Co dělat s dětmi v Praze, když prší?

“Kdy už tam budem?” a “Co budeme dneska dělat?” jsou dvě nejčastější dětské otázky. Pokud se ráno probudíme a déšť nám bubnuje do oken a rozstřikuje se do desítek drobných vodotrysků na zábradlí našeho balkonu, pozbývá první otázka smyslu. Nicméně dotaz “Co budeme dělat?” je v tu chvíli o to naléhavější. Přiznejme si, že pražští rodiče mají situaci o něco jednodušší, než rodiče v opuštěné hájence uprostřed nedozírných hvozdů. A v žádném případě nemáme na mysli tu nejhorší variantu – mekáč a multikino v některém z nákupních center.

Na začátku je dobré se rozhodnout, zda naše děti mají ten den rodiče odpočívající  nebo bažící po pohybu. Pokud chcete klid a pohodu, můžete pustit pohádku nebo děti zapojit do vyrábění z papíru. Rozpohybovaný rodič má víc možností, jak naplnit den svých dětí radostí, tohle jsou naše oblíbené:

Krytý bazén nebo aquapark

Podolí, Slavie, Šutka, Čestlice, Radlice – stačí si vybrat, kam to máte blíž nebo kde se vám už minule líbilo. A pokud bydlíte v centru města, YMCA Na Poříčí také není špatná varianta. Možností je mnoho, někdy jsou i překvapivé – třeba veřejnosti přístupný bazén v hotelu Olšanka na Žižkově. Většina dětí jsou převlečení vodníci, takže vám budou vděčny za jakoukoliv variantu. Rozhodně vydrží ve vodě daleko déle, než byste čekali a než jste ochotni v mokrých plavkách na břehu vydržet. Ale jsou to vaše milované děti, tak co byste pro ně neudělali?

Trampolínový park

Trampolínových parků je v Praze několik (Zličín, Jarov, Čestlice, ale nejen ty). Nevýhodou je, že z nich nebudete moci vy dostat děti – a děti vás. Ale každý den někdy končí – ale zítra bude další…

Pojďme do kina

Ať už multikino anebo některé z těch “normálních”. Přiznejme si to – děti nepotřebují romantiku klasických kin s dřevěnými sedačkami. To ocení možná v pubertě, možná nikdy. Děti mají rády multikina, protože v něm jsou pohodlné polstrované sedačky, všude spousta prostoru (kina hrají pořád dokola, takže už jen půlka zaplněného hlediště je přírodní úkaz), prodávají tam popcorn a colu a když po konci filmu jedete po schodech dolů, většinou se vám nepodaří před dětmi zatajit, na kterém patře obchoďáku je hračkářství (Mimochodem – co třeba Tajný život mazlíčků 2? Kdybyste na něj šli na Smíchov, můžete po kině děti překvapit i návštěvou Království železnic, které je hned za rohem). Nemluvě o teenagerském věku, kdy děti chodí do kina už bez vás a ty šikové přesně vědí, na kterých záchodech se schovat, aby na jednu vstupenku viděly pět filmů a domů se vracely šťastné a bledé po dlouhém pobytu mimo sluneční paprsky.

Milujeme muzea

Muzeí má Praha plno, nicméně Národní a Technické nade všemi ční. Budova Národního muzea stojí po rekonstrukci za prohlídku sama o sobě, i kdyby tam nic neukazovali – jako že ukazují. Mimochodem – od května je možné zakoupit vstupenku “Do 9 muzeí v 5 dnech”. Pro jednotlivce stojí 220 korun, pro celou rodinu 440, vstupenka opravňuje ke vstupu do těchto objektů (do každého jednou):

  • Historická budova Národního muzea
  • Nová budova Národního muzea
  • Náprstkovo muzeum
  • Národopisné muzeum Národního muzea
  • Národní památník na Vítkově
  • Lapidárium Národního muzea
  • České muzeum hudby
  • Muzeum Antonína Dvořáka
  • Muzeum Bedřicha Smetany.

A to fakt stojí za to.

A Technické muzeum? Ráj pro každé zvídavé dítě. Lokomotivy, motorky, auta, letadla… Pořád je na co se dívat – hlavně malé děti je třeba při prohlídce hlídat, aby nestrávily celou prohlídku se zakloněnou hlavou, kterou pak venku nebudou moci narovnat. Mimochodem – do 29. září zde mají výstavu Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět, o tom, co všechno se u nás vymyslelo a vyrobilo v první stovce věku republiky. Máme se čím chlubit, tak si to nenechte ujít.

Ale pokud děti mají dneska spíš ‚odpočívající‘ rodiče, kterým se nikam nechce, déšť stále ještě bubnuje na vaše okna a třetí pohádka na videu už děti vážně nezajímá? Stačí papír, tužka, lepidlo a nůžky a trochu toho vyrábění z papíru. O tom, jak s dětmi nejlépe tvořit úplně cokoliv, zase někdy příště…

Komentáře