Na Maltě můžete zažít Velikonoce, jaké už u nás neznáme

Reklama

Velikonoce na Maltě patří k největším svátkům a dodržují se tu veškeré křesťané obyčeje. Kostely jsou bohatě vyzdobené, konají se procesí, všude panuje slavnostní atmosféra. Děti dostávají kromě velikonočních vajíček také figolu, což je mandlové pečivo s cukrovou polevou, a navštívit v době Velikonoc kterýkoliv z maltských ostrovů je opravdu jedinečný zážitek.

Úžasná Valetta
Maltská republika má šest ostrovů, ale obydlené jsou jen tři – Malta, Gozo a Comino – a každý má své kouzlo. O maltézských rytířích jste už určitě někdy slyšeli – právě tento řád se zasloužil o to, že se Malta pod jejich správou proměnila v bohaté centrum obchodu, umění i vzdělanosti. Nechali postavit nejen mohutné hradby, ale také nádherné nové město pyšnící se velkolepým Palácem velmistra, pohodlnými rytířskými sídly zvanými auberge, skvostně vyzdobenou katedrálou svatého Jana s obrazy slavného malíře Caravaggia i divadlo Manoel, jež dnes patří k nejstarším v Evropě. Hlavní město Malty se jmenuje Valetta po velmistrovi Jeanu Parisotovi de la Valette a svou atmosférou dodnes připomíná nezapomenutelné časy rytířů s křížem s osmi hroty v erbu.

Záhady z pravěku
Malta však má pro milovníky historie ještě další lákadla. Dávno před tím, než v Egyptě začali se stavbou pyramid, tu na úsvitu věků sídlil tajemný národ, po němž zůstaly na ostrovech záhadné obří svatyně. Nikdo netuší, odkud přišel, ani kam se poděl, a co ho vedlo k tomu, aby zde postavil kamenné neolitické chrámy. Nicméně když pak na vlastní oči spatříte Tarxien, Hagar Qim, Mnajdru či svatyně bohyně Matky ve Ggantiji na ostrově Gozo, užasnete nad tím, co dávní stavitelé před sedmi tisíci lety dokázali. Nedaleko odtud, u městečka Zurrieq, pak můžete nasednout do některého z pestrobarevných člunů, zdobených magickým božským „okem“, které nosí štěstí a chrání rybáře před nástrahami moře, a zamířit po vlnách k přírodní raritě zvané Modrá jeskyně.

Jeskyně zamilované nymfy
Když už budete na ostrově Gozo, zajeďte se též podívat na jeskyni, kde podle Homéra sídlila nymfa Kalypsó, u níž Odysseus strávil celých sedm let. Uvízl na ostrově při návratu z trojské války, dvojice se do sebe zamilovala a krásná Kalypsó slíbila řeckému hrdinovi nesmrtelnost, pokud s ní zůstane navždy. To se ovšem ani za mák nelíbilo Athéně a jejímu božskému otci, hromovládci Diovi, a ten přikázal nymfě, aby Odyssea propustila. Údajná jeskyně, kde se tak dlouho skrývali se svou láskou, a do níž můžete sestoupit po příkrých schůdcích, je ovšem poněkud těsná… Ostatně kdo ví, jak to vlastně všechno bylo. Za prohlídku stojí i historicky cenná Victorie, což je hlavní město ostrova Gozo (říká se mu též Rabat), a pak už vzhůru na východní pobřeží. U vesničky Dwejra  už na turisty čeká flotila rychlých člunů se zručnými lodivody. Bezpečně s nimi doplujete až k Azurovému oknu, což je přírodní útvar, který už „hrál“ v nejednom filmu.

Pár dobrých rad
Přímé lety na Maltu provozuje z Prahy Air Malta (www.airmalta.cz). Měnou je euro, všude se domluvíte anglicky a jezdí se vlevo! Pokud si nechcete půjčit auto, kamkoliv se dostanete místními oranžovými autobusy, protože železnice na Maltě není. Na Gozo jezdí trajekt, který přepravuje i automobily. Vyplouvá z přístavu Cirkewwa, přistává v Mgarr.

Michaela Vaňková
Foto: GSA Malta Tourism Authority

Komentáře