Smart casual – nejlepší styl pro práci i obchodní schůzku. Jak kombinovat oblečení a doplňky?

Reklama

Čeká vás obchodní nebo pracovní schůzka v lehce neformálním oblečení? Pojďme se podívat, co si na ni obléci, abyste splnili kodex oblíkání a očekávání vašeho protějšku.

Pro různé příležitosti se hodí různé styly a typy oblečení. V obchodním světě je rozdělení jasné. Můžete být oblečení ve stylu business, smart casual nebo casual. Každý styl obnáší trochu jiné zákonitosti a náležitosti. My se dnes zaměříme na styl smart casual, ve kterém je velmi snadné chybovat.

Co obnáší oblečení smart casual?

Smart casual je oblečení pro neformální pracovní příležitosti, ve kterých je povoleno více materiálů a volnosti, nicméně stále potřebujete vypadat reprezentativně a profesionálně. Rozhodně do smart casual nepatří rifle a tričko, nebo sandále, tepláky, prostě volnočasové oblečení. Co si tedy obléci třeba na pracovní večírek?

Business oblečení u pánů obvykle znamená kompletní oblek, kravatu, případně vestičku k obleku. Tmavé nebo zemité barvy a žádnou velkou výstřednost. Pro dámy je to pak kostýmek nebo business šaty doplněné sakem, lodičkami a hlavně punčochami. Business styl a holé nohy nepatří k sobě, a to ani v parném létě. Můžete-li však svoje oblečení posunout do smart casual, rozhodně se vám ve výběru oblečení otevřou další dveře do barev, materiálů nebo střihů. Místo klasických lodiček a pánských polobotek si klidně obujte mokasíny nebo kožené tenisky. Skvěle budou vypadat jednoduchá bílá nebo pruhovaná polo trička, u dam například jednoduché halenky. Držte si hlavně minimalistický a jednoduchý styl. Ve smart casual jsou povoleny i džíny, ale tmavých barev a konzervativních střihů. Obvykle pro tento styl oblékaní platí, že vše má být v rovnováze. Pokud zvolíte například polo tričko, je vhodné je doplnit společenskými kalhotami a botami. A pokud vaše volba padne na džíny, pak jste sportovní část oblečení už vyčerpali a zbytek by měl být společenský a formální. A to včetně bot.

S čím nešlápnete vedle?

Dámy mají rozmanitější možnosti oblékání, a s tím souvisí i vetší dilema, jak se správně obléknout. Klasikou pro smart casual rozhodně je třeba klasický pulovr s V výstřihem a v tmavé barvě, jako je třeba dámský černý svetr na modivo.cz Doplňky pak mohou být barevnější, a to jak náušnice, tak i třeba přívěšek, nebo brož. Tmavý svetr pak už jen doplníte ležérními kalhotami a balerínkami nebo lodičkami dle vašeho výběru, a máte sladěný outfit.

Další klasikou jsou halenky, mezi kterými jednoznačně vede univerzální bílá. Dámská bílá košile na modivo.cz nabízí nepřeberné množství kombinací, ať už s džínami a lodičkami, nebo formálními kalhotami a botami pohodlnějšího střihu. I zde je možné odlišit se hlavně doplňky, tedy šperky, nebo třeba kabelkou. Pro smart casual se jako typ kabelky rozhodně hodí psaníčko, ale čím neutrálnější outfit zvolíte, tím výraznější mohou být vaše doplňky, a to včetně vaší kabelky.

Jak vybrat správný outfit?

Rozhodně si zjistěte, kde se daná událost koná, popřípadě si vyžádejte od organizátora informace o tom, jaký outfit událost vyžaduje. Neodhadnete-li správně outfit, můžete se cítit nepříjemně jak v případě, že budete oblečení moc formálně, tak i v případě, že budete se svým stylem neformální až příliš. Pokud jste obdrželi oficiální pozvánku, je na ní styl již uveden, což by vám mělo hodně pomoci. Výhodou také je, že pro smart casual není potřeba ladit barvu kabelky a bot, což vám dá větší možnost pohrát si s typy materiálu a s doplňky.

Komentáře