Plánujte kreativně. Jak si udělat v životě pořádek

Reklama

Produktivita a kreativita se navzájem doplňují a české papírnictví papelote má recept na kreativní plánování, které podpoří vaši pracovní efektivitu. Kdo by neuvítal více času na rodinu, zájmy a navíc i prostor pro skvělé nápady? Chce to ten správný systém a chytré pomůcky.

V papelote věří, že trocha organizace vašemu tvůrčímu chaosu neuškodí, naopak. A špetka kreativity zase může rozšířit vaše zajeté pracovní obzory a prospět efektivitě. Jak si naplánovat vše potřebné radí výkonná ředitelka Denisa Havrdová, která zvládá vedení firmy kombinovat s domácí výukou svých dětí a nesčetným množstvím koníčků.

Nejoblíbenějším produktem této společnosti na pracovní plánování je nedatovaný týdenní A4 Planblok. Jedná se o plánovací trhací blok s prostorem na úkoly i poznámky, který má vyznačené kolonky na každý den, od pondělí do neděle. Tuto praktickou variaci na týdenní ToDo list doporučuje i Denisa Havrdová: „Bez Planbloku se při svém plánování neobejdu. Za jeho největší výhodu považuju přehlednost, všechny úkoly na celý týden vidíte na jediné straně všechny pohromadě. Zároveň vás to nutí k určité prioritizaci, na papíru máte vymezený prostor a nemůžete se tak zahltit. Úkoly doporučuji psát na papír i kvůli tomu, že na papíře jde skvěle škrtat – a to je nesmírně uklidňující.”

Planblok navíc výborně slouží ke všem kreativním zásadám dobrého plánování, které jsou podle Denisy Havrdové hlavně tyto:

  1. Nenoste nic v hlavě

„Všimli jste si, že když se potřebujete opravdu soustředit, začne vás napadat tisíc jiných věcí? Vždy mějte u sebe něco na poznámky, kam můžete vyskakující úkoly a nápady odložit, a ponořit se zpátky do soustředěné činnosti. Já si dělám poznámky pořád, samozřejmostí jsou schůzky, ale i během telefonátů. A taky po ránu, mně třeba spoustu zajímavých nápadů přichází na mysl během noci,” radí Denisa Havrdová.

Týdenní Planblok A4 stojí 189 Kč a obsahuje 60 listů. Pod kolonkami na jednotlivé dny se nachází prostor pro všechny vaše poznámky, které v něm máte na jednom místě. A kdyby to nestačilo, je vám k dispozici celá druhá strana týdenního listu.

  1. Rozkládejte úkoly na menší kroky

„Velké úkoly mají neuvěřitelnou schopnost člověka paralyzovat. Proto si je rozkládám na menší kroky – a ty na ještě menší. Tak, aby mi každý zabral ideálně kolem hodiny, maximálně půl dne. Je to praktické, přehledné a taky mi to pomáhá vyzrát sama na sebe. Když vím, že budu mít za hodinu splněno, chce se mi do úkolu víc, než kdybych před sebou měla vidinu nekončící dřiny,” vysvětluje výhody plánování krok po kroku Denisa Havrdová.

V týdenním Planbloku máte každý den dost prostoru na spoustu menších úkolů. Můžete si také začátkem týdne vypsat veškerou agendu do dolní tečkované části a podle priorit ji poté rozepsat do jednotlivých dní.

  1. Vytvořte si systém

„Seznam pracovních úkolů, diář na osobní věci a aplikace se schůzkami a pracovními termíny jako jsou Google Kalendář nebo Asana. To jsou různé nástroje, které dohromady tvoří můj plánovací systém. Pro seznam úkolů mi slouží Planblok, ale dá se použít jakýkoliv trhací blok nebo aplikace. Osobní věci si zapisuju ručně do diáře, který chápu jako svůj soukromý prostor a skvěle mi slouží třeba při dovolených, kdy je potřeba hodně plánovat, ale nechcete řešit práci. Jako zaměstnané matce mi diář pomáhá udržovat celkem obstojný work-life balance. A termíny pracovních schůzek a porad mám v online sdíleném kalendáři v telefonu,” dělí se o svůj systém Denisa Havrdová.

  1. Mějte své plánovací nástroje pohromadě

Rozepisovat si úkoly na malé kroky je skvělé, ale zabere vám to místo. Papíry s poznámkami se také časem hromadí. Co s tím? „Všechny papíry s poznámkami a Planblok se seznamem úkolů nosím v pevných deskách, které jednou týdně protřídím a všechny nashromážděné informace uložím, kam patří. Kdyby se mi poznámky měly válet různě po stole, po kapsách nebo v batohu, byl by celý systém k ničemu,” upozorňuje Denisa Havrdová.

K udržení pořádku slouží Planoo, A4 kroužkové desky z pratelného papíru neboli veganské kůže. Planblok do nich lze zacvaknout a spolu s ním i spoustu jiných dokumentů. Svou pracovní agendu tak máte vždy na jednom místě. Černé kroužkové desky Planoo ze silné veganské kůže i týdenní Planblok existují také ve variantě A5.

Kromě nich v papelote sortimentu najdete černé, hnědé a šedé pevné A4 Vega desky také z veganské kůže, tentokrát ozdobené metalickou ražbou. Desky uvnitř obsahují elegantní svorky, do kterých můžete děrované dokumenty nasunout. Svorky jsou zajištěné pojízdnými sponami, díky kterým neodstávají, a desky tak drží tvar a neotvírají se, ani když jsou napěchované papíry. Existují také ve variantě A5.

  1. Plánujte kreativně

Kresby, nálepky, barevné podtrhávání, rámečky, rozřazovače, to vše jsou způsoby, jak si s plánováním vyhrát, vložit do něj vlastní invenci a přizpůsobit ho svým potřebám. Někdo v diáři používá nálepky na určitý druh činnosti, někdo si různé klienty v ToDo listu vyznačuje různými barvami. „Můžete si být jistí, že když si svoje plánování vyšperkujete, vezmete ho víc za své a nebudete úkoly odkládat. Jen pozor, aby se samotné plánování a zdobení nestalo prokrastinací,” vzkazuje Denisa Havrdová.

K deskám Planoo existuje spousta doplňků zaměřených na produktivitu, například děrovaný trhací Ripblok A5, barevné rozřazovače, A5 kapsa, aršík lepících štítků i roční přehled, kam si můžete přehledně vypsat třeba všechny narozeniny a výročí, na která nechcete zapomenout. Planoo se dá navíc kombinovat i s gumičkou na tužky. A v papelote samozřejmě naleznete i nejrůznější zvýrazňovače, fixy, pastelky nebo nálepky, jak na e-shopu, tak v kamenné prodejně na adrese Milady Horákové 11, Praha 7.

O papelote:

Papelote je původní české papírnictví, které funguje jako dílna na nápady a výrobky, stejně tak jako úspěšné grafické studio pyšnící se zakázkami pro Google ČR nebo Slovenskou prezidentskou kancelář. Během své existence získalo papelote řadu ocenění, mezi nejprodávanější produkty se řadí především diáře a zápisníky. Papelote vzniklo v roce 2009 jako pokračování úspěšné diplomové práce grafické designérky Kateřiny Šachové, která v papelote působí jako strážce značky a kreativní ředitelka. Dalšími zakladateli a spolumajiteli jsou Filip Šach a Denisa Havrdová, která od vzniku papelote zastává pozici výkonné ředitelky. www.papelote.cz

Komentáře