Umění v Praze aneb ART IN PRAGUE 2021

Reklama

Rozhovor se zakladatelkou, organizátorkou a malířkou v jedné osobě Zuzanou Křovákovou o výstavě, o umění a o ní samotné.

Proč jste si v Praze vybrala právě Galerii u Zlatého Kohouta a čím je zajímavá?

Galerie U Zlatého Kohouta existuje již 26 let a provozuje ji galeristka paní Mirela Zukal. Prostory galerie mají čtyři průchozí místnosti. Každou z nich je možné pronajmout minimálně na měsíc nebo všechny společně. To mi umožňuje pronajmout si galerii vždy celou a na celé léto kvůli pořádání Mezinárodních výstav v rámci mého projektu ARISTAART. Ten jsem založila v roce 2017 a zabývá se prezentací, propagací a podporou současného výtvarného umění. Cílem je vytvářet prostor pro setkávání umělců z celého světa a objevování nových talentů na výtvarné scéně. Tím vzniká přímá konfrontace uměleckých stylů i vidění světa jednotlivých autorů. Jedinečnost výstavy je nejen v příležitosti shlédnout současné umění výtvarníků z více zemí světa v kontrastu s českou uměleckou
scénou, ale také v synergii děl akademiků s díly nových talentů. Výstava ART IN PRAGUE 2021 zároveň nabízí široké spektrum uměleckých děl…malby, kresby, sochy, plastiky, skla, digitální umění, které vytváří vzájemný dialog. Galerie U Zlatého Kohouta v Michalské ulici čp. 3 v srdci Prahy je otevřena každý den 12-18h kromě neděle. Mezinárodní výstava ART IN PRAGUE 2021 je k vidění do pondělí 23.8.2021.

Jak probíhá výběr obrazů pro výstavu?

Výběr obrazů a autorů pro mezinárodní výstavy ARISTAART vybírám především citem. Tento dlouhodobý proces má svůj kontinuální vývoj. Obvykle jsem při přípravě výstavy v komunikaci s mnoha desítkami autorů jak z ČR tak ze zahraničí. Postupně objevuji, zvažuji, vybírám, kombinuji a také vyřazuji, protože zájem o účast na této prestižní mezinárodní výstavě je každým rokem větší. Je to jakýsi alchymistický proces, ze kterého se nakonec vykrystalizuje šperk v podobě další jedinečné mezinárodní výstavy.

Co návštěvníci uvidí na letošní výstavě ART IN PRAGUE 2021?

Letošní již pátý ročník nese název ART IN PRAGUE 2021 (7.7.-23.8.2021) a představuje široké veřejnosti přes 100 uměleckých děl od 33 autorů současnosti z pěti zemí světa (Lucembursko, Bulharsko, Ukrajina, Slovensko a Česká Republika samozřejmě :). Návštěvníci najdou v expozici díla nejen absolventů akademií výtvarných umění. Českých i zahraničních. Například zde máme díla celosvětově uznávaného akademika z Bulharska Rumena Sazdova nebo mladého absolventa akademie výtvarných umění z Ukrajiny jménem Dmytro Kuvik. Dále bych ráda upozornila na nepřehlédnutelná díla industirálního umělce Thierryho Funcka z Lucemburska, která vás překvapí ještě než vstoupíte do samotných prostor galerie, neboť se jedná o venkovní instalaci tří naprostoto neuvěřitelných soch. Opravdu stojí za to je vidět. Další čtyří díla tohoto talentovaného umělce původem z Lucemburska s hlubokým osobním příběhem najdate také uvnitř galerie. Je nutno připomenout, že jeho obrazy je potřeba si prohlédnout i ze zadní strany. Jsou totiž oboustranné. Další zajímavostí letošní výstavy, teď pro změnu z české scény, jsou například něžné naivní obrazy herečky a zpěvačky Petry Černocké nebo slovenské muzikálové herečky a zpěvačky Nikoly Ďuricové, ve kterých zpracovává téma přání. Ráda bych také zdůraznila jedinečná velká plátna celosvětově známého malíře světlem a pískem Alexe Dowise, kterého jistě všichni znáte z televizního pořadu „Česko Slovensko má talent“. Jako první představil světu právě malování světlem a pískem, kromě jiných jeho zásluh nejen na výtvarné scéně. Mnoho návštěvníků také zaujmou obrazy českého akademického malíře Jiřího Šorma. V letošní expozici máme dvě novinky z roku 2021 a dvě plátna z uplynulých let s nádech magie, tato konkrétně v bílém salónu. Krása a originalita zpracování skleněných exponátů od celosvětově proslaveného skláře Bořka Šípka a jeho syna Dalibora návštěvníky také ohromí. Celá výstava je koncipována jako seriál na pokračování sestávající se s jednotlivých příběhů, které tvoří jak každý obraz samotně, tak osobnost každého autora.

Zuzano, vy jste nejen zakladatelkou, organizátorkou a kurátorkou výstav ARISTAART, ale také malířkou. Kde získáváte inspiraci pro svou tvorbu?

Mým životním mottem je RADOST. Největší inspirací je mi život sám a krásno, které díky životu můžeme vnímat. Já prostě miluji, když maluji životadárnými barvami, hraji si s tvary a tvořím vrstvy. A také příběhy, dobrodružství, zážitky z cest a bádání v tajemstvích a energiích života, přírody, univerza, bytí, nás všech…toto vše se promítá do mého abstraktního expresivního pestrobarevného díla, které následně kultivuje a obohacuje energii prostoru, který zdobí. Lidé mi říkají, že čím déle se dívají na mé obrazy, tím více v nich vidí a tím také obvykle odhalí některá z poselstvích jejich nitra. Na letošní Mezinárodní výstavě ART IN PRAGUE 2021 vystavuji převážně novinky z letošního roku… jedná se především o obrazy z kolekce PRAMENY, které jsou namalovány akrylovými barvami. Mé obrazy jsou ale nejen na „ART INu“. Další trvalou instalaci mých cca 20 abstratních pestrobarevných obrazů můžete vidět celoročně v prostorách Golf Klubu v Hodkovičkách v Praze například.

Komentáře