Unikátní výstava o Romech končí v Praze už v sobotu 10.11., poputuje dál

Reklama

V souvislosti s výročím 100. výročí vzniku samostatného Československa vznikla i unikátní, mezinárodní výstava s názvem 100 let: Romové v Československu. V Sále architektů na Staroměstské radnici v Praze si do této soboty 10. listopadu mohou zájemci prohlédnout zajímavé exponáty, fotografie a dozvědět se mohou více o historii tohoto národa.

Romové jsou často kritizováni, pomlouváni a dehonestováni. Ano, někteří možná dělají svému původu ne zrovna pozitivní jméno, ale je celá řada úspěšných, slušných a seriózních lidí v této komunitě. Jsou mezi nimi především skvělí hudebníci, tanečníci, herci, moderátoři… Málokdo ale vůbec ví, co mají mnozí jejich příbuzní a předci za sebou. Že šlo o útlak, ústrky, diskriminaci, ale také mučení a vraždění z důvodu rasového podtextu.

Organizátoři výstavy, kterými jsou Muzeum romského národního obrození a Střední odborná škola managementu a práva, představují život Romů od 1. republiky, přes druhou světovou válku, období socialismu až po romské národní obrození a současnost.

„Cílem je různými uměleckými formami zprostředkovat nejen historická fakta o životě Romů v průběhu 100 let, ale také zprostředkovat emoce, které takový život přináší. Každý z návštěvníků bude mít možnost alespoň na chvíli okusit na vlastní kůži, co znamenalo a znamená být Romem v Československu, respektive v Česku a na Slovensku,” uvedli pořadatelé výjimečné expozice, včele s JUDr. Emilem Ščukou, autorem projektu muzea i výstavy, ale také ředitelem Mezinárodní konzervatoře Praha, který se zahájení výstavy také zúčastnil. Kromě jiných se zúčastnila také herečka Veronika Žilková, která se velmi aktivně zapojila do realizace expozice. Několik let působila na Mezinárodní konzervatoři a romská problematika, kultura i historie je jí blízká. Na této škole studuje řada mladých nadějných a talentovaných lidí, včetně studentů romského původu.

„Nikdo zde s rozdělením etnika nemá problém. Naši studenti spolu vycházejí naprosto skvěle, stejně jako vyučující, mezi kterými je celá řada známých osobností. I proto bych doporučil tuto mimořádnou výstavu navštívit, aby se konečně oddémonizoval názor na romský národ,” podotkl ředitel konzervatoře Emil Ščuka.

Expozice zaujala, ale zároveň šokovala některé návštěvníky, včetně kantorů Mezinárodní konzervatoře. Jako třeba zpěvačku a herečku Renatu Drössler. „Já jsem některé věci tušila, ale některé ne. Je to velmi emoční ukázka života, ale hlavně utrpení Romů. Nedělám a nedělala jsem nikdy rozdíly mezi lidmi podle barvy jejich pleti, ale pouze podle toho, jací jsou, jak se chovají, co umí a co dokázali. Všude se najdou slušní a neslušní lidé a já nemohu říct, že bych někdy zaznamenala nějaký problém. Ba naopak. Mezi studenty konzervatoře je tolik šikovných, kreativních nadaných mladých lidí. Jsem ráda, že jsem součástí této školy, ale také, že jsem tuhle výstavu mohla navštívit,” prozradila Renata Drössler.

Součástí výstavy jsou mimo jiné fotografie Evy Davidové, Jozefa Kolarčíka – Fintického a dalších významných autorů. Návštěvníci se též mohou těšit na prezentaci výrazných osobností rozličných oblastí života zaměřenou především na období po roce 1989. Nebo na podobiznu světoznámého zpěváka Elvise Preslyeho, který měl, což málokdo tuší, romské kořeny. Z romského původu pocházeli třeba i britský herec Bob Hoskins, herec ze Sedmi statečných Yul Brynner nebo dokonce komik a herec Charlie Chaplin.

Výstava poté, co skončí v Praze, zamíří do dalších českých měst a na Slovensko.

Zdroj: www.romovevceskoslovensku.cz

Komentáře