Mimořádný úspěch: Dětský balet Praha získal cenu Zlatý oříšek!

Reklama

Dětský balet Praha (DBP) uvedl dne 10. prosince 2018 v divadle Hybernia premiéru svého nového autorského baletu Kouzlo Vánoc s Dětským baletem Praha. Celé představení bylo, jak je u tohoto souboru již pravidlem, ztvárněno výhradně dětskými tanečníky ve věku od 4 do 16 let. Jako hosté večera přijali pozvání také přední sólisté baletuNárodního divadla, či Dětská opera Praha, působící při Národním divadle. 

Kouzlo Vánoc s Dětským baletem Praha se snažilo připomenout pravý smysl Vánoc. Dle slov umělecké vedoucí souboru, tanečnice Veroniky Zídkové, se představení snažilo připomenout, že vánoční čas není jen o přejídání se a největším množství dárků, ale hlavně o oslavě narození Ježíška a o lásce v rodině a mezi lidmi. Tato taneční hra se skládá ze třech obrazů, z nichž každý je ztvárněn zcela jinými hereckými prostředky a tanečními styly. Diváky tedy potěšil nejen klasický tanec – balet, ale též folklorní krokové variace, trocha akrobacie a třeba i jazz.

Dětský balet Praha je první dětský baletní soubor v Praze, který se věnuje zpracování významných baletních děl a tvorbě nových výpravných představení, která jsou ztvárněna
pouze dětskými tanečníky. DBP má profesionální a intuitivní přístup k dětem. Výuku uzpůsobuje fyzickým možnostem dětí, klade důraz na přirozenost a ochranu zdraví. Prioritou souboru je nejen dobrá technická průprava, ale především radost a nadšení dětských tanečních interpretů. Dětský balet Praha zve ke spolupráci mnoho významných pedagogů, choreografů a umělců, kteří patří mezi špičku v tanečním odvětví. Soubor má profesionální scénu, kostýmy i maskéry. Výjimkou není ani spolupráce s tanečními konzervatořemi. rávě tento originální a ojedinělý přístup k výchově mladých tanečníků vysloužil letos Dětskému baletu Praha ocenění za přínos ve svém oboru v soutěži o Zlatý oříšek. Tato soutěž každoročně vyhledává, oceňuje a podporuje nejtalentovanější děti a skupiny z celé České republiky. DBP si z letošního 20. jubilejního ročníku kromě ocenění odnesl zároveň také cenu nejvyšší – sošku Zlatého oříšku. Odborná porota vybírala z 21 kandidátů, ať už jednotlivců, či skupin. Porotci navštívili a bedlivě sledovali všechna představení DBP, která v roce 2018 soubor uvedl. Jen tak mohl být výsledný verdikt opravdu spravedlivý. Soutěž o Zlatý oříšek probíhala tradičně ve spolupráci s Českou televizí a záznam slavnostního vyhlášení mohůli diváci shlédnout na Nový rok na ČT2.  Patronem Dětského baletu Praha je pan Vlastimil Harapes, baletní mistr a dlouholetý člen baletu Národního divadla. Právě on je poradcem při všech představeních a svým přístupem v dětem vzbuzuje lásku k baletu.

Komentáře