Jaká jsou nejrizikovější povolání v České republice?

Reklama

Možná si myslíte, že vaše práce skýtá nebezpečí v podobě stresu nebo drobných pracovních úrazů. Můžete tím způsobit újmu sobě i zaměstnavateli. Existují ovšem profese, při kterých jde doopravdy o život. Jaké to jsou a jaká zranění při nich hrozí nejčastěji?

Chraňte se proti výdajům za neopatrnost

Přejetí nohy skladovým vozíkem, opaření horkým čajem, uklouznutí nebo drobná pořezání. Nejčastěji si zdravotní újmu na pracovišti způsobíme špatným odhadem rizikové situace. Někdy můžeme navíc poškodit majetek zaměstnavatele – počítač politý zmíněným horkým čajem nám pak může dát k úhradě. Výdajům za vlastní neobezřetnost se můžete vyhnout s pojištěním odpovědnosti. V případě, že si jej sjednáte, zaplatí za vás pojišťovna způsobenou materiální i případnou zdravotní škodu, a to zaměstnavateli i třetí osobě. Žádný pracovní malér vám pak nebude připadat tak tíživý. Využijte pojistku a pracujte bez obav na plný výkon.

Nejrizikovější profese v ČR

1) Nejvíce ohrožení pracovníci

Denně se potýkají s rizikem fyzického poškození. Nejvíce ohroženými pracovními pozicemi jsou profesionální vojáci, hasiči, pyrotechnici, vězeňská služba, tělesná stráž, kaskadéři nebo lidé pracující se střelným prachem.

2) Vysoce riziková povolání

Práce ve velkých výškách nebo naopak hluboko pod zemí vykazují velmi vysoké riziko zranění. Jedná se zejména o horníky, speleology, záchranáře v dolech, pracovníky na lešení, pokrývače, dřevorubce a piloty.

3) Riziková povolání

I když se to na první pohled nezdá, nebezpečí zažívá denně i řemeslník nebo dělník obsluhující těžké stroje. Ročně v ČR zemře na dvě desítky zaměstnanců v podobných profesích. Dále bychom sem mohli zařadit zemědělce, stěhováky, profesionální řidiče, kteří se vystavují riziku dopravní nehody, ale také na nerovném povrchu pobíhající listonoše. Patří sem také pozice, na kterou byste si nejspíš nevzpomněli – včelař.

Bezpečná povolání? Buďte politik nebo účetní

Nejčastěji se stane pracovní úraz roztěkaným nováčkům. Hned druhou skupinou jsou dlouholetí zaměstnanci, kteří udělají chybu v rutinní práci. A jaké je naopak to nejbezpečnější povolání? Buďte politikem, IT specialistou, vydavatelem, právníkem nebo účetní, ti si pro neschopenku z důvodu pracovního úrazu chodí nejméně. Během kteréhokoliv výkonu povolání však můžete udělat chybu s nepříjemnými důsledky. Zvažte proto ochranu v podobě pojištění odpovědnosti.

Komentáře