Přinášíme světu české perličky, perly a sklo pod vlajkou Preciosy Ornely

Reklama

Také máte rádi šaty, boty, kabelky zdobené perličkovými výšivkami? Preciosa Ornela je jedním z nejznámějších světových výrobců skleněných perliček. A my víme jak to začalo.

Psal se 1. listopad 2009, kdy ze zásadské továrny a skláren v Desné vznikla společnost Preciosa Ornela, jako součást Preciosa Group. Navázala tak na dlouhou tradici sklářské a bižuterní výroby na Jablonecku a převzala většinu výrobních, prodejních a marketingových aktivit bývalých Divizí Perle a Sklo společnosti Jablonex Group.

Již 10 let pečujeme o řemeslný um výroby celosvětově známých perliček, perlí a skleněných výrobků tohoto regionu, který započali naši předci už před 4 stovkami let, a výrobu doplňujeme o moderní technologické postupy.

Sortiment Preciosy Ornely, postavený zejména na tradičních skleněných perličkách prokazuje, že svou kvalitou a šíří nemá na světě konkurenci. Mezi více jak sto dvaceti tvary je stále nejoblíbenějším druhem perličky jednoznačně rokajl, který kraluje po celém světě již několik století zejména v exkluzivních výšivkách a bižuterních designech. Typickým příkladem může být tradiční indonéská výroba vyšívaných pantoflíčků, luxusní indické svatební krajky, nebo ruské vyšívané ikony. Mnohé tradiční národy mají svůj život propojený s českým rokajlem tak úzce, že by se bez něj neobešly. Děti mexických indiánů z kmene Huicholes se s jeho pomocí učí rozeznávat barvy a počítat. Jimi vyráběné dekorativní předměty, pokryté ornamenty z českého rokajlu, jsou jejich hlavním zdrojem příjmů. Mladíci z peruánských And si oblékají při slavnostních příležitostech vlněné čapky pošité až dvěma kilogramy rokajlu. Ženy i muži nejrůznějších afrických kmenů se vzájemně trumfují v množství rokajlových doplňků a rokajl zdobí i ženský kroj ve vzdáleném Grónsku.

Pojem oblíbeného rokajlu tak zevšeobecněl, že zastiňuje ostatní perličkové druhy a je většinou uživatelů pojmenováván jen jako perličky (seed beads). Již mnoho let se snažíme o osvětu a správné pojmenování tohoto i ostatních perličkových tvarů. Nejlépe se to daří díky spolupráci s designérkami a designéry, jejichž výtvory nejlépe prezentují nekonečné možnosti využití perličkového sortimentu. Každý měsíc přibývají na našich webových stránkách edukační návody, podle kterých si mohou zájemci vyzkoušet nejrůznější techniky spojené s využitím perliček nebo perlí se značkou PRECIOSA Traditional Czech Beads™. Volně přístupná jsou i videa s návody nebo galerie s motivačními fotografiemi jejich designů umístěné na sociálních sítích.

Podpora zájmu o tento úspěšný český produkt je vedena i přes nově nastupující generace na výtvarných školách, se kterými k oboustranné spokojenosti úzce spolupracujeme. Významnou příležitostí pro práci s perličkami je pro studenty, designéry i širokou veřejnost možnost účasti v tematizovaných soutěžích probíhajících on-line na webu a sociálních sítích Preciosy Ornely. Prestiž si získala i soutěž Master of Crystal – Mistr křišťálu, každoročně pořádaná Preciosou ve spolupráci s Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a Českou sklářskou společností. A je radostí sledovat i výborné výsledky českých bižuterních designérek a designérů v mezinárodních designérských soutěžích a módních přehlídkách.

Zmiňovaná neobvyklá šíře perličkového sortimentu nás řadí do pozice jedničky na trhu firem s nabídkou skleněných bižuterních komponentů. Zákazníci si mohou vybírat ze škály 16 460 barevných variant s možností aplikace 2 078 listrů a dalších povrchových úprav. Každoročně tak ze Zásady dopravíme do více jak 100 zemí celého světa přes 3 tisíce tun těchto malých skleněných zázraků.

Druhou rozsáhlou produktovou skupinou naší společnosti je všeobjímající sklo pod značkou PRECIOSA Traditional Czech Glass™, ať už jde o podobu sklářské suroviny, polotovaru, technického skla nebo dekorativního produktu.

Pečujeme také o dědictví mistrů sklářů umělecké krystalerie. Rok 2017 patřil oslavám 170. výročí tradice výroby desenských skláren a připomenutí jejího významu. Výroba světově známé jablonecké krystalerie, jejíž exkluzivita spočívá jak v rovnováze mezi mírou ruční a strojní výroby, tak ve výtvarném zpracování, stále pokračuje pod značkou Desná Since 1847.

„Přes všechny dějinné zvraty, které v Jizerských horách zanechaly trvalé stopy, sklo spojuje generace minulých i dnešních obyvatel bez ohledu na jejich jazyk nebo vyznání. Je živoucí podstatou zadumaného kraje na severu Čech, jeho alfou a omegou, historií, současností i budoucností“, píše Petr Nový v knize Sklo z Desné 1847 – 2017 vydané k tomuto výročí.

Přejeme český perličkám, perlím a sklu stálost, inovativní kroky a spokojeného zákazníka.

 

První desetiletí v číslech:

  • Přes osm a půl miliardy korun celkových tržeb
  • Přes 30 tisíc tun perliček vyrobených a prodaných do více než 100 zemí celého světa
  • Přes 1,6 milionu svazků (2 miliardy kusů) skleněných perlí všech tvarů, barev a velikostí
  • Přes 340 návodů na užití perliček a perlí na našich webových stránkách
  • Přes 50.000 aktivních fanoušků na Facebooku
  • Přes 13.000 inspiračních fotek na Flickru
  • Přes 160 insiračních a produktových videí na YouTube
  • 15 jedinečných tvarů perlí a perliček s registrovanou ochrannou známkou
  • 6 vydaných knih

A to vše díky skvělému kolektivu 800 skvělých zaměstnanců.

www.preciosa-ornela.com

Komentáře