Česko má další rekord: Společnost IQS na výstavě EXPO 2020 v Dubaji představila nejmenší 3D tištěnou nanorepliku

Reklama

Nejmenší 3D tištěnou nanorepliku největší mešity na světě – Velké mešity v Mecce, představila na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji česká nanotechnologická společnost IQS nano. Jedná se o micro model o velikosti menší než 1 mm3 se všemi detaily mešity. Agentura Dobrý den Pelhřimov zapsala tento rekord do České knihy rekordů!

IQS nano, součást společnosti IQS Group, vytvořila rekordní malý pozlacený model velké mešity v Mecce, Al-Masdžid al-Harám.  Model je součástí rotační expozice České poklady, kde skupina IQS Group prezentuje ve spolupráci s Českou mincovnou také unikátní řešení zabezpečení stříbrných a zlatých mincí hologramy raženými přímo do vzácných kovů.

Křemíkový model nejmenší mešity byl vytvořen pomocí 3D nano-tisku založeného na dvoufotonové litografii a je potažen extrémně tenkou vrstvou zlata (100 nanometrů). Velikost 3D mikro modelu je 820 µm x 643 µm x 135 µm a odpovídá tloušťce jehly.

„Model byl vytištěn pomocí mikrostereolitografie s rozlišením 250 nm v měřítku 1 : 600 000 ke skutečné Velké mešitě v Mekce.Agentura Dobrý den Pelhřimov zapsala tento rekord do České knihy rekordů,“ uvedl jednatel společnosti IQS Group Petr Franc.

Těchto mikro modelů bylo vytvořeno pouze deset kusů a na výstavě České poklady přitahují značnou pozornost veřejnosti. Prvním majitelem této unikátní repliky se stal Ahmed Sultan Bin Sulayem, CEO společnosti DMCC a předseda Dubai Gold & Commodities Exchange. Ahmed Sultan Bin Sulayem, který byl ohromen prezentujícími nanotechnologiemi skupiny IQS Group na EXPO 2020, patří k předním Dubajským businessmanům, je také řídící silou světově nejrychleji se rozvíjející zóny volného obchodu.

„Je mi velkou ctí, že náš unikátní nanomodel mešity Al-Masdžit al-Harám od začátku expozice slaví velký úspěch u návštěvníků, médií i u místních podnikatelů,“ říká Petr Franc.

Dceřiná společnost IQS nano se vývojem technologie 3D nano-tisku zabývá od svého založení před 10 lety.

Naše motivace byla být jedni z prvních, kdo tuto technologii bude schopný využívat v průmyslovém měřítku pro vývoj a výrobu produktů v některých z našich cílových aplikacích (např: mikro optika, syntetická holografie). Zvolili jsme tehdy obtížnější cestu, kterou byl vývoj a stavba vlastního zařízení. Díky tomu jsme získali unikátní know-how jak takové zařízení postavit, provozovat, a hlavně možnost jej neustále vylepšovat.  Toto zařízení a technologie, umožňující precizní tisk prostorových objektů s rozměry v mikro i nano oblasti, vznikalo ve spolupráci Akademie věd a ELTEK s.r.o “ uvedl ředitel společnosti Milan Matějka.

Na výstavě IQS Group prezentuje spolu s Českou mincovnou další zajímavou novinku v podobě pamětních mincí s raženými holografickými prvky. Tyto vizuální detaily mají okrasnou a ochrannou funkci, kde hloubka holografického reliéfu dosahuje jen 150 nanometru.

Prvek na mincích Český lev má fyzickou podobu hologramu vyraženého ve tvaru štítu, umístěného ve spodní části rubové strany mince a je viditelný pouhým okem. Návštěvníci expozice si mohou také prohlédnout pamětní stříbrnou pětisetkorunu s hologramem s motivem parní lokomotivy Škoda 498 Albatros, kterou v letošním roce vyrobila Česká Mincovna ve spolupráci s IQS Group pro Českou národní banku.Česká Mincovna prezentuje na EXPO 2020 i největší vyrobenou zlatou minci na světě.

Model Velké mešity v Mekce a mince s hologramy jsou k vidění v pavilonu České republiky na EXPO 2020 v Dubaji od 15. prosince 2021 do 31. března 2022.

VIDEO VIZUALIZACE

Komentáře