Poznali byste je? Dva fešáci David Švehlík a Jiří Dvořák se stali piloty!

Reklama

Přes dva a půl tisíce pilotů sloužilo v uniformách britského královského letectva. Pro Brity hrdinové, kteří spolurozhodli o výsledku války, u nás po válce souzeni za velezradu. David Švehlík se jako pilot Emil Malík objeví v hlavní roli filmu Balada o pilotovi, který podle scénáře Jiřího Stránského natočil Ján Sebechlebský. A vedle něj další fešák, Jiří Dvořák. 

Snímek uvede ČT1 v neděli, 4. listopadu ve 20.25 hod.


Novela, z níž čerpá scénář k tomuto televiznímu filmu, vyšla knižně v roce 2013 a Jiří Stránský uvádí, že jde o skutečný příběh jeho tchána Karla Balíka. Ten byl za války pilotem bojových letadel Královského letectva, věhlasného RAF. Do vlasti se vraceli po válce jako hrdinové, ale protože přicházeli ze Západu, nebyli nijak nadšeně vnímáni nastupující komunistickou garniturou. A pokud se někdo někdy zapletl na své pouti v cizině se sovětskou tajnou službou NKVD, musel se smířit s tím, že se před ní nikdy a nikde neschová. Spolupráce s ní se z vlastní vůle jen tak ukončit nedá.

Balada o pilotovi

„Balada o pilotovi je milostný příběh, drama a trochu i politický thriller,“ říká režisér Ján Sebechlebský a dodává: „Většina filmů, jež se zabývají československými letci, zachycuje pouze válečná léta. Ten náš se však věnuje osudům letců bezprostředně po návratu z války, jejich představám o budoucnosti a konfrontaci s reálným stavem společnosti.“ Děj filmu se odehrává na sklonku léta 1945 a na počátku roku 1946, tedy v době plné euforie z nově nabytého míru, kdy se válkou zborcená síť mezilidských vztahů začala znovu utvářet. Zprvu se mělo za to, že vládu přebírá prvorepubliková demokracie, ale osud Československé republiky byl jiný – komunistické síly se pomalu, ale jistě infiltrovaly do všech společenských oblastí.
„Příběh Balady o pilotovi je šokující o to víc, že je skutečný. Je to příběh o tom, jak do sbližování dvou válkou odcizených duší osudově a krutě zasáhla komunistická moc. V době, kdy se příběh odehrává, teprve rozpínala svá chapadla, ale i tak si troufala obětovat životy nevinných lidí jen proto, aby se zavděčila ruské tajné službě NKVD. Z tohoto pohledu jde nejen o příběh nadčasový, ale i v mnohém aktuální,“ říká kreativní producent Jan Maxa.

Foto Česká televize

Komentáře