Tanzanit: Neprávem opomíjený drahokam

Reklama

Ačkoli se obecně drahé kameny těší velké pozornosti jsou i takové, které jsou opomíjené nebo je lidé ještě příliš neznají. V případě tanzanitu je to škoda, protože vyniká svou vzácností, ale také tím, že byl za drahokam uznán až v roce 2002. Dá se tedy říct, že patří mezi nejmladší známé drahokamy.

V následujících řádcích naleznete stručné informace o tomto velmi vzácném drahokamu, ale hlavně proč jej nosit, kdy se hodí jej darovat a jakou má symboliku.

Naleziště tanzanitu

Za vysokou cenou tohoto nádherného kamene stojí především velmi omezené zdroje. Jeho naleziště je samozřejmě v Tanzanii, což je zřejmé z názvu, ale jeho naleziště jsou velmi malá. Poprvé byl tanzanit nalezen v roce 1967 poblíž sopky Kilimandžáro a už tehdy svět drahých kamenů a šperkaře okouzlila jeho krásná levandulově modrá barva.

Rostoucí popularita

Za největším boomem v popularitě tanzanitu stojí společnost Tiffany, která začala jako jedna z prvních s tanzanity pracovat. Tanzanity se díky usazení v jejich populárních špercích staly známkou luxusu, jenž korespondoval se společenským postavením. Každá dáma z vyšší společnosti prostě musela mít ve sbírce tanzanit. S tím pak rostla samozřejmě i jeho cena.

Vzhled tanzanitu

Ačkoli je přírodní vzhled tanzanitu hnědý, v řezu má pak krásnou modrou barvu, která v hlubokém řezu někdy přechází až do fialového odstínu. Díky své jasné a výrazné barvě se nějakou dobu používaly tanzanity i jako náhrada safíru. Právě sytost barvy patří kromě velikosti k ukazatelům kvality tohoto drahého kamenu.

Komu sluší tanzanit a kdy či jak, jej darovat?

Tanzanit nejlépe vyniká při zasazení do bílého zlata nebo stříbra, se kterými je v naprosté harmonii. Dokonale pak sluší ženám se světlou pokožkou, zejména pak blondýnkám a plavovláskám, které mají modré oči. Právě jim totiž tanzanit nesmírně sluší a podtrhuje jejich přirozený půvab a něhu. To však neznamená, že by kámen neslušel brunetce, typickým příkladem je Anne Hathaway, které tanzanit na předávání Oskarů velmi slušel. Zkuste se podívat na https://www.klenottv.cz a jistě najdete dokonalou inspiraci.

Tyto drahé kameny se dnes používají do náušnic či prstenů, ale neoblíbenější je stále ve formě přívěsku. Syté modré tóny skvěle vynikají v kontrastu s bílými a čirými drahými kameny jako jsou třeba brilianty či přímo diamanty.

Se šperky s tanzanity uděláte radost každé ženě nebo dívce, a to při jakékoli příležitosti. Jsou však příležitosti, kdy je takový dárek tak trochu tradicí. Jelikož je tanzanit označován jako prosincový kámen je vhodný jej darovat ženě, která je narozena v prosinci, protože tento kámen by je podle tanzanských pastevců měl ochraňovat.

Kdy se daruje tanzanit?

Ačkoli je tradice tanzanitu poměrně krátká jsou již vymezeny mimořádné události, kdy je obzvláště vhodné tento kámen darovat. Kromě střelců, kterým je vhodné kámen darovat k narozeninám či jiné významné události, se dnes darují tanzanity i k 24. výročí svatby, jíž je symbolem. Další tradice, která vznikla velmi rychle po objevení krás tanzanitu je ta, že je kámen darován při narození děvčete.

Další důvod, proč nosit tanzanit

Kromě společenské prestiže, kterou tanzanit představuje, je tanzanitu přisuzován i ezoterický význam. Tanzanit by měl vnášet do života nositele klid a harmonii a zároveň by měl pomáhat při zvládání náročných období, která by mohla způsobit nadměrný stres. Tím však jeho účinky nekončí, protože by měl přidávat pozitivní sílu nejen jeho nositeli, ale i jeho blízkému okolí.

 

Komentáře