Dokument V paprscích slunce slaví úspěch

Reklama

V paprscích slunce, celovečerní dokument Vitalije Manského, od své premiéry na jaře letošního roku vzbuzuje mimořádnou pozornost. Unikátní portrét současné Severní Koreje zachycený prostřednictvím života běžné pchjongjangské rodiny byl vybrán do programu bezmála padesáti filmových festivalů po celém světě a na dvanácti získal prestižní ocenění: MFDF Ji.hlava (Nejlepší dokument střední a východní Evropy), Trieste Film Festival – Alpe Adria Cinema (Cena za nejlepší dokument), MFF Black Nights Talinn (Zvláštní cena poroty za nejlepší režii), MFF Hong Kong (Cena poroty za nejlepší dokument), Finále Plzeň (Cena za nejlepší dokument), MFF L’Europe autour de l’Europe Paris (PRIX PRESENT), MFF Vilnius (Award of the Baltic Gaze competition), It’s All True IDF São Paulo & Rio de Janeiro (Čestné uznání), Docs Against Gravity IDF Warsaw (Millennium Award), DocAviv IDF Tel Aviv (Cena poroty FEDEORA za nejlepší režii), MFF Mammoth Lakes (Zvláštní uznání v soutěži celovečerních dokumentů), Underhill FF Podgorica (Cena za nejlepší regionální dokumentární film).

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“10398″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“324″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Dokument V paprscích slunce sleduje severokorejskou dívku Zin-mi, jež se připravuje na oslavy výročí nejvyššího vůdce Kim Čong-ila. Uznávaný ruský dokumentarista Vitalij Manský dostal povolení natáčet celou její rodinu. Ovšem je mu umožněno filmovat pouze podle pečlivě připraveného scénáře, aby nic nenarušovalo obrázek života spokojeného lidu. Přesto je snímek úplným opakem propagandy. Dokumentaristé totiž nechali běžet kameru i ve chvílích, kdy jsou scény předem aranžovány severokorejskými „režiséry“. Nebo ji namířili na usvědčující detaily, které mistrům manipulace unikly. Záběry, které neměly nikdy vzniknout, umně vložili do příběhu o zdánlivě šťastném životě v novodobé potěmkinovské vesnici. Film V paprscích slunce portrétuje Severní Koreu asi jediným možným způsobem – jako nezáměrnou situační tragikomedii.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“10397″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“351″}}]]

Vitalij Manský se narodil ve Lvově a film studoval v Moskvě na VGIK. Natočil přes třicet dokumentárních filmů (např. Yevreyskoe Schaste, Anatomy t.A.T.u., Gagarin’s Pioneers, The Blind Family, Virginity, Patria o Muerte, Pipeline ad.) a jako producent se podílel na mnoha dalších. Jeho filmy byly uvedeny na více než 400 mezinárodních festivalech, získal přes 50 ocenění. Začátkem letošního roku měl v tuzemských kinech úspěšnou premiéru Manského dokument Roura, který získal mimo jiné Cenu za nejlepší dokument nad 30 minut na MFF Karlovy Vary 2013. Film V paprscích slunce vznikl ve spolupráci produkce Víta Klusáka a Filipa Remundy z Hypermarket Filmu a České televize.

Komentáře