Novocirkusoví Losers připravují novou show Konkurz, pestrou jak vylhaný životopis

Reklama

Novocirkusoví Losers Cirque Company zvou na novou akrobatickou show Konkurz. Tentokrát si v inscenaci, jejíž průběh ovlivní sami diváci, vzali na mušku soutěživost, posedlost vítězstvím i cenu, kterou je za úspěch člověk ochoten zaplatit. Show, pestrou jak vylhaný životopis, poprvé uvedou 14. června v Divadle Bravo!, aby se pak na letní sezónu přesunula do Anežského kláštera, kam mohou diváci zavítat hned 15., 22. nebo 23. června. Režisérem Konkurzu je Petr Horníček, který je spolu s Matějem Randárem i autorem scénáře. Choreografie je dílem Tomáše Pražáka. O hudební doprovod se postaral kytarista a skladatel Kirill Yakovlev.   

Rámcem inscenace, plné úchvatné akrobacie, tance a živé hudby, je konkurz na nedefinovanou pozici. Nikdo předem neví, o co se vlastně usiluje a jaké podmínky a předpoklady jsou nutné pro vítězství. Každý se proto snaží projevit veškerý svůj talent a schopnosti, být nejlepší. Od příchodu, kdy se osobnost účastníků zredukuje na pořadové číslo, jsou všichni navzájem rivalové. Společné zážitky ale jejich vztahy promění… Tím, kdo podporuje stále houstnoucí atmosféru nejistoty a nervozity, je postava porotce. Jako zlý loutkař zneužívá své postavení a s rozkoší demonstruje nadvládu nad uchazeči. Provokuje je k posouvání jejich fyzických, duševních i morálních hranic. Svým přístupem probouzí v uchazečích temné stránky jejich osobností, takže v prostředí bez stabilních pravidel postavy začnou pochybovat, zda něčeho dosáhnou, budou-li hrát fér. Přímými účastníky Konkurzu se stanou samotní diváci. Nejen, že sami rozhodnou o vítězi konkurzu, ale někteří se na okamžik ocitnou ve skupině jeho konkurentů. „V běžném životě se čím dál častěji dostáváme do situací, kdy musíme dokazovat svou kvalitu, kvalifikaci nebo sílu,“ říká principál Loserů, autor, režisér a scénograf Konkurzu Petr Horníček, a dodává: „S narůstajícím trendem, kdy za život vystřídáme hned několik zaměstnání, se o to častěji ocitáme přede dveřmi, do kterých chce naráz vstoupit více lidí. V době, kdy je navíc spousta lidí vlivem pandemie coronaviru nucena změnit obor, vnímáme toto téma jako velmi aktuální.”

Termíny repríz a více informací jsou k dispozici na http://loserscirque.cz/.

Losers Cirque Company: Konkurz

Režie: Petr Horníček

Scénář: Matěj Randár, Petr Horníček

Dramaturgie: Matěj Randár

Choreografie: Tomáš Pražák

Hudba: Kirill Yakovlev

Kostýmní výtvarník: Lucie Červíková

Scéna: Petr Horníček

Light design: Michael Bláha

Zvuk: Karel Mařík

Produkce: United Arts

 

Účinkují:

Karolína Křížková

Sára Stoulilová

Ester Josefína Vandasová

Kirill Yakovlev

Petr Dlugoš

Adam Rameš

Lukáš Borik

Petr Dvořák

Jiří Bělka

Hlas: Josefina Horníčková

Losers Cirque Company patří k předním představitelům nového cirkusu. Zakladateli jsou Petr Horníček a Zdeněk Moravec. Na jejich repertoáru najdeme oceňovaná novocirkusová představení jako The Loser(s) – (2014), Wall(s) & Handbags (2015), Beach Boys (2016), Kolaps (2017), Vzduchem (2018), EGO (2018) a Heroes (2019). Naposledy představili v loňském roce inscenaci pro rodinné publikum MiMJOVÉ. Pravidelně vystupují na prestižních nejen divadelních festivalech u nás i v zahraničí, včetně prvního českého festivalu nového cirkusu Letní Letná. Na začátku této divadelní sezóny se Losers Cirque Company zabydleli ve vlastním divadle v pražském Braníku. Cestu k vlastní scéně neměli ani zdaleka jednoduchou, Divadlo Bravo! se na chvíli podařilo otevřít na podzim roku 2020, aby pandemie opět jeho dveře zavřela. Konkurz, se po letní sezóně v Anežském klášteře vrátí do Braníku na podzim.

 

Komentáře