Ještě není pozdě na výměnu oken – nová okna si můžete pořídit na podzim i v zimě

Reklama

Jestli se chystáte vyměnit stará okna za nová, pak je nejlepší to udělat co nejdříve, před zimou nebo i během zimy. Důvod je jasný, ať vám nová okna slouží už tuto zimu, protože vám pomohou ušetřit za vytápění. Nejideálnější by bylo stihnout výměnu oken ještě před zimou, dokud venku není mráz a výměna oken není nepříjemná. Zima je však za dveřmi, takže jednejte rychle.

Výměna oken během zimy

Když výměnu oken na podzim nestihnete, nemusíte čekat do jara. V zimě to není tak pohodlné, protože se během montáže logicky dům nebo byt ochladí, na druhou stranu firmy mají více času, dokonce některé firmy nabízejí i zimní slevy na plastová okna.

TIP: Podívejte se na orientační ceník plastových oken. V zimě můžete počítat s tím, že některé firmy nabízí slevu na nová okna až několik desítek procent.

Příprava na výměnu oken je stejná na podzim i v zimě. Hlavně musíte vyklidit prostor pod okny, případně zakrýt podlahu a nábytek v místnosti, kde se budou okna měnit. V některých případech budete potřebovat vyřídit si před výměnou oken stavební povolení.

Jak probíhá výměna oken

Když vyberete konkrétní okna i dodavatele, nejdůležitější je domluvit termín, kdy se budou okna vyměňovat. Vyklidíte prostor kolem oken a v daný den přijede montážní firma.

Průběh montáže bývá na domluvě s klienty a na momentálním počasí a teplotě. Když počasí přeje, mohou se nejprve vybourat všechna okna a poté po jednom montovat nová. Pokud je zima a teplota je pod bodem mrazu, pracuje se zpravidla postupně, tedy vybourá se 1 až 2 okna a hned se montují nová, aby byt zbytečně nepromrznul.

Nemusíte mít strach, co se starými okny. Montážní firma je obvykle je i naloží a odveze. Dalším krokem je příprava stavebního otvoru, usazení rámu a okna, utěsnění spojovacích spár. Věděli jste, že speciální montážní pěny a jejich vlastnosti umožňují vyměnit okna až do teploty -10°C?

Vnitřní zapravení oken je možné samozřejmě okamžitě po montáži, vnější pak potřebuje teplotu nad nulou. Takové dny jsou běžné i v zimě, ale pokud by to přesto nešlo, pak vnější zapravení chvíli počká a jeho dokončení nehoří. Spolehlivá firma vám vnější zapravení dokončí, jakmile to bude z hlediska venkovních teplot možné.

Pokračuje se osazením vnitřního a vnějšího parapetu, pečlivá kontrola okna, na závěr i odstranění ochranné pásky z rámů a křídel. Tak to jde postupně ve všech místnostech, kde se okna mění. Celá akce může trvat jeden jediný den, když je objekt větší, pak třeba dva nebo i tři dny. Déle to obvykle netrvá, takže byt určitě při výměně oken v zimě nevymrzne.

Samozřejmě můžete nechat výměnu oken na jaro nebo léto, kdy je to pohodlnější, ale budete muset tuto zimu vydržet ještě se starými okny. Možná pak budete mít problém sehnat montážní firmu, protože ty bývají v teplých měsících přehlcené, a také vám unikne zimní sleva na okna, kterou často v chladné části roku získáte.

 

Závěrečný TIP: Nová okna vám mohou pomoci ušetřit v zimě za vytápění, stejně jako venkovní rolety nebo žaluzie, které udržují teplo uvnitř bytu.

 

 

 

 

Komentáře