Pečivo nakupujeme zdravější, ukázal průzkum. Častěji saháme po celozrnných a žitných výrobcích

Reklama

Typická vůně a křupnutí čerstvě upečeného rohlíku potěší každého milovníka pečiva. Přestože ten klasický bílý patří stále k nejprodávanějším, v posledních letech se více zaměřujeme také na nákup zdravějších alternativ pekárenských výrobků, ukázal exkluzivní průzkum obchodů Albert. Důvodem je zejména rostoucí zájem o zdravý životní styl. Vyšší podíl vlákniny v pečivu totiž zasytí na delší dobu a nebude vás tak přepadat nenadálá chuť na sladké.

Průzkum obchodů Albert* ukázal, že za zdravé považují zákazníci především to pečivo, které je celozrnné, obsahuje vysoký podíl žitné mouky nebo semínka. „Ani při redukční dietě se nemusíte pečiva vzdávat úplně. Vyhněte se však bílému pečivu, po kterém budete mít brzy zase hlad a kupte raději to z celozrnné nebo žitné mouky s vyšším obsahem vlákniny. I z pečiva se dá během chvilky vykouzlit chutná a vyvážená snídaně nebo svačina,“ říká Alena Paldusová, manažerka výživového programu Zdravá 5.

Méně lepku, více živin

Nákupní data obchodů Albert potvrzují, že právě žitné pečivo si získává u zákazníků na oblibě. Kromě vysokého podílu vlákniny obsahuje pečivo ze žitné mouky také méně lepku než to pšeničné a může tak působit příznivěji na trávení. Navíc je zdrojem bílkovin, minerálů a vitamínů – především pak skupin B a E.

„Při nákupu žitného pečiva je dobré zaměřit se na název, který napoví ohledně poměru mouk ve složení. Zakoupit můžete pečivo ze stoprocentně žitné mouky, žitno-pšeničné nebo pšenično-žitné kombinace. Zejména u mixů vám bude při nákupu vodítkem to, jak jsou názvy seřazeny. Ve složení vždy převládá ta mouka, která je uvedená na prvním místě,“ radí Václav Bozděch, manažer vlastní značky pečiva v obchodech Albert.

Začněte den s energií

Sacharidy, které jsou v pečivu zastoupeny, jsou nepostradatelnou složkou jídelníčku. „Fungují totiž jako palivo pro naše tělo i mozek,“ říká Alena Paldusová ze Zdravé 5 a doplňuje: „Nejvhodnější je pečivo zařadit do jídelníčku hned po ránu, nebo po sportovním výkonu, abychom tělu dodali potřebnou energii.“

Výživná snídaně z žitného pečiva vás skvěle nastartuje a zasytí až do oběda. Doplňte ho například výbornou jarní vajíčkovou pomazánkou nebo pomazánkou z červené řepy, která barevně rozzáří váš den. Dozdobte bylinkami dle libosti a doplňte například o sezamová semínka, vlašské ořechy, či oblíbený kousek sýra.

* Průzkum Ipsos pro společnost Albert ČR (ČR, únor 2021, vzorek 525 respondentů)

TIP mistra pekaře Václava Bozděcha: Vyzkoušejte žitný rohlík z pekáren obchodů Albert

Cena: 6,90 Kč/ks

Žitný rohlík si můžete dopřát, i když se snažíte dodržovat pravidla zdravé životosprávy. Základem směsi na výrobu rohlíku je kvalitní žito, obsahuje však také kombinaci semínek (slunečnice, prosa a lnu), která mu dodávají osobitou chuť. Od uvedení v březnu jich prodal už přes dva miliony. Novinka navazuje na oblíbený Mlynářský žitný chléb, který Albert zařadil do nabídky vloni.

O Albertu:

  • Obchody Albert působí na českém trhu více než 29 let. První obchod, supermarket v Česku pod názvem Mana 6. června 1991 v Jihlavě.
  • Síť prodejen Albert má více než 300 obchodů po celé České republice, hypermarkety a supermarkety Albert najdou zákazníci v každém kraji.
  • Albert patří mezi největší soukromé zaměstnavatele v Česku, o zákazníky se denně stará téměř 17 000 zaměstnanců.
  • Činnost obchodů Albert oceňují i odborníci. V roce 2019 získala společnost Albert cenu Odpovědný zahraniční investor, kterou uděluje vláda za aktivitu v oblasti společenské odpovědnosti, zlepšování životního prostředí a podporu regionů a dobrovolnictví.
  • Prodejna Albert z olomouckého NC Olympia se stala vítězem mezi hypermarkety v prestižní soutěži Diamantová liga kvality 2019, která vybírá nejkvalitnější prodejny v České republice. Tato výhra navazuje na prvenství v roce 2018, které získal hypermarket v nákupním centru na Chodově.
  • Albert získal již čtyřikrát Národní cenu kvality ČR a jako první tuzemská firma se v roce 2016 dostal do finále evropské úrovně soutěže.
  • Albert neustále pracuje na modernizaci prodejen a zkvalitňování služeb. Od roku 2017 prošla rekonstrukcí a modernizací již polovina prodejen Albert v Česku.
  • V roce 2009 byl založen Nadační fond Albert za účelem podpory zdravého životního stylu dětí i jejich rodičů a podpory vzdělávání, integrace a rozvoje dětí ze sociálně znevýhodněných skupin.
  • V obchodech Albert mohou zákazníci využít program 100% garance kvality, který se vztahuje na téměř celý sortiment potravin, kosmetiku, drogerii i například na krmivo pro zvířata

 

 

Komentáře