Kvíz: Víte, co je to okruží?

Reklama
Slovo, které zní česky, o kterém ani nepochybujeme, že patří do slovníku českých slov. Ale víme vlastně, co znamená? Kdyby bylo ve vědomostní hře, asi bychom tápali. Slovo „okruží“ má totiž více významů, než jeden…

  1. Surround terče

Mezinárodní pojem „surround terče“ neboli okruží, je kruh kolem sisalového terče, který zachytává šipky mířící mimo terč. Okruží „zachraňuje“ šipky, které neletí do bodovaného prostoru a a stěny před poškozením. Zároveň ale slouží jako designový doplněk terče. Dnes je mimořádná nabídka okruží – můžete si vybrat okruží v oblíbené barvě.

  1. Část oblečení

Marně přemýšlíte, jaká část oděvu je okruží? Marně byste ho ve svém šatníku hledali, museli byste zpět do 17. století, kde byl součástí oděvu šlechty. Byl to hustě řasený límec, většinou bílý a v podstatě skryl celý krk. Dnes je součástí hanáckého kroje, není to žádná měkká tkanina, ale silně naškrobené plátno zdobené krajkou.

 

  1. Mesenterium

Zní to jako zaklínadlo, ale jedná se o latinský lékařský pojem, který česky znamená okruží. Jedná se o řasu připojující střevo k pobřišnici; donedávna byla považována prostě za součást střev. A je vcelku zábavné, že tento orgán vypadá trochu jako nařasený límec. Funkce orgánu okruží byla dlouho záhadou, ale vědci zajisté správně usoudili, že vliv mesenteria je daleko zásadnější, než se myslelo. Během evoluce hrálo okruží roli při vývoji našich předků směrem ke vzpřímené chůzi – právě okruží totiž udrželo celou délku střeva v poloze umožňující správné procházení potravy trávicím systémem. Zjednodušeně řečeno – bez mesenteria by se střeva vlivem gravitace začala hroutit k pánevnímu dnu.

  1. Studna

Okruží je ale i věc, kterou potkáváme dost často, ať už ho máme na zahradě, nebo je přítomno u starších bytových domů a chalup či vidíme historické okruží na zámcích a hradech… A co že to je?! Je to vrchní část studny, která vyčnívá nad zemí. K okruží je zajisté příbuzné i slovo „okružní“, všichni víme, co znamená.

Komentáře