Malá lekce štědrovečerní etikety: Na kterou stranu talíře se dává mobil?

Reklama

Tento sváteční večer má svá pravidla. Znáte je? Máme pro vás pár tipů moderní etikety. Hlavně ale nezapomeňte, že Vánoce jsou svátky klidu míru a lásky!  A teď – jak to má správně vypadat….

Na slavnostní večeři by se všichni měli ke stolu obléci svátečně. Dívky a ženy šaty, nebo halenku a sukni. Muži a chlapci, košili s kravatou či motýlkem a sako. Toleruje se i sportovně elegantní varianta bez motýlka a kravaty. Nikdy ale džíny.

Vánoční menu se ve většině českých rodin skládá z tradiční rybí polévky a smaženého kapra s bramborovým salátem, asi nikde nechybí vánočka a cukroví. Než začnete jíst, má tatínek pronést přípitek, jehož obsahem je hlavně vzpomínka na ty, kdo nemohou být s námi, radost z toho, že my jsme se sešli, a vyjádření naděje, že se sejdeme znovu za rok.

U stolu má být sudý počet lidí, když není, prostíráme talíř navíc. Hospodyňka, maminka servíruje vždy jako první prarodičům, tatínkovi, dětem a nakonec sobě. Od stolu po dobu večeře vstává pouze maminka.

Mobil na štědrovečerní tabuli nepatří, musí být ztlumený a není přípustné u štědrovečerní večeře telefonovat. To počká. Výjimkou je pořízení fotografii či krátkého videa, ale tak abychom tím neobtěžovali ostatní.

Na štědrý den, stolujeme jako v dobré restauraci, neopíráme se lokty o stůl, nemluvíme nikdy s plnými ústy, utíráme si ubrouskem ústa před napitím. Konverzace musí být odlehčená, neřešíme nic, co by mohlo přivolat konflikt

Po večeři se rodina přesouvá ke stromečku. Dárky rozbaluje vždycky nejmladší dítě v rodině. Rozbalujte dárky postupně a dobře si dárek máte prohlédnout. Ježíšek, který dárek věnoval, totiž sleduje obdarovaného a těší se z jeho reakce. Děti vždy napodobují dospělé, platí to i o etiketě. Dejte si tedy pozor, jak se chováte, a buďte dobrým příkladem.

Trocha vánoční historie, aneb věděli jste, že…
Vánoční stromeček
Zdobení jehličnatých stromků začalo v rámci slavností zimního slunovratu na francouzsko-německém pomezí. První vánoční stromky s ozdobami se objevily v alsaském Štrasburku na počátku sedmnáctého století. K rozšíření zdobení vánočního stromečku do německých zemí v polovině 17. století napomohl i Johann Wolfgang Goethe, který po návštěvě Štrasburku o vánočním stromu napsal v románu Utrpení mladého Werthera. Po svatbě prince Alberta a královny Viktorie se zvyk objevil i v Anglii. První český ozdobený vánoční stromeček se rozsvítil roku 1812 ve vile řediltele Stavovského divadla. Od 40. let bylo zdobení vánočních stromků ve městě zcela běžné. Na venkově tato tradice zahájila historii až v 60. letech 19. století.

Štědrovečerní kapr
Kapra na vánočním stole známe až od počátku 19. století. Nejstarší dochovaný recept z roku 1810 mluví o přípravě kapra na černo. Teprve M. D. Rettigová poprvé připravila smaženého kapra. Smažený kapr s bramborovým salátem se v kuchařce objevil až roku 1924 a tradičním štědrovečerním jídlem se stal až v padesátých letech 20. století.

Vánoční dárky
Vzájemné obdarovávání počalo až v první polovině 19. století. Nejprve se drobné dárky dávaly jen služebnictvu, čeledi, tulákům či žebrákům. Později se tento zvyk rozšířil pod vánoční stromečky, protože lidé věřili, že pokud někoho obdarují, přinese jim štěstí po celý příští rok.

Krásné Vánoce, a nezapomínejte, že to nejsou dostihy. Buďte šťastní a užijte si je v klidu!

Komentáře