Škaredá středa a Zelený čtvrtek, Velikonoce jsou tu

Reklama

Velikonoce u nás patří mezi nejoblíbenější svátky. Jsou to svátky jara, které oslavují probouzení přírody, její plodnost, naději a lásku. Velikonoční zvyky a tradice se lišily vesnici od vesnice a dřív probíhaly během velikonočního období, které trvalo šest neděl. Jejich úkolem bylo zbavit se všeho starého, očistit domácnost i tělo od chorob, připravit se na znovuzrození přírody.

Škaredá středa

Škaredá nebo také Sazometná středa, připomíná Jidášovu zradu, tedy škaredý skutek.

Sazometná proto, že se v tento den vymetaly saze z komína.

O tomto dnu se sice také uklízí, ale přesto bychom se neměli škaredit. Podle jedné lidové pověry by totiž zamračená a škaredá tvář opakovala každou středu v roce.

Zelený čtvrtek

O Zeleném čtvrtku byste měli jíst špenát, zelí nebo třeba salát z kopřiv, abyste byli po celý rok zdraví, jak tvrdí jeden z velikonočních zvyků. Podle jiné pověry byste se měli postit a jíst pouze zeleninu.

O Zeleném čtvrtku se nemá nic půjčovat a také byste se neměli s nikým hádat. Odměnou se vám pak budou všechny hádky vyhýbat a peníze si k vám samy najdou cestu.

Když na zahrádce ještě před rozedněním zatřesete stromy, měly by urodit více ovoce.

V ten den si křesťané připomínají poslední večeři Páně, na které Ježíš ustanovil svaté přijímání.

Večer pak odlétají zvony do Říma, v kostelích zavládne až do Bílé soboty ticho a zvonění nahradí děti s řehtačkami. Jejich zvuk prý vyhání nečisté síly z domů a stavení.

Odpoledne mívali lidé volno a pekli jidáše,  které se nakonec potřely medem. Kdo snědl jidáše, měl být zdravý.

květ,dekorace,jídlo,větev,pták,zelená

Zdroj: net

Komentáře