokou škálu polštářů v různých rozměrech, existují však určité standardy. Doporučujeme vybírat polštář právě v těchto velikostech, abyste k nim pak snadno koupili i vhodné povlečení. Malé polštářky se vyrábí ve velikostech 40 x 40 cm, 40 x 60 cm. Středně velké polštáře můžete najít v rozměrech 40 x 80 cm, 50 x 70 cm. A rozměr klasického polštáře (standardní rozměr) je 70 x 90 cm, 80 x 80 cm.
Na závěr jsme si pro vás připravili tři rady nad zlato pro rozměr polštáře 70/90 cm:
  • pro spáče na břiše je vhodná nižší hmotnost polštáře – cca 1000 g
  • pro ty, kteří nejradši spí na boku, je vhodná střední hmotnost polštáře – cca 1100 g
  • pro spaní na zádech doporučujeme nejvyšší hmotnost polštáře – 1200 g

Komentáře