Víte, jak se má oblečení v čistírně?

Reklama

Přemýšleli jste někdy nad tím, co se děje s oblečením, když ho pošlete do čistírny nebo do prádelny? Pojďte s námi nahlédnout pod poklopy praček a sušiček a zjistit, čím si vaše oblečení projde, než se zase vrátí čisté k vám domů.

Existují totiž materiály, které byste měli k odborníkům posílat automaticky. Patří mezi ně kůže, kožešiny nebo peří. Těm se ale dnes úplně věnovat nebudeme. Tentokrát se zaměříme spíše na oblečení, které nosíte blíže na těle. Podíváme se na nitku tzv. střední vrstvě.

Čištění ovčí vlny

Z vlny se pletou svetry, šály a čepice, to není žádná novinka. Takové kousky obvykle vznikají z přírodní vlny a čistí se většinou chemicky. Funkční oblečení se však vyrábí z merino vlny, která se na rozdíl od klasické vlny čistí mokrou cestou. Používá se na ní speciální prací přípravek – Lanolin, který chrání jedinečné vlastnosti vláken. Důležité je i to, aby se vlna prala na 30°C, aby neztratila své vlastnosti.

Praní hedvábí

Hedvábí je na kůži velmi příjemné, proto se z něj často šijí halenky. Hedvábné halenky a šátky se čistí mokrou cestou, a to šetrně a na nízké teploty, jinak by se zničily. Když jsou hodně znečištěné, může se přistoupit k chemickému čištění. Existuje však situace, kdy vám už nepomůže nic – když se na hedvábí dostane pot. Především pot usazený v podpaží narušuje strukturu a můžou tu vznikat dírky. Aby se hedvábné oblečení ochránilo před zatrhnutím, dává se do sítěk.

Síťky na bundy

Síťky se však mohou používat i na jiné oblečení, kde by vás to nejspíš překvapilo. Jsou to bundy, které zajistí, že bundy i další oblečení v pračce zůstanou v bezpečí. Speciální síťky totiž zabraňují poškození zipu, cvočků a dalších doplňků. Při čištění by se mohlo stát, že se umělé knoflíky rozpustí a přilepí se na látku. Používají se na ně proto speciální krytky na knoflíky, které se přicvaknou na knoflík a ty se neroztečou ani nepřipečou.

Sportovní oblečení

Většina sportovního a outdoorového oblečení se šije z funkčních materiálů, jako jsou softshell nebo gore-tex. Svršky se čistí mokrou cestou a pouze lehce suší. Vždy se perou na velmi málo stupňů a je potřeba na ně používat speciální prací prostředky, které neničí funkční vlastnosti oblečení. Po praní přichází na řadu impregnace, která se nanáší v pračce při použití speciálního programu na impregnaci, a poté se oblečení usuší.

V prádelnách a čistírnách se nepoužívá aviváž, ale změkčovač vody. Prádlo tedy po vyprání nijak nevoní, ani nesmrdí, ale je velmi příjemné na dotek. Samozřejmostí je také žehlení, díky kterému budou vaše trička, košile, halenky a sukně po návratu k vám vypadat skvěle.

Jak čistíme skvrny?

Speciální kapitolou jsou u střední vrstvy oblečení skvrny. To je také nejčastější důvod, proč se oblečení v čistírně ocitne. U skvrn se nejprve určuje, od čeho jsou, a podle toho se stanoví postup jejich odstranění. Používají se nejrůznější přípravky od mýdla až po speciální odstraňovače skvrn.

Jak můžete vidět, oblečení se bude mít v čistírně jako v bavlnce. A zpět se vám domů vrátí krásně čisté a v perfektní kondici. Vy si místo toho můžete vyrazit zlepšovat kondici vlastní.

Komentáře